Burak Aksoy

Burak Aksoy

PLAT Dernek Müdürü
1986'da Kocaeli’nde doğan Burak Aksoy, liseyi Derince Anadolu Lisesi’nde Almanca okuduktan sonra, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Ocak 2017'den itibaren PLAT Derneği Müdürlüğü görevine getirilen Aksoy, evli ve bir çocuk babasıdır.

Süreçlerin Rekabeti

02 Ağustos 2018 Perşembe

İş süreçleri şirketlerde gerçekleştirilen bütün işlerin nasıl yapıldığını gösteren faaliyetler dizisidir. Rekabet gücünü artırmak için iş süreçlerinin analizi, iyileştirilmesi ve performanslarının artırılması en önemli hususlardandır. İş dünyasında öne çıkmış şirketler incelendiğinde süreçlerini kusursuza yakın planladıklarını gözlemleriz

Süreçlerin belirlenmesinde en önemli hususlardan biri basitlik ilkesidir. Basitlik sizi hızlı kılar ve işlerinizi kolaylaştırır. IKEA Kurucusu Ingvar Kamprad, bir erdem olarak basitliği şöyle tanımlar: “Şirketlere ayak bağı olan karmaşık kurallar ve aşırı planlama, bir kurumu ölüm döşeğine sokan en yaygın nedenlerden biridir. Oysa basitlik onu dinç kılar.” demiştir.

 

Perakende sektöründe etkinliğini her geçen gün artıran yüksek indirim market zincirlerini gözlemlediğimizde, sadece basit düşünerek hareket ettiklerini görebiliriz. Bir ürünün fiyatlandırılması üzerine hesaplar yaparken, sadece nasıl daha ucuza satabilecekleri üzerine yoğunlaşan zincirler, tüketicideki fiyat/kalite dengesini çok yüksek düzeyde oturtmuş bulunuyorlar. Aynı yaklaşımı ürün çeşitliliğinde, mağaza dizaynında, yönetimsel süreçlerde de kolaylıkla gözlemleyebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde BİM CEO’su Galip Aykaç’a yaptığımız ziyarette 700 barkod ürün ile hizmet verdiklerini iletmişti. 2017 cirolarının 24.78 milyar TL olduğu bilgisiyle, 2017 yılında ürün başına ortalama 35.4 milyon TL ciro yaptıklarını bulabiliriz. Her geçen gün büyüyen ve BİM’in en yakın rakibi konumundaki A101’de de durum pek farklı değil. A101 CEO’su Erhan Bostan’a yaptığımız ziyarette ise Erhan Bey, 1250 barkod ürün ile hizmet verdiklerini iletmişti. 14 milyar TL ciro yaptıkları bilgisiyle, ürün başına 11.2 milyon TL ciro yaptıklarını bulabiliriz. Her ne kadar aradaki fark açık gibi görünse de A101’in rakamlarını verimlilikte dünya 3’üncüsü olan BİM ile değil, diğer rakipleriyle gözlemlediğimizde, A101’in başarısı ortaya çıkıyor.

 

Peki ya diğerleri ?

Fark o kadar açık ki…

Aradaki farkı; metrekare başına maliyet, metrekare başına ciro, personel başına ciro, stok devir hızı, gibi kalemlerde de rahatça gözlemleyebiliriz. Her biri ayrı bir yazı konusu olma potansiyeline sahip olan bu verilerin ışığında, asıl rekabetin market raflarındaki fiyatlarda olduğu değil, süreçlerin tamamında yaşandığını görebiliyoruz.

 

Ezcümle; herkes rekabet etmek istiyor ve herkes en kötü ihtimalle rakibiyle aynı olmak istiyor. Diğer zincir satın alma yöneticilerinin BİM, A101 paritesinde fiyat istemeden önce kendi süreçlerini kontrol etmeleri ve maliyetlerini nasıl düşüreceklerini doğru planlamaları gerekiyor.


Ticaretin en önemli kurallarından biri olan alırken kazanma ilkesinin işletilmeye çalışılması normal bir durum olarak kabul görse de süreçlerin doğru planlanması ve diğer maliyetlerin düşürülmesi ile diğer zincirlerimizin de karlılık ve verimlilikte BİM, A101 ikilisine yaklaşabilmeleri mümkün olacaktır.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri