“Tadım”lık atıştırmalığın yarım asırlık lezzeti…

29 Haziran 2018 Cuma

Türkiye’nin tadı tuzu olarak var oldukları paketli kuruyemiş pazarında gerçekten akıllarda yer alan en önemli firmalardan biri Tadım. Son süreçlerde çekmiş olduğu reklamlarla dahi hayatımızda nasıl bir yere sahip olduğunu oldukça iyi anlatan firma, sağlıklı beslenme furyasının oldukça önem kazandığı şu günlerde de ipleri eline almayı başarmış gibi görünüyor. İlk kurulduğu yıllardan bu yana her zaman aynı vizyon ve prensiple tüketicileriyle buluşan Tadım, yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’ye artı değer katıyor. Bizler de kendileriyle hem pazarın durumunu hem de Tadım’ın projelerini detaylarıyla konuşmak için Tadım Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen’le keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

tadimlik-atistirmaligin-yarim-asirlik-lezzeti…

Röportaj: Onur Kaya

 

Perakendenin önemli temsilcilerinden Tadım için 2018 yılı nasıl başladı?

Türkiye paketli kuruyemiş pazarı son yıllarda kayda değer bir büyüme performansı yakaladı. Sağlıklı beslenmeye olan ilginin ve pazardaki rekabetin artması, bunlara bağlı olarak da ürün çeşitliliğinin zenginleşmesi, pazar büyümesine ivme kattı. Paketli kuruyemiş pazarındaki 47 yıllık deneyimimiz ve yenilikçi anlayışımızla, bu sürece Tadım markamızla öncülük ediyoruz. Bağlı bulunduğumuz pazarda yüzde 50 pazar payı ile lider konumumuzu koruyoruz. Son dönemde az önce bahsettiğimiz sağlıklı beslenme trendine paralel olarak çiğ kuruyemiş ve kuru meyve kategorisinin hızla genişlediğini söyleyebiliriz. Bu kategoride, yeni ürünlerimizle tüketicilerimize daha fazla alternatif sunmaya devam edeceğiz. Özellikle, yüzde 63’ün üzerindeki kuruyemiş ve kuru meyve içeriğiyle, Antep fıstıklı, fındıklı, yer fıstıklı, portakallı bademli ve sportif bar olmak üzere 5 farklı çeşidi bulunan “Kuruyemiş Bar” kategorisinde yüzde 187’lik büyüme ile ciromuzu 3 katına çıkarttık. Bunun yanı sıra, Avrupa’nın en üst düzey basketbol organizasyonu olan Euroleague’in 3 sezon boyunca Resmi Global Sponsoru olduk. Vizyonumuza hizmet eden bu önemli gelişme ile uluslararası arenadaki varlığımızı daha yukarı taşımak noktasında önemli bir adım daha attık. Bu perspektifle, 2018 yılının Tadım’ın perakende sektöründe daha da aktif olacağı bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bu amaçla gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarla birlikte, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da paketli kuruyemiş denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olma yolunda attığımız adımlarımızı sıklaştıracağız.

 

Kuruyemiş dendiğinde akla ilk gelen markalardansınız. Türkiye’deki kuruyemiş kültürüne de oldukça hakimsiniz. Bu konuda nasıl bir algıya sahip Türk tüketicisi?

Tadım, paketli kuruyemiş sektöründeki 47 yıllık deneyimiyle tüketicileri daima yeniliklerle tanıştıran, “içimizden biri” samimiyetini hissettirmeye ve hayatın her anında tüketicilerin yanında olmaya çalışan bir marka. Bununla birlikte tazelik ve keyif Tadım’ın vazgeçilmez unsurları. Tadım’ın özünü paylaşım, keyif/eğlence ve mutluluk/iyi hissetme kavramları oluşturuyor. Hayatın keyifli ve paylaşılan anlarında tüketicilerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz.

 

Türk sermayeli bir şirket olarak Almanya’da da üretim tesisi kurdunuz. Orada işler nasıl gidiyor? Türkiye’yle kıyasladığınızda nasıl farklılıklar var iki ülke arasında?

Tadım olarak 20’yi aşkın ülkedeki tüketicilerimizle toplam 4 kategorideki 44 ürün çeşidimizle buluşuyoruz. Türkiye dışındaki tüketicilerimize, Almanya’da 6 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip Almanya üretim tesisimizle ulaşıyoruz. Uluslararası arenadaki faaliyetlerimiz ile ürünlerimizin Almanya, Belçika, Hollanda başta olmak üzere tüm Avrupa ve Amerika’daki tüketicilere ulaşmasını sağlıyoruz. 2017 yılında, Almanya’daki üretim tesislerimizden gerçekleştirdiğimiz ihracat, ülkeler bazında cirosal olarak çift haneli bir büyüme kaydetti. Önümüzdeki aylarda, global pazarda söz sahibi olma vizyonumuz çerçevesinde, Almanya üretim tesislerimizi genişleterek faaliyetlerimize hız kazandıracağız. Bunun yanı sıra, özellikle dış pazarda tüketici talep ve tercihlerine bakarsak; Türkiye’den farklı olarak bireysel tüketim daha ön planda diyebiliriz. Bir diğer yandan Türkiye’deki amiral gemimiz ay çekirdeği, yurtdışı pazarında da ürün portföyümüz içerisinde en çok tercih edilen ürün olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bildiğiniz üzere Ramazan ayı sürecindeyiz, Tadım olarak bu sürece nasıl hazırlanıyorsunuz? Firma olarak neler yapıyorsunuz?

Son dönemde, kuruyemişlerin sağlığa faydaları üzerinde özellikle duruluyor. Birçok üniversite kuruyemişin faydaları üzerine araştırmalar yayınlıyor. Kuruyemiş ve kuru meyveler, gün boyunca fiziki ve zihinsel olarak ihtiyaç duyduğumuz vitamin, mineral ve lifleri bolca kapsayan ürünler. Dolayısıyla kuruyemiş sadece Ramazan ayında değil, düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Özellikle Ramazan gibi uzun saatler boyunca besin alınamayan zamanlarda, kuruyemiş ve kuru meyve tüketimi içerdikleri liflerin tokluk yaratması açısından da fayda sağlıyor. Kuru kayısı, hurma gibi kuru meyvelerin kan şekerini dengeleyici özellik taşıması da ayrı bir artı olarak göze çarpıyor. Tadım olarak, bu Ramazan için özel bir hazırlık yaptık ve Ramazan aylarında sofralardan eksik olmayan hurmayı paketleyerek 12 ay boyunca tüketicilerin beğenisine sunduk. Protein, yağ ve karbonhidrat içeren tek meyve olarak bilinen hurma, yüksek oranda lif içermesiyle de biliniyor.
Birçok sosyal sorumluluk projesinde Tadım’ı görüyoruz. Sosyal sorumluluk anlamında neler yapıyorsunuz? Bunun yanı sıra, çevre ve doğayla direkt iç içe bir iş yapıyorsunuz. Bu anlamda çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik anlamında nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Tüketicilerin toplumsal fayda ve sosyal sorumluluk konularına olan ilgisi, artan bilinç ve farkındalığıyla sosyal sorumluluk markalar için olmazsa olmaz bir konu haline geldi. İçerisinde bulunduğumuz coğrafyaya ve tüketicilerimize karşı sorumluluk duygusuyla hareket etmeyi amaç edinen bir marka olarak bu konunun bizdeki önemi büyük. Bu bilinçle yakın dönemde gerçekleştirdiğimiz bir projeden bahsetmek istiyorum: 2017 yılında Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ile bir işbirliği gerçekleştirerek, Migros mağazalarında satılan her Tadım Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveler paketinden 1 TL’yi TEMA’ya bağışladık. Kampanya dönemimizin sonunda da toplanan 100 bin TL ile TEMA tarafından yapılan doğayı koruma çalışmalarına destek vermiş olduk. Benzeri projeleri periyodik olarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Çevre ve doğa bizim hassas noktamız. Bu alandaki çalışmalarımızı sürdürürken, her zaman tüketicilerimizi de işin içine entegre ederek sosyal sorumluluk bilincini yaymayı hedefliyoruz. Tüketicilere çevre bilinci aşılamak için başlattığımız ve süreklilik kazandırdığımız bir diğer projemiz ise, “Ay Çekirdeği Çöp Poşeti” projesi oldu. Özellikle yaz aylarında, açık alan, çay bahçesi, sahil kenarı gibi noktalarda sıklıkla tüketilen ay çekirdeğinin çöplerinin yerlere atılmasını önlemek adına, ay çekirdeği paketlerimizle birlikte kraft torbalar dağıtmaya ve tüketicilerimizi bu torbaları kullanmaya teşvik etmeye başladık. Ay çekirdek tüketiminin yoğun olduğu sahil ve park alanları çevresindeki satış noktalarında pilot olarak başlattığımız Ay Çekirdek Çöp Poşeti projesi kapsamında; Türkiye çapında seçilmiş yaklaşık 7 bin adet geleneksel satış noktasında geri dönüşümlü kraft kâğıttan çöp poşetlerimizi konumlandırarak, çekirdek paketiyle birlikte tüketicilere ücretsiz olarak verdik. Konuyla ilgili dijital mecralarda da iletişim yaparak etki alanını genişlettik.

 

Geleceğe yatırım yapmayan bir firmanın gelecekte var olması imkansız gibi görünüyor. Bu anlamda Tadım olarak yatırım süreçlerinizi nasıl yönetiyorsunuz? Geleceğe nasıl hazırlanıyorsunuz?

Öncüsü olduğumuz pazarda yeni ürün geliştirme ve iletişim çalışmalarımızla liderlik ederek farklılaşıyoruz. Bu doğrultuda, sürekli geliştirdiğimiz, pazarın ve tüketicilerin talep ve ihtiyaçlarına göre piyasaya sunduğumuz ürünlerimiz geleceğe en büyük yatırımımız. Bu yatırımın yani tüm ürün portföyümüzün temelinde ise kalite ve tazelik politikamız yatıyor. Tadım, 1971 yılında kuruldu. Türkiye’de paketli kuruyemiş sektörünün ilk oyuncusu olan Tadım’ın marka özü de o dönemde net bir şekilde oluştu: “Kuruyemişi paketleyerek en kaliteli ürünü en taze haliyle ve en uygun fiyattan tüketiciye sunmak.”  Tadım’ın o günden bu yana hiç değişmeyen marka prensiplerinin temeli kalite ve tazelik üzerine oluşturuldu. Tadım paketlerinde, tüketicilere ulaştırılan ürünlerin tazeliğini maksimuma çıkartmak adına, yurt içi ve yurt dışında birçok yatırıma imza atıldı, atılmaya devam ediyor.
Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri