Perakende PageSkin

Temel hedefimiz 2020 sonunda 10 milyon kullanıcıyı geçmek

Hopi Genel Müdürü / Neslihan Uçar Çadırcı pandemi dönemi ve normalleşme süreci ile ilgili tüm gelişmeleri detayları ile birlikte Perakende.org okuyucularına anlattı

Temel hedefimiz 2020 sonunda 10 milyon kullanıcıyı geçmek

Koronavirüsten tüm sektörler etkilendi. Siz bu dönemi nasıl geçiriyorsunuz, firmanız kapsamında etkileri neler?

Tüketim alışkanlıkları değişse de alışveriş yapmaktan tamamen vazgeçilmedi. Hopi’nin kullanıcılarına kişiye özel ve avantajlı alışveriş fırsatları sunma misyonu aslında bu dönemde daha da değer kazandı. Biz pandemi öncesinde olduğu gibi kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını doğru okuyarak onlara özel kampanyalar sunmaya devam ettik, ediyoruz. Pandemi dönemi kullanıcıların online alışveriş, uygulama kullanımı gibi alışkanlıklarını etkiledi. Bu dönemde 18-25 yaş aralığındaki kullanıcı oranımız yaklaşık 2 katına çıktı.  

Online alışveriş yapan kullanıcılarımızın payı da aynı şekilde 2 katına yükseldi. Akaryakıt ve market gibi ihtiyaç alışverişlerini hariç tuttuğumuzda ise bu değişimin 7 katına çıktığını gördük. Dolayısıyla biz de online alışverişler için planladığımız özel kampanyalara ağrılık verdik. Bugüne kadar hiç online alışveriş yapmamış, pandemi sürecinde ilk kez alışveriş yapan kullanıcılarımızın 3’te 1’i alışverişlerini kampanyalı olarak yaptı.

Diğer taraftan şu anda elbette offline tarafta ciddi bir düşüş olsa da genel anlamda bizim online trafiğimiz yüzde 10’lardan yüzde 22’lere çıkmış durumda ve tırmanmaya devam ediyor.

İnsanlar da tabii finansal standartlarını koruyup koruyamayacakları konusundaki belirsizlik nedeniyle biraz daha temkinli yaklaşıyorlar. Dolayısıyla üzerimizden geçen toplam ciroda bir düşüş yaşansa da çeşitli online kampanyalarla bunu kompanse etmeye çalışıyoruz ancak mağaza alışverişleri artmadan yüzde 100’e erişmek tabii ki mümkün değil.

Koronavirüs sebebiyle kapanan AVM’ler müşterileri online alışverişe yönlendirdi. 11 Mayıs’ta AVM’ler tekrar açıldı. Tüketici alışkanlıklarındaki değişimler neler?

Koronavirüs nedeniyle mağaza ve AVM’lerin kapanması ve insanların daha çok evlerinde zaman geçirmesi dolayısıyla alışveriş alışkanlığı da değişti ve alışveriş trafiği online’a yöneldi. Hopi olarak 8,5 milyon üyemizin alışveriş trafiğine baktığımızda ilk sırada market ve su alışverişini görüyoruz. Bu süreçte temel gıda harcamaları yüzde 67, atıştırmalık harcamaları yüzde 29 ve ev temizlik harcamaları ise yüzde 47 oranında arttı.

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında sosyal izolasyon döneminin ilk günlerinden itibaren çok hızlı bir değişim gerçekleşti. Temel gıda ve su alışverişimizin hemen ardından evde daha güzel zaman geçirmeye odaklandık ve bu doğrultuda kırtasiye, hobi malzemeleri, puzzle gibi ürünlere yöneldik. Bu ürünlerin satışı 12 kat arttı. Hobi ve kırtasiye ürünlerinden hemen sonra da mutfak eşyaları, ev elektroniği, saç-sakal bakım, manikür-pedikür gibi ürünlere yöneldik. Kısıtlama süresinin uzaması ve bakım merkezlerinin kapanması ile kişisel bakım ürünlerinin payı 6, kişisel bakım aletlerinin payı ise 4 kat arttı. Bunun yanı sıra ayakkabı, giyim, spor ürünleri alışverişlerinde de ciddi bir düşüş görüldü.

11 Mayıs’ta AVM’lerin açılması normalleşme açısından oldukça önemli. Mağazalar ve offline alışveriş elbette ki özlendi. Eski günlerimize kademeli olarak gerçekleşeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde normalleşme adımları doğrultusunda fiziki ve online gerçekleştirilen alışverişlerin arasındaki makasın daralacağına inanıyorum.

Perakende sektöründeki dijital dönüşüm, dijital gelişim hangi seviyede? Perakende sektöründeki trendler, gelişmeler neler?

Dijital dönüşüm bu süreçte önemini her geçen gün arttırdı. Birçok kişi hayatında ilk kez online alışveriş yaptı. Yıllardır kullanıcılara kolaylığını anlatmaya ve alışkanlık haline getirmeye çalıştığımız mobil ödeme konsepti pandemi döneminde kullanıcıların kendiliğinden tercih ettiği bir özellik haline geldi. Pandemi nedeniyle online alışveriş alışkanlığını adeta bir zorunluluğa dönüştürdü. Alternatif dağıtım yöntemlerinin gelişeceğine inanıyoruz, online sipariş edip mağazadan almak gibi. Müşteriler en azından belirli bir süre mağazalarda daha kısıtlı zaman geçirecek ve daha odaklı alışveriş yapacaklar gibi gözüküyor. Türkiye’de perakende sektörünün dijital gelişimi olumlu bir seviyede, şimdi online ve offline kanalların entegrasyonu ve müşterilerimizi fiziksel ve duygusal olarak da rahat hissetmelerini sağlayacak yeni yöntemlere kafa yorma zamanı.

Koronavirüs döneminde mağazalar ciro kayıpları yaşadı. Bu kayıpları gidermek için özel kampanya çalışmalarınız var mı? Hopi bünyesine yeni markalar eklenecek mi?

Ciro kayıplarının telafisi için önümüzdeki dönemde bir indirim sürecinin olacağını düşünüyorum. Özellikle moda perakendesinde sezonsallık önemli bir faktör yani bugün bir mağazada baktığınız bir ürünün bir ay sonra olmadığını, yeni ürünlerin geldiğini görüyoruz ama şu anki süreçte bu sezonsallığı kaybetmiş durumdayız. Bu bütün mağazalarda böyle. Dolayısıyla döndükten sonra da mağazaların kapalı olduğu dönemi hızlı bir şekilde atlatmak için düzenli bir indirim dönemine geçeceklerdir diye düşünüyorum. Kira maliyeti gibi bazı maliyetler şu anda göreceli olarak bazı noktalarda ortadan kalkmış durumda. Bunu da müşteriye yansıtmanın ve canlılığı yaratmanın yolu indirim olacak. Bunu tüm markalarda göreceğiz diye düşünüyorum.

Hopi olarak bugün bünyemizde 160’tan fazla marka bulunuyor ve biz tüm planlarımızı Haziran’dan sonra hareketliliğin başlayacağını öngörerek yapıyoruz. Ancak diğer taraftan da esnekliğimizi kaybetmememiz gerekiyor çünkü 24 saat içerisinde bile birçok yeni gelişme yaşanıyor. Dönüş için tabii ki planlarımız var ancak öncelik çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumak.

Dijital platformlardan yapılan pazarlama çalışmalarında anlık değişime gidilebiliyor. Bir anda %10 verilen indirimin etkisiz olduğu gözlemlenip bu indirim oranı anında arttırılabiliyor. Bu tarz çalışmaları Korona zamanı kullanmanız gerekti mi?

Hopi zaten kişiye özel kampanyalar gerçekleştirebilen bir platform. Kullanıcılarımızın ihtiyacı olan ürünü veya hizmeti doğru zamanda doğru kampanyalar ile ulaştırdığımızda otomatik olarak kullanım oranları da artıyor.

Hopi uygulamasının en son 8 milyon üyesi vardı. 2020 yıl sonu hedefleriniz neler? Koronavirüs sebebi ile hedeflerinizde sapmalar oldu mu? 2021 beklentileriniz?

Muhakkak oldu, ama Haziran ayından itibaren kaldığımız yerden devam edeceğimize inanıyorum. 2020 sonunda 10M kullanıcıyı geçmek temel hedefimiz. Buna ek olarak sağlayacağımız yeni teknolojiler sayesinde kullanıcılarımızın günlük hayatında daha fazla yer almak istiyoruz.

Fintech iş alanında hayata hızla geçirmek istediğimiz yeni projelerimiz var. Bir an önce hayatın eski akışına sağlık ile kavuşmayı diliyoruz.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin