Tekin Acar Cosmetic’s Genel Müdürü Bülent Başaran

20 Haziran 2013 Perşembe

1979 yılında Ankara’da 16 metrekarelik bir mağaza ile doğan Tekin Acar Cosmetic’s, bugün 26 kentte 79 mağazasıyla hizmet veriyor. Türkiye’yi yenilikçi markalarla tanıştıran Tekin Acar Cosmetic’s Genel Müdürü Bülent Başaran, iki yıl içinde mağaza sayılarının 100’e ulaşacağını söylüyor

tekin-acar-cosmetics-genel-muduru-bulent-basaran

Fulya B. ÖZTÜRK

Tekin Acar Cosmetics’in 1979 yılında, Ankara Kızılay Onur Çarşısı’nda başlayan hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz? Başarınızın altında yatan nedenleri anlatır mısınız? 
Tekin Acar Cosmetics’te her şirket gibi ticaret yapmak amacıyla kurulmuş. Şirketimizin hedefleri ilk kurulduğu günden beri büyükmüş. Ne kadar büyür, ne kadar çok insana istihdam sağlanırsa o kadar mutlu olan bir yapımız var. Hedef tüm Türkiye’de mağazalar zinciri yaratmakmış, bugün bu hedef gerçekleşti. Bu hedef çok çalışarak, her zaman işin başında olarak, sağlam bir ekip kurarak gerçekleştirildi. Müşteri memnuniyeti her zaman ilk sırada yer aldı. İlkeler ve hedefler belirlendi. İlkelerimizin başında “adil ve dürüst olmak” geliyor, bundan hiçbir zaman ödün vermedik. Ayrıca geleceği görebilme, cesur atılımlar yapabilme yeteneği de şirketimizin gelişiminde en etkili özelliklerden biri oldu.

2009 yılından beri e-ticaret kanalıyla da satış yapıyorsunuz. Sanal mağazanızdan beklentilerinizi karşıladınız mı, e-ticaret cironuz diğer mağazalara göre kıyaslandığında kaçıncı sırada?
Sanal mağazamız 2011 yılında tamamıyle yenilendi ve özellikle mağazalarımızın olmadığı illerdeki müşterilerimize ulaşmamız adına çok etkin bir şekilde kullanılıyor. Mobile sitemiz 2012 yılında devreye alındı.  2013 yılında mobil telefonlar için Apple aplikasyonumuz da eklenecek. Sanal mağazamız, şu anda orta ölçekli bir mağazamızla aynı satışı gerçekleştiriyor. Bu yıl öncelikli hedeflerimiz arasında sanal mağazamızın satışlarını 2 katına çıkarmak var.

Şubeleşme organizasyonunuz hakkında bilgi alabilir miyiz? Tüm mağazalar size mi ait, franchise sisteminiz bulunuyor mu?
Şu anda sadece 8 franchise mağazamız var. Mağazalarımızın olmadığı ve mağaza açmayı planlamadığımız illerde franchise ile büyümeyi hedefliyoruz. Bu illerde franchise almak isteyen yatırımcılara öncelik tanıyoruz.

Mağaza yatırımlarınızın karar süreçlerinde AVM’ler mi caddeler mi ağır basıyor?
Mağazalarımız ağırlıklı olarak AVM’lerde yer alıyor. Türkiye’de AVM açılışları hızlı bir şekilde devam ediyor. Bizde rekabette geri kalmamak adına bu lokasyonlarda olmayı tercih ediyoruz. AVM’nin potansiyeli, marka karması, toplam kiralanabilir alanı gibi her konu karar vermemizi etkiliyor. Cadde mağazalarımız da var, ancak sayısı daha az. Genellikle yaya trafiğinin ve sokak alışverişinin yoğun olduğu caddelerde mağaza açıyoruz.

Müşterilerin yüzde 25’i erkek

Müşteri sadakati son derece önemli. Müşteri sadakati oluşturmak, eğitimli çalışanlardan da geçiyor. Sizin bu konudaki çalışmalarınızı öğrenebilir miyiz? Hem müşteri sadakati hem de çalışanlarınızın eğitim çalışmaları konusunda neler yapıyorsunuz?
Ciddi bir yatırım ve emek harcayarak oluşturduğumuz bir müşteri sadakat sistemimiz var. Her müşterimizi yaptığı alışverişin detaylarına kadar ayırabiliyoruz. Yani “x markadan siyah göz kalemi alan müşterileri listele” dediğimizde sistem otomatik olarak getiriyor önümüze. Kim hangi sıklıkta gelmiş mağazaya, ne kadar alışveriş yapmış, cinsiyeti, yaşı, adresi, ürün tercihleri, hepsini en ince detayına kadar görebiliyoruz. Bu da bize müşterilerimizin taleplerine daha rahat cevap verme kolaylığı sağlıyor. Eğitim de firmamızın en önemli unsurlarından biri. Mağazalarımızda marka satış danışmanı sistemi yok, tüm çalışanlar kendi personelimiz. Bu nedenle mağazada çalışan her personel tüm markaların eğitimini almış, her marka ya da ürünün servisini verebilecek donanıma sahip olmalı. Bu konuda çalışan eğitim birimimiz var. Hem kendi içimizde hem de dışarıdan destekle verdiğimiz eğitimler sürekli devam ediyor.

Şu anda Türkiye genelinde kaç mağazanız bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerdesiniz?
26 ilde 79 mağazamız var, yılsonuna kadar planladığımız başka açılışlarımız da olacak. Sektör genelinde olduğu gibi ağırlıklı olarak İstanbul ve Ankara’da mağazalarımız bulunuyor.

Kozmetik denilince akla önce kadınlar geliyor. Ama son yıllarda erkeklerin de kozmetiğe ilgisi artıyor. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz, müşterilerinizin yüzde kaçı erkek?
Artık erkekler de kişisel bakımlarına özen gösteriyorlar. Sadece parfüm değil, cilt, saç, hatta vücut bakım ürünleri kullanan erkek müşterilerimizin sayısı her geçen gün artıyor. Dünyada uzun zamandır erkelere özel seriler çıkarılıyor. Bu ürünler yıllardır Türkiye’ye de geliyor. Ancak eskiden çok talep görmezdi, şimdi talep artmaya başladı. Artık kadın-erkek fark etmiyor, sonuçta kişinin kendine özen göstermesi gerekiyor. Eğitim ve kültür seviyesi arttıkça otomatik olarak talep de artıyor. Sanırım artık erkekler de genç kalmak istiyor. Bizim şu anda müşterilerimizin yüzde 25’i erkek.

Daha çok hangi ürünlerin satışı ağırlıklı, parfüm ya da renkli kozmetik olarak?
Parfüm ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de organize perakendeciler arasında bakıldığında satılan 2 parfümden 1 tanesini Tekin Acar müşterisine ulaştırıyor. Daha sonra sırasıyla cilt bakım ve makyaj ürünleri geliyor.

Yılsonuna dek ses getiren açılışlar olacak

Tekin Acar Cosmetics’in müşteri profilini de öğrenebilir miyiz? Kimler geliyor Tekin Acar Cosmetics’e?
Mağazalarımızda değişik yaş, profil ve özel dönem ihtiyaçlarına göre belirlenmiş zengin bir marka ve ürün yelpazesi ile müşterilerimizi karşılıyoruz. Müşterilerimizin anlamlı bir çoğunluğunu 20-50 yaş arasında olduğunu görüyoruz. Moda, makyaj ve parfüm tutkusu ile genç müşterilerimiz ile tanışmamız başlıyor. Bölgelere göre müşterilerimizin marka ve kategori olarak beklentileri farklılık gösterebiliyor. Müşteri sayısına baktığınızda İstanbul büyük bir farkla ilk sırada yer alıyor, hemen ardından yakın bir oranla Ankara geliyor. Kadın-erkek dağılımını belirtmiştim, yüzde 25 erkek, yüzde 75 kadın. Müşterilerimizin eğitim düzeyi oldukça yüksek, profilimizin çoğunluğu çalışanlardan oluşuyor.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Kısa vadede yeni mağaza yatırımları var mı?
Mağaza açılışlarımız her zaman olacak. Sektör liderli olarak ticari olan tüm yatırımlara, “Sağlıklı büyüme” stratejisi olarak sıcak bakiyoruz. 2009 yılından beri Alışveriş Merkezleri Yatırımcılar Derneği’nin yaptığı anketlerde kişisel bakım ve kozmetik kategorisinde “En beğenilen ve tercih edilen” marka seçiliyoruz. Tüketici bizi görmek istiyor, biz de bu talebi değerlendiriyoruz. 2013 sonuna kadar oldukça ses getiren açılışlarımız olacağını söyleyebilirim.

Peki, gelecekte Tekin Acar Cosmetics’ı nerede görmeyi hayal ediyorsunuz? Nasıl bir büyüklükte olacak sizce?
Tekin Acar’ın büyüme hızı bulunduğu sektöre nazaran her zaman birkaç puan daha yukarıda olacağını söyleyebiliriz. Bizim için Türkiye’de halen gidilecek çok nokta ve yeni oluşturulacak büyük ve potansiyeli olan bir selektif kozmetik pazarı mevcut. Bugün olmadığımız illeri de bünyemize katarak, iki yıl içinde 100’ün üzerinde mağazamız olan bir kozmetik zinciri olacağımızı öngörüyoruz. Türkiye’de parfümeri zincirleri ve pazar payları gelecek yıllarda artacak, buna karşın departman mağazaların kozmetik pazarındanki payının gelecek yıllarda biraz daha azalacağını öngörüyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri