Sürdürülebilir bir gelecek kadınların emekleriyle güçlenecek

Sürdürülebilir bir gelecek kadınların emekleriyle güçlenecek

Birleşmiş Milletler, bu yılın Dünya Kadınlar Günü ana temasını 'Kadın Liderliği:Covid-19 dünyasında eşit bir geleceğe ulaşmak' olarak açıklamıştır. Nitekim, dünya genelinde ve ülkemizde kadınların daha eşitlikçi olanaklara sahip olabilmeleri için bizzat kadınlar tarafından başlatılacak girişimler ve liderlik önem arz etmektedir.

Hayatımızın her alanına iz bırakan, bizlere değer ve anlam katan kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. 

Her neslin kadını farklı tarih yazar, Reis Gıda tarih yazan kadınların yolunda yürüyen, üreten kadınların 40 yıldır en büyük destekçisidir.

Kuru gıda ürünlerinde liderliğini sürdüren Reis, yaşanabilir bir dünya düzeni için sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerine hayat verirken çevreye ve topluma olan sorumluluk anlayışıyla hareket etmektedir.

Birçok dernek ve STK’lar ile birlikte gerçekleştirilen projelerde kadınların emeklerinin değere dönüştürdüklerini belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun sözlerine şu şekilde devam etti; “Kadınlarımıza aile ekonomilerine katkı sağlayacak projelerle iş çözümleri geliştiriyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz bu projeler ile birlikte şirketimiz bünyesinde de kadın istihdamını önemsiyoruz ve her geçen gün kadın çalışanlarımızın sayısını arttırıyoruz. Bununla birlikte şirketimiz staj eğitimlerinde kız öğrencilerimize öncelik vererek onların iş hayatına atılımında cesaretlendirmeye çalışıyoruz. Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Reis Göktürk tarafından 2018 yılında kurulan Reis Akademi ile de stajını bitiren öğrencilere kariyer yolculuğunda verdiğimiz eğitimlerle seçecekleri iş alanlarında fırsatlar yaratıyoruz.   

Kadınlarımızı her alanda ekonomiye katmayı hedefliyor, onlara katkı sağlayacak projelerde yer almayı amaçlıyoruz.

“Bir toplumun yapısının temellerini oluşturan, değerlerdir” sözüyle kadınlar günü özelinde açıklamalarına devam eden Işılay Reis sözlerine şunları ekledi “Seçme ve seçilme hakkına batılı ülkelerden önce sahip olmamızı sağlayan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Şuna kani olmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir`` demiştir. Kadınlarımızın yüzyıllar öncesinde var olan cesaretini ve fedakarlığını yaşatan günümüz kahramanları kadın sağlık çalışanları pandemi süresince çok büyük fedakarlık ve özveri gösterdiler.

Yaşamış olduğumuz bu süreçte tarım emekçilerimizin kahramanlığını da unutmamamız gerekir. Sofralarımız boş kalmasın diye onlarda canla başla çalıştı ve gıdamızın teminini sağladılar.

Bu süreçte çalışan üreten yöneten tüm güçlü kadınlara teşekkür ediyorum.

Kadınların emeği ile şekillenen her şey farklı bir anlam kazanıyor. Son yıllarda iş yaşamında kadın istihdamında ciddi farkındalık oluşmuştur. Özellikle pandemi döneminde kadınların iş hayatına katılımı yüksek oranda bir ivme yakalamıştır. Kadının olduğu her yerde barış vardır, üretmek vardır, güçlü yarınlar vardır.

Dünyanın ilk 10 ekonomisinden birisi olma yolunda, kadınlarımızın ekonomiye, iş gücüne ve sosyal projelere dahil olmaları büyük önem arz ediyor. Sürdürülebilir geleceğe, kadınların varlığı güç katacaktır. Kadın istihdamının artması toplumsal refahı da çok daha ileri noktalara getirecektir.

Kadınların iş dünyasında aktif rol alması inovasyon, çeşitlilik, sürdürülebilirlik, profesyonellik, iyi yönetişim gibi kazanımları da beraberinde getirecektir.

Bakliyat Köylerinde Kadın projesi Ödüle layık görüldü

2020 yılında başlatmış olduğumuz Bakliyat Köylerinde kadınların üretimde daha fazla yer almasına yönelik yapmış olduğumuz çalışmalar ile KADIN DOSTU MARKALAR Derneği tarafından ödüle layık görüldük.  Bu örnek çalışmamız ile üretimin yanında her alanda kadınların iz bırakmasını ve bu projenin ilham olmasını istiyoruz.

Üretimde kadının gücünün farkındalığını desteklemek ve tüm kadınlarımıza da cesaret vermesi için başlattığımız Bakliyat Köylerimizle kadınlarımızın emeklerine katma değer sağlıyoruz. Sofralarımıza gelen pirinç ve bakliyatların her tanesinin kadın üreticilerimizin emeğiyle hazırlanarak tüketicilerimize sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Bir kadının gölgesinde yaşam bulan her şeyde onun gücünü, kararlılığını ve azmini görürsünüz. Dünyamızı güzelleştiren kadınlar sağlıklı nesillerin yetişmesinde de büyük öneme sahiptir. Bitkisel protein bakımından zengin içeriğe sahip bakliyatlar geleceğin sağlıkla büyümesine katkı sağlarken bağışıklık sistemini de güçlendirmeye yardımcı olur. Reis gıda olarak, üretimden sofralara lezzet katan tüm kadınlarımızın yanındayız.

Geleceğe ışık tutan kadınlarımızla beraber daha güçlü yarınlar için Reis ailesi olarak her zaman desteklerimizi sürdüreceğiz.