Target ve Lowe’s ABD borsalarına can verdi

Target ve Lowe’s ABD borsalarına can verdi

ABD borsaları çarşamba gününü yükselişle kapadı. Perakende satış şirketleri Target ve Lowe's sean öncesi ikinci çeyrek bilançolarını açıkladı. İki şirketin de beklentiyi aşan kârları, Wall Street üzerindeki kara bulutların dağılmasını sağladı.

 

Target, Wall Street’in ikinci çeyrek sonuçlarındaki beklentilerini en üst seviyeye çıkardı ve satışların daha da artmasına yardımcı olacak mağaza içi satın alma ve aynı gün alışveriş dahil yeni teslimat ve yerine getirme inisiyatifleriyle tam yıl kâr hedefini yükseltti.

 

Şirketin hisseleri yüzde 20.43 oranında değer kazanarak 103 dolara yükseldi. Bilanço açıklayan diğer perakende şirketi Lowe's'un hisseleri de yüzde 10.35 oranında artışla 108 dolara yükseldi.

 

Dow Jones sanayi endeksi günü 240.29 puan ve yüzde 0.93 oranında yükselerek 26,202.73 puan seviyesinde tamamladı. S&P 500 23.92 puan ve yüzde 0.82 yükselişle gün sonunda 2,924.43 seviyesine yükseldi. Nasdaq da, 71.65 puan ve yüzde 0.90 oranında artarak günü 8,020.21 puanda tamamladı.

 

Fed tutanakları

30-31 Temmuz'da yapılan FOMC toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre Fed yetkilileri, geçtiğimiz ay yaptıkları Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında aldıkları faiz indirimi kararını, para politikasında daha agresif bir gevşeme döngüsünün başlangıcından çok, politikalarını "tekrar ayarlanması" olarak gördüklerini ifade ettiler. Fed üyeleri bu toplantıda, gelecekteki adımların nasıl olacağı konusunda konuşmakta isteksiz davrandı.

 

Piyasalar Powell'ın konuşmasını bekliyor

Yatırımcılar, Fed tutanaklarında tam olarak bulamadıkları ileriye yönelik para politikası sinyallerini Fed Başkanı Jerome Powell'ın cuma günü Jackson Hole'daki konuşmasında arayacak.