Sürdürülebilirliğe odaklanan Ajinomoto’dan anlamlı etkinlik

Japonya’nın en büyük, dünyanın da 14’üncü büyük gıda ve içecek firması Ajinomoto, Ar-Ge gücü ve inovasyon teknolojileri ile dünya genelinde gıda kaynaklarının sürdürülebilirliğine ve herkesin gıdaya ulaşmasına katkı sağlayan adımlar atıyo

Sürdürülebilirliğe odaklanan Ajinomoto’dan anlamlı etkinlik

Ajinomoto, Türkiye’de gıdaya adil erişime yönelik çok önemli çalışmalar yürüten Çorbada Tuzun Olsun Derneği ile bu yıl 2’nci kez iş birliği yaparak, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde evsizlere çorba dağıttı. Ajinomoto Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hülya Gündoğan Uçarlar: “Ajinomoto, Ar-Ge gücü, inovasyon teknolojileri ve sürdürülebilirlik anlayışı ile dünya genelinde gıda kaynakları, sağlıklı yaşam ve küresel sürdürülebilirlik sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı öncelikleri arasında görüyor. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

130 ülkeye yayılmış satış ağı, 30 ülkedeki 123 fabrikası ve 34 bin 452 çalışanı ile Japonya’nın en büyük, dünya genelinde ise 14’üncü gıda ve içecek firması olan Ajinomoto, global ölçekte sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve gıda kaynakları konusunda değer yaratan çalışmalar hayata geçiriyor. Ar-Ge gücü ve inovasyon teknolojisi ile dünya genelinde gıda kaynaklarının sürdürülebilirliğine odaklanan Ajinomoto, birçok ülkede de gıda konusunda değer yaratan sosyal sorumluluk çalışmalarını hayata geçiriyor.

 

Bir kâse sıcak çorba

2013 yılında girdiği Türkiye pazarında gıda sektörünün köklü firmaları Kükre Gıda ve Örgen Gıda’yı bünyesine katarak, geçtiğimiz temmuz ayında Ajinomoto İstanbul Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi adı altında birleştiren Ajinomoto, Türkiye’de de aynı anlayışla hareket ediyor. Tüm insanların gıda kaynaklarına adil erişim hakkına sahip olmasına inanan Ajinomoto, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde İstanbul’da örnek bir etkinlik gerçekleştirdi.

 

Türkiye’de gıdaya adil erişim için çalışan sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve her akşam yaklaşık 150 kişiye düzenli gıda desteği sağlayan ‘Çorbada Tuzun Olsun Derneği’ ile bu yıl bir kez daha iş birliği yapan Ajinomoto, 2 akşam boyunca sıcak çorba dağıtımı yaptı.

 

Çorbada Tuzun Olsun Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Türker, evsiz insanları topluma geri kazandırmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Sokakta yaşamak zorunda kalan insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme ihtiyacı ve en temel haklarından biri olan beslenme hakkını sağlamak ile birlikte onları topluma geri kazandırma noktasında yaptığımız gıda dağıtımları bizim için bir amaç değil bir araç. Bir kâse çorba ikram ederken ‘Merhaba, nasılsınız?’ demek, bu insanlara yalnız olmadıklarını hissettirmek ve onlarla diyalog kurmak, onların hayata tutunmaları için bir dal uzatmak anlamına geliyor. Çorba önemli bir sembol... İstanbul’da yaptığımız saha çalışmaları neticesinde gizli evsiz (ev denilemeyecek, minimum yaşam koşullarını bile sağlayamayan alanlarda kalan) ve açık evsiz (parklarda, bankamatik önleri gibi açık alanlarda kalan) 10 bin civarı evsiz olduğunu öngörüyoruz. Şu an günlük gıda dağıtımı faaliyetimizde Beyoğlu’ndaki evsizlere ve Beşiktaş’taki evsizlere ulaşıyoruz. Ayda en az bir kere farklı ilçelerde gıda dağıtarak keşifte bulunuyor olabildiğince evsize temas etmeye çalışıyoruz. Günlük (her gün sadece Beyoğlu’nda ortalama 150 kişiye), Beşiktaş’ta haftada bir gün 50 kişiye ve diğer ilçelerdeki keşiflerle gıda dağıtımı yaparak İstanbul’daki evsizlerin tamamına ulaşabilmeyi ve evsizleri topluma kazandırmaya yönelik çalışmalarımızı tüm Türkiye’de hayata geçirebilmeyi istiyoruz. Hedeflediğimiz toplumsal kalkınma noktasında, kendisi de artık Türkiye’de çorba üretmeye başlamış Ajinomoto’nun da ‘çorbada tuzumuz olsun’ diyerek yanımızda durmasını Türkiye’de kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin oturması açısından da çok önemsiyoruz.”