“Tatil Sezonu” Amerikan perakendesine yaradı

25 Ocak 2018 Perşembe

ABD'de kasım ile aralık aylarını kapsayan ve "Tatil Sezonu (Holiday Season)" olarak adlandırılan dönemde perakende satışlar 2017'de rekor kırdı

tatil-sezonu-amerikan-perakendesine-yaradi

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ABD'de her yıl 1 Kasım'da başlayan, kasım ayının 4'üncü perşembesi "Şükran Günü (Thanksgiving Day)", bunu takip eden ve indirimli alışverişlerin tüm ülkeye yayıldığı "Kara Cuma (Black Friday)", ülke genelindeki küçük işletmelerin satışlarını yükseltmeyi amaçlayan "Küçük İşletmeler Cumartesisi (Small Business Saturday)" ve "Cyber Monday (Siber Pazartesi)" ile devam ederek "Noel'i (Christmas)" kapsayan ve 31 Aralık'taki "Yılbaşı Gecesi (New Year's Eve)" ile sona eren dönemde ülkenin perakende satışlarında geçen yıl rekor kırıldı.


ABD Ulusal Perakendeciler Birliği (NRF) verilerine göre, 2017'nin söz konusu döneminde ülkede perakende satışlar, 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artarak 691,9 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. 

 

NRF'nin 2017 "Tatil Sezonu" perakende satışları beklentisi yaklaşık 680 milyar dolar olurken, söz konusu rakam 2016'nın aynı döneminde 655,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

 

Geçen yıl 2016'ya göre yüzde 5,5 artış gösteren "Tatil Sezonu" perakende satışları, yıldan yıla en büyük artış oranı olan ve en son 2010'da görülen yüzde 5,2'lik yükselişi de geride bıraktı.

 

İnternet satışları yüzde 11,5 arttı

NRF verilerine göre, 2017'nin "Tatil Sezonu"nda internetten yapılan satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 artarak 138,4 milyar dolara ulaştı.

 

"Siber Pazartesi" rekoru

ABD'de, geçen yıl 27 Kasım'da gerçekleşen ve internetten satılan ürünlerde tüketicilere büyük indirim fırsatları sunan "Siber Pazartesi" gününde de rekor kırıldı.

 

ABD'li araştırma şirketi Adobe Digital Insights (ADI) verilerine göre, "Siber Pazartesi" gününde internetten yapılan satışlar, 2016'ya kıyasla yüzde 16,8 artış kaydetti ve 6,59 milyar dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

 

"Şükran Günü"nde de internetten satışlar, 2016'nin aynı dönemine göre yüzde 18,3 yükselerek 2,87 milyar dolar oldu.

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri