Tecrübe ve birikimle büyüyen marka: Ensar Tekstil

2001 yılından bu yana sektöre iç giyim, organik sertifikalı ipliklerden ürettiği çoraplar sunan Ensar Tekstil, sektörde biriktirdiği tecrübelerle hizmet vermeye devam ediyor. Yeterli deneyime sahip olduğundan kriz ortamında da güçlü kalmayı başarabilmiş olan firma, ürün yelpazesini tüketici talebine göre geliştiriyor. Perakende.org olarak Ensar Tekstil Kurucusu Hasan Bakar ile hem Ensar Tekstil hem de sektör özelinde keyifli bir röportaja imza attık

Tecrübe ve birikimle büyüyen marka: Ensar Tekstil

Röportaj: Onur Kaya

 

İç giyim sektöründe yaklaşık otuz yıllık bir geçmişe sahipsiniz. Ensar Tekstil’i tanımlayacak olsanız nasıl bir tanımlamanın içerisine sokarsınız?

Üretim, planlama ve pazarlama gibi sektörün her evresinden önemli birikimlerle hareket eden bir firmayız. Her birikimimizi tecrübeye dönüştürerek marka kimliğini de böyle oluşturuyoruz. Yani aslında kısaca üretim, planlama ve pazarlama birikimlerini bir arada barındıran tecrübenin ürünüdür Ensar Tekstil.

 

2018 yılı birçok ekonomik zorlukla geçti. Ensar Tekstil 2018 yılını nasıl geçirdi? Nasıl bir yol izledi?

Geride bıraktığımız yıl sadece ülkemiz için değil dünyanın birçok yerinde ekonomik anlamda zor bir yıl oldu. Ülke olarak da küresel krizlerin ve ticaret savaşlarının yaşandığı zor bir dönemden geçiyoruz. Geçtiğimiz dönemde, 1994 ve 2001 yıllarında ciddi krizler yaşadık. Yani bu konuda yeterli deneyime sahip olduğumuzu söyleyebilirim aslında. Bu bilinçle de son bir yıl içerisinde yaşanan olumsuzluklardan şirket olarak fazla etkilendiğimiz söylenemez. İzlediğimiz yol ile ilgili olarak da; bu gibi sıkıntılı dönemlerde tüketicilerin talepleri ucuz olan ürünlere yönelir ve biz de ürün yelpazemizi buna göre şekillendirerek tüketiciyle olan bağımızı kesmiyoruz.
Peki, böylesine zorlu süreçlerde genel anlamda nasıl bir yol izlenmeli? Önerileriniz neler olabilir?

Üretici olarak özellikle iki hususun altını çizmek isterim; birincisi pazarda değişkenlik gösteren talepleri çok yakından takip etmek, ikincisi ise fazla stok maliyeti altına girmemek. Bu iki hususa dikkat edildiği takdirde zorlu süreçlerden büyük zararlar almadan çıkılabilir diye düşünmekteyim.

 

Ensar Tekstil olarak geleceğin perakendesini nasıl yorumluyorsunuz? Sizce nasıl bir süreç bekliyor bizi?

Bize göre geleceğin perakendesi kolay ulaşılabilen ürünler üzerine yoğunlaşacak. Bu anlamda da özellikle internet üzerinden satışın önemi artacak.  daha da ön plana çıkacak ama en önemli husus genel giderlerin mümkün olduğunca minimize edilmesidir
Gelecekle ilgili olarak önümüzdeki 5 yıl içinde nasıl bir planlamanız var?

Önümüzdeki beş yıl için şimdiden isabetli bir şey söylemek çok zor ancak 2019 yılından beklentimiz satış adedi bazında 2018 yılı adetleri altına düşmemek.

Firmaya Ait Son Haberler