Tek kullanımlık plastiklerin kullanımı yasaklanıyor!

06 Temmuz 2018 Cuma

Ülkemizde 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle plastik poşet kullanımının ücretli hale gelmesini destekler bir hamle de Avrupa Birliği’nden geldi

tek-kullanimlik-plastiklerin-kullanimi-yasaklaniyor

Tek kullanımlık plastiklerin kullanımın yasaklanacağının tasarısını hazırlayan Avrupa Birliği (AB), eğer istediğini yaparsa bu durum bizler için de büyük fırsat kapılarını aralayacak. AB'nin tasarısı, kulak temizleme pamuklarından pipetlere, çatal bıçak takımlarından içecek karıştırıcılara sık kullanılan çok sayıda plastiğin yasaklanmasını öngörüyor. Plastik şişelerin tamamının da 2025'e kadar geri dönüşüm için toplanması isteniyor.

 

Plastik yasağının yaşama geçmesi için önce AB üyesi 28 ülke ve Avrupa Parlamentosu'nun onayını alması gerek. Onay alınırsa da 6,5 milyar avro tasarruf edilecek.

 

Plastik kullanımını engellemenin faydası çok

AB ülkeleri bir süredir doğada yüzyıllarca yok olmayan plastik atıkların doğal yaşama verdiği zararın önüne geçmeye çalışıyor. Bugüne kadar dünya çapında 8,3 milyar ton plastik üretildiği, 6,3 milyar tonunun da atığa dönüştüğü tahmin ediliyor. Bu atıklar en çok da deniz canlıları için tehdit oluşturuyor.

 

AB, önerilen plastik yasağının çevre için olası yararlarını şöyle açıklıyor:

* 3,4 milyon ton karbon emisyonu önlenecek;

* Çevrede 2030'a kadar oluşması beklenen 22 milyar avroluk hasarın önüne geçilecek;

* Tüketicilerin 6,5 milyar avrosu cebinde kalacak.

 

Avrupa Konseyi Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, süpermarket raflarında bazı ürünleri yasaklarken, onları daha temiz alternatiflerle değiştireceklerini söyledi. AB'nin yasak önerisi, özellikle fast-food'ların paketlendikleri plastikler ve tek kullanımlık diğer plastik yemek ürünlerini kapsıyor. Plastik tabaklar ve bardaklar da buna dâhil. Kapsamlı bir yasağın ne zaman uygulamaya geçeceği ise bilinmiyor.

 

Tasarı onaylanırsa, AB üyesi ülkelerin tek kullanımlık plastik ürünleri günlük hayatlarından neredeyse tamamen çıkarmaları gerekecek.

 

Tüketiciler, satın aldıkları ürünün ne kadar plastik atığa neden olduğunu etiketlerin üzerinde görebilecek. Plastik üreticileri, aldıkları eğitimlerde sürdürülebilir malzemeleri kullanmaları için teşvik edilecek, bazı üretici şirketlerden de plastik atıkların temizlenmesi için ayrılan maliyete katkı sağlaması istenecek.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri