Temizlik kağıdı sektörü Tissue World’de buluşuyor

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Tissu World fuarı, Türkiye’nin temizlik kağıdı sektöründeki tüm oyuncuları bir kez daha bir araya getirmeye hazırlanıyor. İhracatı son 7 yılda bir hayli artan sektör, Tissue World ile daha da büyümeye devam ediyor

Temizlik kağıdı sektörü Tissue World’de buluşuyor

Röportaj: Deniz Demir

 

Tissue World, bu sene 3’üncü kez tüm sektörü bir araya getirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllardaki katılım oranlarına ve segmentine baktığınızda sektöre nasıl bir katkı sağlıyor Tissue World?

Her geçen yıl yeni yatırımlarla büyüyen ve istihdam oranı artan Türkiye temizlik kâğıdı sektörü, ihracatını son 7 yılda 1,5 katına çıkarmayı başardı. Temizlik kâğıdı sektörünün uluslararası çapta buluşma noktası olan Tissue World Istanbul da bu başarının yeni iş fırsatları ve daha geniş bir iş ağıyla desteklenmesi ile hem sektörümüzün hem de ülkemizin gelişimine hizmet ediyor. Bu doğrultuda 4–6 Eylül 2018 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezi’nde, Hayat Holding ve Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu’nun ana sponsorluğunda organize ettiğimiz Tissue World Istanbul 2018, dört bir kıtadan gelecek ziyaretçilerine zengin bir içerik ve iş sonuçlarına etki edecek fırsatlar sunacak.

 

Bu yıl Tissue World 4-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yıl nasıl bir katılım öngörüyorsunuz, en çok hangi ülkeler tarafından ilgi çekmesini bekliyorsunuz?

2014 yılından bu yana her 2 yılda bir düzenlediğimiz Tissue World Istanbul, 2016’da 65 ülkeden bin 600’ün üzerinde sektör profesyonelini ağırlayarak bölgesel bir güç olduğunu kanıtladı. UBM EMEA olarak bu yıl yakaladığımız başarıyı bir adım öteye taşımaya hazırlanıyoruz. Katılımcılar ve ziyaretçilerin iş ağlarını ve fırsatlarını geliştirmelerine olanak tanımak üzere bu yıl fuarda hijyen alanında ‘non-woven’ (ıslak mendil, bebek bezi) üretimi yapan makine tedarikçileri de yer alacak. Böylece ziyaretçi sayısında yüzde 30 oranında bir artış sağlamayı ve katılımcılara çok daha zengin bir içerik sunmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda perakende sektörü temsilcileri, lojistik firmaları, temizlik kâğıdı tedarikçileri, danışmanlık şirketleri, ‘non-woven’ üreticileri, ilgili sivil toplum kuruluşları ve kamu yetkilileri Tissue World Istanbul 2018’de buluşacak. Böylece 65 ülkeden 72’nin üzerinde ulusal ve uluslararası katılımcı firma ve 2 bin 200 üzerinde ziyaretçiyi Tissue World İstanbul’da ağırlayacağız.

 

Bu yılın teması nedir ve neden bu temayı tercih ettiniz? Bu tema dahilinde nasıl bir içerik olacak?

“Doğu Avrupa, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’da hızla büyüyen temizlik kağıdı pazarına açılan kapı” mottosuyla fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Küresel sektör açısından çok kritik olan bu pazarların en iyi şekilde temsil edilmesini sağlayarak yeni fırsatlar ve büyüme odaklı tüm kurumları fuarımızda ağırlayacağız. ‘Non-woven’ üreticileri ile birlikte 360 derece kapsadığımız pazara dair en son yenilikler ve teknolojilerin sergileneceği fuarımız sektörün geleceğinde rol almak isteyen kurumlar için önemli bir platform. Ayrıca fuar ile eşzamanlı olarak Tissue World Istanbul 2018 Konferansı da 4–6 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “Türkiye’de Temizlik Kağıdı Sektörünün Dinamikleri ve Yeni Pazarlar” temasıyla düzenlediğimiz konferansta iş geliştirme ve yeni fırsatları değerlendirme odağıyla yenilikçi fikir ve öneriler paylaşılacak. Bu yıl konferansı 3 gün boyunca 3 temel üzerinde inşa ediyoruz. 4 Eylül 2018 günü başlayacak konferansın ilk gününü  “Sektör Liderleri Sempozyumu” olarak belirledik. Bu bölümde yöneticiler, fikir önderleri ve karar vericilerden oluşan konuşmacılar, temizlik kâğıdı endüstrisi kapsamında Türkiye’nin jeopolitik ve ekonomik konumuna dair öngörü ve fikirlerini paylaşacak. Yeni pazarlar ve Batı Afrika’daki yeni iş fırsatları, tüketici trendleri ve ürün inovasyonlarına dair sunumlar konferansın ilk gününü şekillendirecek. Konferansın 2’nci gününde ise “Teknik Oturumlar” gerçekleştirilecek. Bu bölümde fiber, enzimatik uygulamalar, teknik gelişmeler, Endüstri 4.0 ve enerji verimliliği gibi sektörü ileriye taşıyacak yenilikler masaya yatırılacak. Konferansın son gününü ise sektördeki kadın profesyonellere ayırdık. “Temizlik Kâğıdı Sektöründe Kadınlar Forumu” adlı bu bölümde kadın profesyonellerin ilham verici başarı hikayelerine tanıklık etmek ve yeni iş fırsatları yaratmak mümkün olacak.

 

Sektörel fuarlar, iş geliştirme ve B2B için de son derece önemli organizasyonlar. Fuarlarda kurulan iş ilişkilerinin devam etmesi için ne gibi öneriler verebilirsiniz?

Kurumların fuar dönemi öncesi stratejik bir hazırlık yapması, hedef pazarları ve kurumları önceliklendirerek buralarda güçlü ilişkiler tesis etmeleri önem taşıyor. Burada rekabet edebilirlik, ürün kalitesi vb. kriterlerde yapılan analizlere göre bir strateji geliştirmek gerekiyor. Bu sayede fuarda sağlanan network fırsatlarının iyi değerlendirilmesi ve fuar sonrası iletişimin korunması ile kurulan ilişkiler kolaylıkla iş birliklerine dönüştürülebiliyor. Öte yandan ilişkilerin sürdürülebilirliği için iletişimin de sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda UBM çatısı altında faaliyet gösteren ve sektörün lider ve global dergisi Tissue World Magazine önemli bir rol üstleniyor.  Temizlik kâğıdı sektörüne dair en önemli ve güncel bilgileri sunan Tissue World Magazine, fuar katılımcılarına fuar alanı dışında küresel bir görünürlük sağlıyor. Dergiye hem basılı olarak hem de tissueworldmagazine.com adresinden ya da iOS ve Android platformu üzerindeki mobil uygulamalardan dijital olarak ulaşmak mümkün.