“Tekstilde patronum dediğin anda rotayı şaşırırsın”

28 Şubat 2018 Çarşamba

1990’lı yılların başında şahıs firması olarak üretim yapmaya başlayan Berk Konfeksiyon, ilerleyen süreçlerde güçlenerek ve büyüyerek yoluna devam etti. Yıllık milyon adetlerde üretim kapasitesine sahip olan firma, üretiminin yarısından daha fazlasını kendisinden satın alan ancak zaman içerisinde sıkıntıya giren Rodi firmasını da kendi bünyesine kattı. 30 yıllık tecrübesiyle yoluna devam eden ve bu tecrübesini üretim aşamasının her anına dahil eden firma, sektöre gümbür gümbür girerek, denimde çok özel bir yerde konuşlanmak istiyor. Berk Konfeksiyon firmasının kurucusu olan Masum Dursun’la Rodi’nin satın alınma sürecinden sektördeki hedeflerine kadar birçok konuyu Perakende.org okuyucusu için konuştuk…

tekstilde-patronum-dedigin-anda-rotayi-sasirirsin

Röportaj: Onur Kaya

 

Sizlerden öncelikle Berk Konfeksiyon’un hikayesini dinleyebilir miyiz?

Berk Konfeksiyon, 1990’larda şahıs firması, küçük bir atölye olarak ortaya çıktı. 1996-1997’lerde Jest diye bir marka kurduk. Jest’le o dönem daha çok iç piyasaya ürün yaptık. O dönem Jest’le bu işin yeterli olamayacağını anladık. 2001 yılında Biblista diye bir marka ile başladık. Laleli’deki Biblista dediğimiz marka ile de 3-4 sene üretim yaptık. Bu dönemde ortaklarımız vardı, ortaklar da ayrılınca Biblista’yı da onlara bıraktık. Berk Konfeksiyon’u büyüterek 2008’de şirket olarak kurduk. Başlar başlamaz da her sezon yaptığımız cironun 10 katı bir büyüme kaydettik aynı yıl. 2018 in yine bizim yılımız olacağı inancındayız. Şuanda talepler o yönde, taleplerin o yönde olması da bizi mutlu ediyor. Bir de bilindiği üzere satın alma işlemimiz tamamlandı. Rodi, Seven Hill ve Yards markaları artık bizim bünyemizde. Bugün bu markaların mağazasının açılacağını duyan insanlar, arayıp bayilik istiyor. Hem de Türkiye’nin her yerinden. Bölgenin büyüklüğüne göre tek bayii oluşması gereken illerde bile 10 farklı mağazadan başvuru yapanlar oldu. Bu da marka gücüyle alakalı bir durum. Rodi’nin bir geçmişi var. Diğer markalara baktığımızda çoğu derin kökenli markalar değil. Dolayısıyla Rodi her şeyden önce ismini denimle duyuran bir isim.  Bizim ana işimiz 90’lı yıllardan beri denim. Yıllarca Türkiye’deki çok büyük firmalara üretim yaptık. İsimleri saymaya gerek yok ancak bunlar gerçekten pazarın en güçlü temsilcileri olan firmalar. Rodi de zamanla üretim yapamamaya başladı ve zora girdi. Rodi battığında bizim ciddi bir siparişimiz, 6 milyon adet anlaşmamız vardı. Biz bu arada 2010 yılında İtalyan Markası olan J.WARGAS’ı Türkiye’ye getirdik. Getirdiğimiz sezon da ciddi başarılar elde ettik. İlk sezonumuzda 1 milyonu aşkın ürün ürettik. J.WARGAS şuanda mevcut olan çoğu markanın üstünde. Ancak şu an Rodi’yi almamızla birlikte J.WARGAS’ı biraz daha alt segmentte değerlendireceğiz. Çünkü Rodi’nin bir müşteri kitlesi var, bir marka bilinirliği var, bugün piyasaya baktığımızda sokakta 100 kişiye sorsanız 90’ı Rodi’yi bilir ve insanların bizden istediği şey şu; Rodi’nin eskisi gibi olması. O yüzden insanların şuanda ciddi bir talebi var. Biz de o talepleri karşılamak için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz, şuanda üretime devam ediliyor. 2018 yaz başında sezonu açıyoruz. Sezon açmamızla beraber bayilikler verilmeye de başlanacak.

 

Rodi’nin satın alma süreci ne zaman başladı? Ne zamandır Rodi’yi tekrar ortaya çıkarmaya hazırlanıyorsunuz?

Rodi sıkıntıya girdiği dönemlerde sözleşmelerimiz vardı ve çalışmaya devam ettik. 2013-2014’de başladık bu sürece. 2014’de hatta markayla bir görüşmemiz oldu. O dönem bu olaylar patlayınca biz biraz geri çekildik. Daha sonra sürece dahil olarak markayı bünyemize kattık. Üretim sürecindeyiz şu anda. Baktığınız zaman 2018 için bir yandan yaz, bir yandan kış koleksiyonu çalışıyoruz. 4’üncü ayda kış sezonunu açacağız mesela. Buradaki amacımız kesinlikle toptan ilerlemek. Mağazacılığı da tabi düşünüyoruz ama sadece İstanbul’da kendi mağazalarımızı açacağız. Kalan illerde ise franchise bayiliklerle ilerleyeceğiz. Bütün illerde de ciddi bir talep var. 90’lı yıllarda kota 120 TL verip alıyorlardı tüketiciler. Şu anda baktığınız zaman ne olursa olsun 90’lı yıllardaki fiyatlar aynı yerde sayıyor. Biraz daha gençlere yönelik bir marka yaratacağız. Türkiye’deki süreçler devam ederken bir yandan yurt dışından da talepler var Rodi’ye. Ve şuan Rodi markasının Türkiye haricinde 70 ülkedeki patentleri ve kullanım hakları da bize ait.

 

Yakın dönem için yurt dışı planlaması var mı peki?

Yurt dışından belli ülkelerle görüşmeler başladı. Rodi’yi aldığımızı duyan, eski toptan işi yapan yurtdışı bayileri, tekrar anlaşma yapmak istiyorlar. Doğru noktalara ulaşmak istiyoruz.Bu yüzden değerlendirmelerimiz detaylı olarak devam ediyor.Şimdilik talep dosyalarını inceliyoruz.Bazı bölgelerde bayilik yerine bizde mağaza açabiliriz.

 

2018 hedefleriniz neler, net mi şu anda?

Biz markayı aldığımızda zaten yaz sezonuna geç kalmıştık. Ama şuanda üretim devam ediyor, sezonu açıyoruz ama bir yandan da kışa hazırlık yapıyoruz. Nisan ayı itibariyle kış sezonunu açacağız. Zaten Rodi ile kış sezonunda daha iyi işler yapacağımıza inanıyoruz. Çünkü şuanda yaz sezonunda insanlar siparişlerini aldı. Her ne kadar Rodi müşterisi olsa da, tabii ki koleksiyon olmadan bu iş olmuyor. Dolayısıyla koleksiyon yapmak zorundasın. Bütün illerde bölge büyüklüğüne göre birkaç ana bayii oluşturacağız.2018’de ulaşmak istediğimiz bayii sayısı 300-400 nokta civarı. Çok katlı mağazalar, zincirler, kurumsal noktalarda da franchise sistemiyle hareket edeceğiz. Minimum 300 metrekare olmasına dikkat ediyoruz mağazalarımızın, onun altında Rodi mağazası istemiyoruz. Çünkü geniş bir koleksiyon ağı oluşturuyoruz. Şu anda 12 şirket mağazamız var. Yılsonunda 30 mağazaya ulaşmak istiyoruz. Sezonu şuanda üst grup olarak aşağı yukarı 600 askıyla açıyoruz. Bu bence üst grup için iyi bir sayı. Ancak bizim ana anahtarımız denim olduğu için 800 de alt grup, toplam bin 400 parça koleksiyonla açacağız sezonu. Bizim şu anda en büyük avantajımız şu; piyasadaki bütün üst grup üreticileri bizim dostlarımız. Bir yandan denim dışındaki üretim grupları için partnerlerimizi belirlemeye başladık. Süreci duyan birçok üretici üretim tekliflerini sunmaya başladılar. Piyasada şunu diyebiliriz; alt grupta istediğimiz fiyatta, istediğimiz ürünü üretme hakkına sahibiz. Biz koleksiyonumuzu oturttuk, bir sezonu atlattıktan sonra, ana kalem denim grubu ile ilgili Türkiye’ye çok ciddi bir markayı daha “Berk Konfeksiyon” gücü ile ortaya çıkarmış olacağız. Cebimizde çok para olmuş olması önemli değil, işin mutfağında olmamış olsaydık belki de bu kadar hedefleri yukarıda tutamayacaktık. Üretim gücü çok önemli. Türkiye’de başı çeken ilk 5’e yıllarca üretim yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz.

 

Üretim potansiyeliniz nedir?

Şu anda baktığımız zaman üretimdeki ürünlerimizin adeti milyonlar üzerinde. Daha önceki dönemlerde ayda 500 bin adet denim üretiyorduk. Burada denim konuşuyoruz ama üst grupları saymıyoruz, kendi bünyemizden çıkan ürünlerin adeti bu. Zaten piyasada bugün para tutan ürün de denim. Çünkü denim bugün maliyeti yüksek bir iş.

 

Rodi’yi denim markası mı olarak düşünelim yoksa genel bir giyim markası olarak mı?

Genel bir marka olarak düşüneceğiz. A’dan Z’ye her şey olacak. Ama tabii ki denimin pazarda söz sahibi olması lazım. O yüzden Rodi Mood değil, Rodi Jeans. Rodi’nin piyasadaki pazarda bir payı vardı. Denimdeki payın Rodi neredeyse yüzde 30’una sahipti. Tabii sonradan bu düştü.2019’da eskisi gibi hatta daha iyisine sahip olacağımıza inanıyorum.  Sabırlı geliyoruz, emin adımlarla ilerliyoruz. 30 senedir biz emin adımlarla ilerliyoruz. Önemli olan emin adımlarla gelip, burada kalmak. Onca yaşanan sürece rağmen firmamız dimdik ayakta ve piyasadaki yerini korumaya da devam ediyor. Bu da ekstradan önemli bir detay bizim için. Şu anki piyasada baktığınız zaman ne olursa olsun,her şeyi kaybet, ama piyasadaki kredilerini kaybetme.

 

AVM mağazacılığına nasıl bakıyorsunuz?

Şu anda Rodi olarak birkaç AVM’de mağazamız var. Rodi’nin satın alma sürecinin sonucunu beklediğimiz için çok fazla mağaza açmadık.2018 için 18-20 mağaza hedefimiz var.Bölgenin genel alışveriş kültürüne göre AVM mağazacılığımızı çoğaltacağız. Hedeflediğimiz AVM’lerde boş alanların bize uygunluğuna göre değerlendirmeler yapılacaktır.


Lojistik ağı vs. nasıl sağlıyorsunuz? Kendi lojistik ağınız var mı, dışarıdan mı destek alıyorsunuz?

Şu an Bağcılar’da farklı 3 noktada yerimiz var. Biri ana merkez binamız, diğeri üretim binamız  ve tamamen lojistik için kullandığımız bir depomuz var.Her iki binanın da bir kısmı da lojistik olarak kullanılıyor. Tabii ki işler biraz daha büyüyünce yerimiz değişecektir. Hedefimiz ana merkezimizin daha hava alanına yakın, insanların rahat ulaşabileceği bir yer olması. Gelen müşterileri de direkt kolay ulaşım sağlayarak misafir edeceğiz. Tüm ürünleri bir araya toplayacağımız büyük bir metrekare depo için yer bakılmaya başlandı.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri