Tadım sağlıklı yaşam trendini fırsata çevirdi

Tadım Pazarlama Direktörü Zeynep Göçmen, Perakende.org okurları için sorularımızı yanıtladı.Tüketicinin alışkanlıkları teknolojik ve ekonomik gelişmelerle birlikte büyük bir hızla değiştiğini açıkladı

Tadım sağlıklı yaşam trendini fırsata çevirdi

Röportaj: Mert MATARACI 

 

Paketli kuruyemiş sektöründe lidersiniz, sektörde neler oluyor biraz anlatabilir misiniz?

 

Tüketicinin alışkanlıkları teknolojik ve ekonomik gelişmelerle birlikte büyük bir hızla değişiyor. Alışveriş kanalları, harcama alışkanlıkları, yeni ürün arayışları; her şeyin hızla değiştiği böyle bir yılda Tadım olarak bize tüm bu değişikliklere anında nasıl uyum sağlayacağımızı bulmak ve uygulamak düşüyor. Çünkü böyle dalgalı dönemler beraberinde fırsatları da getiriyor.

 

Değişen tüketici davranışları arasında sizi etkileyen trendler var mıdır?

 

Sağlıklı yaşam trendi bizi yakından ilgilendiriyor çünkü sağlıklı yaşamla ilgili tüketicinin kararlarını uygulamaya başladığı ilk halka elbette yedikleri içtikleri... Bu sebeple sağlıklı yaşam trendinin Tadım için oldukça büyük bir fırsat olduğuna inanıyoruz.

 

Sağlıklı yaşam, 2019’un ve 2020’nin en önemli trendlerinden biri ve uzun yıllar boyunca da trend kalmaya devam edecek gibi görünüyor.Çünkü sağlıklı yaşam trendini benimseyen annelerin çocuklarının da bu bilinçle büyümesi atıştırmalık olarak sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelerine yön verecek. Millenial kuşağı burada çok önemli bir faktör. Araştırmalara göre milleniallar daha önce hiçbir kuşağın yapmadığı kadar kendilerine yatırım yapıyor. Bu sürecin içinde sağlıklı beslenme ve iyi atıştırmalıklar da çok önemli bir paya sahip.

 

Paketli kuruyemiş sektörünün lideri olarak sağlıklı yaşam trendinin sektörümüze nasıl etki edeceğini incelerken yapılan bir araştırma sonucunda tüketicilerin yüzde 75’inin doğal / hormonsuz / organik gıdaları benimsemiş durumda olduğunu gördük. Üstelik tüketiciler ekonomik koşullardan etkilenip bu eğiliminden kolay kolay taviz vermiyor; kararına sahip çıkıyor. Öyle ki yüzde 55 gibi bir çoğunluk sağlıklı kalmak için yediğine içtiğine dikkat ettiğini söylüyor. Öte yandan sektörlerdeki araştırmaları incelediğimizde de dünya devlerinin satış rakamlarının ‘sağlıklı yaşam’ trendine göre evrilmeye devam ettiğini ve bu trend özelinde ürün portföylerini sürekli güncellediklerini görüyoruz.

 

Sağlıklı yaşam trendi kuruyemiş pazarına nasıl etki etti? Türk tüketicisinin atıştırmalık tercihi kuruyemişe eviriliyor diyebilir miyiz?

 

Sağlıklı atıştırmalık denilince insanların aklına ilk gelenler arasında kuruyemiş yer alıyor. 2018 yılında Nielsen kuruyemiş ve kuru meyvede gıda ortalamasının çok üzerinde hacim büyümesi kaydedildiğini açıkladı. Büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyoruz. Bu büyümede Çiğ Kuruyemiş ve Kuru Meyveler, Karışıklar ve özellikle Yer Fıstığı kategorilerinin en yüksek katkıyı sağlayacağı öngörülüyor.

 

Özellikle yer fıstığı atıştırmalık dünyasında gün geçtikçe daha da fazla tercih edilir hale geldi.Genç neslin atıştırmalık tercihi ve sağlıklı yaşam trendi aslında atıştırmalık sektörünü de değiştiriyor diyebiliriz. Biz her ne kadar değişen tüketici alışkanlıklarından bahsetsek de Türk halkı olarak kuruyemiş tüketiminde ilk tercihimiz ayçekirdeği. Ayçekirdeğini tüketim açısından takip eden kuruyemişler arasında ise yer fıstığı geliyor. Çünkü yer fıstığı da ayçekirdeği gibi tüketim okazyonu oldukça geniş olan bir ürün. Arkadaşlar bir araya gelip maç izlerken, birlikte evde vakit geçirdiklerinde ya da hızla yükselen gaming trendi ile oyun geceleri düzenlediklerinde yer fıstığı iyi bir eşlikçi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yer fıstığı tüketimini arttıran bir diğer etkenin de tüm dünyayı etkisi altına alan “eve kapanma” trendi olduğunu düşünüyoruz. Elbette ekonomik koşullar tüketici alışkanlıklarını değiştirebilir, tüketici artık daha az sinemaya gidiyor, daha az arkadaşlarıyla veya ailesiyle dışarıda buluşuyor olabilir ama bu kendini sosyalleşmekten soyutlayacağı anlamına gelmiyor. Dışarıda vakit ve para harcama eğilimi azalırken, evde sevdikleriyle vakit geçirme eğilimi artıyor. Tüketicilerin bu keyif anlarında tükettiği atıştırmalıklar arasında yer alan yer fıstığı ise tüketimi açısından ön sıralarda yer alıyor.

 

Biz de Tadım olarak yer fıstığı ailemizle,her damak tadına uygun alternatifler sunuyoruz. Tadım’ın yer fıstığı ailesi arasında kabuklu yer fıstığı, tuzlu yer fıstığı, işlenmiş yer fıstığı, barbekü soslu yer fıstığı ve acı soslu yer fıstığı bulunuyor. Tüketicilerimizin ihtiyaçlarına cevap veren geniş ürün portföyümüz ile Tadım olarak yer fıstığı kategorisinde pazarda yüzde 63 pay ile lideriz.

 

Bu sene yeni bir kampanya ile tüketicilerinizle buluştunuz. Projenin yer fıstığı çekimleri de karşımıza çıkıyor. Biraz kampanya ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

 

Son dönemde değişen tüketici kararları ve pazar dinamiklerinin etkisiyle, tüketicilerin satın alma eğilimlerinin ve markalarla kurdukları bağların farklılaştığı bir yıl olduğundan bahsetmiştim. Bu gelişmelere rağmen geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da her zaman taze lezzetlerle her ana keyif kattığımızın altını çizmeye çalıştık. Bu yılki yaklaşımda bizler için kritik olan, zor bir dönemden geçen tüketiciye hayatın içindeki iyi anları hatırlatabilmekti.

 

Kampanyamızın çıkış sloganı “Tazelendiğimiz anlar bize iyi gelir Tadım İyi gider” ile hayatın tadı tuzu olmayı misyon edinmiş bir marka olarak 2019’da her anı daha iyi hale getirmek ve iyi geçen her anı daha da iyileştirmek için tüketicilerimizin yanında olmayı hedefledik.

 

Kampanyamızın son filmi olan yer fıstığı ayağında ise üç arkadaşın maç izlerken ümidini kestiği anda gelen uzatma dakikaları ile umutlarının tazelendiği o ana odaklandık. “Maçın umutları tazeleyen uzatmalarına Tadım Yer Fıstığının birbirinden lezzetli tatları iyi gider” dedik. Tüketicinin keyif, mutluluk, umut ve heyecan gibi duygularını ayırt etmeksizin her anına ortak olma hedefini devam filmimizle bir kez daha vurgulayarak,“paylaşılan anların” eşlikçisi olduğumuzun altını çizdik.