TeknoSA’dan Babalar Günü’ne özel söyleşi

Ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut ve babası Ahmet Turgut’un fotoğrafçılığın teknolojik gelişimi ve yaşam üzerine sohbet ettikleri TeknoSA Babalar Günü Söyleşisi, önceki gün Akasya Acıbadem’de düzenlendi

TeknoSA’dan Babalar Günü’ne özel söyleşi

TeknoSA, Babalar Günü’ne özel bir söyleşi düzenledi. Baba-oğul fotoğrafçı olan Ahmet Turgut ve Mehmet Turgut’un ‘Fotoğrafta 40 Yaş, 40 Fark’ başlığıyla düzenledikleri söyleşiye fotoğrafa meraklı birçok insan katıldı. Üç kuşaktır fotoğraf sanatıyla özdeşleşen Turgut ailesi, söyleşide fotoğraf sanatının teknolojik gelişimini, 40 yılın öyküsünü, nesilden nesile geçen fotoğrafçılık hikâyesini, teknolojik gelişmeleri ve farklılıklarını hayranlarıyla paylaştı.

Türkiye fotoğrafçılıkta Avrupa’nın önüne geçecek
Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte fotoğrafçılık sanatının bir yanının kolaylaştığını bir yanının ise zorlaştığını belirten Mehmet Turgut, “Eskiden sadece iyi ışığı ayarlamak ustalık için yeterli iken gelişen teknoloji ile birçok teknik detay ortaya çıktı. Günümüzde insanların her şeyi kolay tükettiği gibi fotoğrafları da kolay tüketmesi söz konusu… Artık sadece iyi fotoğraf çekmek yeterli değil, insanların durup bakacağı, üzerine düşüneceği fotoğraflar çekmek gerekiyor” dedi. Türkiye’nin fotoğrafçılıkta Avrupa’nın önüne geçeceğinin altını çizen Turgut, “Gerek teknolojik gelişmelerin verdiği kolaylıklar, gerekse fotoğrafçılık konusunda istekli bir neslin yetişmesi Türkiye’yi bu alanda ileri adımlara taşıdı. Eskiden Avrupa’da fotoğrafçılık sanatıyla tanınmazken şimdi ciddi başarılar elde ediyoruz. Bu şekilde devam edersek Türkiye’nin fotoğrafçılıkta Avrupa’yı geçeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Söyleşide son dönemde moda olan selfie fotoğraf çekme modası ve Instagram fotoğrafçılığı ile ilgili ne düşündüğünü soran bir hayranına Mehmet Turgut şöyle yanıt verdi; “Bu konuda insanları özgür bırakmak gerektiğine inanıyorum. Herkes her şeyi fotoğraflayabilir ve paylaşabilir. Şu dönemde Instagram benim saçmalayabildiğim, yaramazlık yapabildiğim tek platform, çünkü orası bir sosyal paylaşım platformu” dedi.

Tam 57 yıldır fotoğrafçılık yapan Ahmet Turgut, TeknoSA Babalar Günü Söyleşisi’nde hayranlarıyla buluşmaktan çok mutlu olduğunu belirterek “Üç nesildir fotoğrafçılık yapan bir aile olarak fotoğraf çekmeyi de fotoğraf çekenleri de çok seviyoruz. Eskiden daha zor koşullarda yapılan bir meslek olan fotoğrafçılık artık herkesin icra edeceği bir meslek haline dönüştü. Benim mesleğe başladığım yıllarda fotoğraf ustası olmak 9 yılınızı alırdı.  Çıraklık dönemi 4 yıl, kalfalık dönemi ise 5 yıl sürerdi. Ardından ise eğer ustanız uygun görürse usta olabilirdiniz. Şimdi her şey daha kolay, ben bile yeni teknoloji ile fotoğraf çekmekten daha büyük keyif alıyorum” şeklinde konuştu.

Yaklaşık bir saat süren ve hayranlarının sorularını yanıtlayan Mehmet Turgut “Babalar Günü öncesinde hem babamla hem de siz fotoğraf meraklılarıyla bir araya gelerek bu keyifli bir sohbeti gerçekleştirmemize sundukları katkıdan dolayı TeknoSA’ya çok teşekkür ediyorum” diyerek söyleşiyi noktaladı.