Tarım fuarında beklenti 200 milyon Euro

05 Aralık 2013 Perşembe

Her yıl tarım sektöründe yeni iş ortaklıkları, yeni anlaşmalarla sektörün taşıyıcı unsurlarından biri haline gelen Growtech Eurasia Fuarı’nda bu yıl alıcıyla satıcının buluşmasıyla 200 milyon Euro’luk ihracat bağlantısı bekleniyor

tarim-fuarinda-beklenti-200-milyon-euro

2001’den bu yana Antalya’da gerçekleştirilen ve Avrasya’nın en büyük tarım fuarı olan  Growtech Eurasia-Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı 13’üncü kez kapılarını açtı. 12 yılda sergilediği gelişim ile Türkiye’nin ve Avrasya’nın en büyük tarım fuarı haline gelen organizasyonun önünde küresel boyuta ulaşma ihtimali belirdi. Growtech’i yıllardır düzenleyen NTSR Fuarcılık, bu piyasadaki küresel markalardan UBM ile ortaklık kurdu. 40 ülkede 200 fuar düzenleyen ve 2 milyar dolar cirosu bulunan UBM’in Genel Müdürü Kerim Alain Bertrand, rüşdünü ispatlayan Growtech’te Kuzey Amerika’dan Uzakdoğu’ya küresel bir fuar olma potansiyeli gördüklerini söyledi.

Dünya tarım sektörünü temsil eden ulusal ve uluslararası 650 firmanın katılımı ile Avrasya’nın en büyük tarım buluşmasına ev sahipliği yapan Growtech Eurasia 2013, Türk tarım sektörünü dünya pazarına taşıyarak 52 ülkeden 70 bin ziyaretçiyi ağırlayacak. Her yıl tarım sektöründe yeni iş ortaklıkları, yeni anlaşmalarla sektörün yüzünü güldüren Growtech Eurasia, Çin, Hollanda, İspanya ülke pavyonları ve alım heyetleri ile ticaretin kalbinin attığı yer olacak. Bu yıl, fuarda 200 milyon Euro civarında ihracat bağlantısı yapılması ve yaklaşık 5 milyon metrekare sera konstrüksiyonu gerçekleştirilmesi bekleniyor. Fuarda geçen yıl 3,5 milyon metrekare sera konstrüksiyonu siparişi ile 150 milyon Euro’luk ihracat bağlantısı yapılmıştı. Dünya tarımının önemli temsilcilerinin de Türk üreticilere ürünlerini tanıtmak için yer aldığı fuarda, Amerika’dan Finlandiya’ya, Hindistan’dan Japonya’ya kadar dünyanın farklı bölgelerinden ziyaretçiler Growtech Eurasia’da buluşuyor.  Uluslararası bireysel katılımların yanında Avrupa ve Balkan ülkelerinden Ortadoğu’ya, Kuzey Afrika’dan Türki cumhuriyetlere kadar geniş coğrafyada çok sayıda katılımcı ve ziyaretçi Growtech ziyaretçileri ile buluşuyor.

1,3 katrilyonluk gıda tüketimi
Fuarın açılışına katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Growtech gibi fuarlar sayesinde, dünyada kriz olmasına rağmen, ihracatımız yüzde 400 arttığını söyledi. Türkiye’nin Avrasya, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’nun göbeğinde stratejik bir ülke olduğuna işaret eden müsteşar Mirmahmutoğulları, “Pergeli Ankara’ya koyduğunuz zaman 4 saatlik uçuş mesafesinde 1,3 katrilyon dolarlık bir gıda tüketimi var” dedi.

Her tarlaya ve ürüne özel çözüm
Turkcell’in iletişim sponsoru olduğu Growtech Eurasia Tarım Fuarı’nda tarımsal üretimde teknolojinin önemini gösteren Turkcell Çiftçi Birliği ve Turkcell Tarım Doktoru Servisi’nin tanıtımı yapıldı. Turkcell Bireysel Pazarlama Direktörü Alper Ergenekon, Türkiye’de 3,4 milyon çiftçinin 2,9 milyonunun cep telefonu kullandığını belirterek, bunların ilk tercihinin Turkcell ve kullanıcı sayısının 1,3 milyon olduğunu dile getirdi. Turkcell Çiftçi Birliği programına Türkiye’deki her üç çiftçiden birinin üye olduğunu aktaran Ergenekon,  dünyada bir ilk olan Turkcell Tarım Doktoru ile her tarlaya ve ürüne özel çözümler sunduklarını da açıkladı. Çiftçinin hayatını kolaylaştırdıklarını belirten Ergenekon, “Üyelerimize sürpriz hediye ve indirim fırsatlarının yanı sıra bereketli tarife ve verimini artıran çözümler sunuyoruz.” dedi.

Kaynak: Zaman / Kenan BaşOnline Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri