Teda Global, perakende sektöründe bir ilki gerçekleştiriyor

27 Mart 2012 Salı

Teda Global Ticaret tarafından başlatılan “Teda Global Verimli Tedarik Sistemi”nin yurt çapında yaygınlaşması için düğmeye basılıyor. Teda Global Ticaret 1 Nisan’dan itibaren bakkal ve marketlerde değişim ve dönüşüm harekâtını tabela birliği çalışması ile başlatıyor

teda-global-perakende-sektorunde-bir-ilki-gerceklestiriyor

Teda Global Ticaret’in bakkal ve marketlerde tabela değişimini başlatması dolayısıyla bugün (27 Mart) The Ritz-Carlton Otel’de düzenlenen basın toplantısına Teda Global Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Taner Karamollaoğlu, Teda Global İcra Kurulu Üyesi Kağan Şahin, Teda Global İcra Kurulu Üyesi Ziya Alp ve Teda Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sertan Karamollaoğlu katıldı. Taner Karamollaoğlu, basın toplantısında yaptığı konuşmada, 10 Mayıs 2011 tarihinde kamuoyuna tanıtımı yapılan “Teda Global Verimli Tedarik Sistemi”nin, bugün itibarıyla 367 tedarikçinin 21 bin 651 ürünü ile pilot bölgesinde bin 984 üye satış noktasına ulaştığını açıkladı.

1 Nisan’dan itibaren bakkal ve marketlerde değişim ve dönüşüm harekatına tabela birliği çalışması ile başlıyor. Pilot bölgede yapılan çalışmalarda büyük bir başarıya ulaşıldığını açıklayan Karamollaoğlu, yaptıkları saha çalışması sonucunda, organize olamamış perakendecilerin son yıllardaki hızlı kan kaybına rağmen yüzde 60 civarında pazar payına sahip olduklarının ortaya çıktığını, ancak tamamı yerli sermaye olan bu noktaların yeniden yapılanma sürecine girmedikleri takdirde 5-6 yıl gibi kısa bir sürede küresel perakende güçleri karşısında yok olacaklarını belirtti.

“Teda Global Verimli Tedarik Sistemi” ile ilgili özet bilgi veren Taner Karamollaoğlu, üç ana hedeflerini anlattı. Karamollaoğlu’nun; ilk olarak; “Verimli Tedarik Sistemi” ile verimsiz olan tedarik zincirini tedarikçiler ve satış noktaları için daha verimli bir yapıya dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.  10 aylık pilot çalışma sonunda yüzde 20 - 25’lere varan tedarik maliyetlerini yüzde 3 - 4 seviyesine indirmeyi başardıklarını açıklayan Karamollaoğlu, ikinci olarak; “mahallemizin bakkal ve marketlerinin sürekli verimliliğini sağlamak için” değişim ve dönüşüm sürecini başlattıklarını belirtti. Stratejik ortaklık adı altında, satış noktalarını pazarlama, satın alma, tabela birliği ve ortak marka ile destekleyecek işbirliğini başlattıklarını anlatan Karamollaoğlu: “Bu yöntemle geleneksel pazardaki mahallemizin bakkal ve marketleri ulusal ve uluslararası düzeydeki perakende firmaları ile rekabet edebilir duruma gelecek” dedi.

Taner Karamollaoğlu’nun verdiği bilgiye göre,  bu birleşme sermaye veya hukuki bir birleşme anlamına gelmeyecek.  Stratejik ortaklık yolu ile bir anlamda franchise üye benzeri bir beraberlik sağlanacak. Karamollaoğlu: “Bu noktaların örgütlenmesi ve onları kurumsallaştırarak verimli bir mikro dağıtımla mal tedariği ve lojistik destek sağlamanın yanında market sahiplerine, yöneticilerine ve personellerine eğitim ve danışmanlık hizmeti başlatacağız. Şu anda tek başına kendilerinin yapamadıkları insert, özel kampanya, sistem kurma, yönetme ve tanıtım faaliyetlerini merkezi olarak sunarak satış noktalarına destek olacağız” dedi.

Karamollaoğlu, üçüncü hedef olarak; geleneksel piyasayı koruyarak yerel üretici ve tedarikçilerin ayakta kalmalarına destek olacaklarını da belirtti. Karamollaoğlu ayrıca franchise mağaza modeli ile ilgili bu mağazalarda satılacak ürünlerin belirlenmesi konusunda tedarikçiler ile özel görüşmeler başlattıklarını belirtti.

Karamollaoğlu, “Verimli Tedarik Sistemi”ne destek veren kamu kuruluşlarına, üreticilere, bankalara ve özellikle yoğun talepte bulunan esnafa yakın işbirliğinden dolayı teşekkürlerini iletirken, “Henüz tabela birliği başlamadan birçok satış noktası Teda’lı oldu. Bu zamana kadar ülke çapındaki en büyük sosyal projelerden birini başlatıyoruz” diye konuştu. Karamollaoğlu, pilot çalışma döneminde kendisine destek veren 58 kişilik Teda Global personeline de özellikle teşekkür ederken, “Verimli Tedarik Sistemi”’nin herkese hayırlı olmasını diledi.

“Bu çalışma Türkiye’de bir ilk”
Teda Global İcra Kurulu Üyesi Kağan Şahin da, “Verimli Tedarik Sistemi”ndeki entegre lojistik altyapı hakkında bilgi verdi. Tamamen merkez ile entegre çalışan ve tüm süreçlerde otomasyonunun sağlandığı bir alt yapının kurulduğunu ve sorunsuz çalıştığını belirten Şahin böyle bir çalışma ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Teda Global İcra Kurulu Üyesi Ziya Alp de, dört yıl süren yoğun yazılım çalışmaları ile bankalar ile entegrasyon sistemi kurduklarını, entegre bir mikro dağıtım alt yapısı kurduklarını ve “Verimli Tedarik Sistemi”nin alt yapısını hazırladıklarını açıkladı. Pilot döneminde tamamlanan işler hakkında bilgi veren Alp 12 banka ile entegrasyonun tamamlandığını ve 2 banka ile entegrasyon çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Satış noktalarının vadeli alışveriş yapabilmelerini sağlayan Doğrudan Borçlanma Sistemi (DBS) entegrasyonunun tamamlandığını ve sanal pos sisteminin kurulduğunu belirten Alp, geleneksel pazarın ticaretindeki etkinliğini artıracak her türlü destekler için gerekli yazılımların tamamlandığını ve her üye tipine özel b2b sitesi geliştirdiklerini söyledi.

Lojistik yapılanmada ‘Aldi modeli’
Teda Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sertan Karamollaoğlu da, Teda Global’in gelişim planı hakkında bilgi verdi. Lojistik merkezi sayısının 2012 yılı içerisinde 2 ila 4 arasında, 2013 yılında 13, 2014 yılında 29, 2015 yılında 47 ve 2016 yılında 48 olacağını anlatan Sertan Karamollaoğlu, bu yapılaşmanın Aldi modelinde olduğu gibi mitoz bölünme ile gerçekleşeceğini belirtti. Lojistik merkezleri ve çevresindeki üye sayısı konusunda bilgi veren Sertan Karamollaoğlu, 2012 yılı sonuna kadar 3 bin 470 üyeye hizmet vereceklerini; bu rakamı, ülke geneline yayarak,  2013 yılında 19 bin, 2014 yılında 62 bin, 2015 yılında 125 bine ve 2016 yılında 145 bine çıkartmayı hedeflediklerini belirtti.

2016 ciro hedefi: 10 milyar TL
Sertan Karamollaoğlu enflasyondan arındırılmış rakamlarla 2012 yılı cirolarının 23 milyon TL’yi geçmesini beklediklerini; ciro hedeflerinin 2013 yılı için 342 milyon TL, 2014 yılı için 2 milyar TL, 2015 yılı için  5,6 milyar TL ve 2016 yılı için de 10 milyar TL olduğunu açıkladı. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri