Starbucks’tan yerel kültüre yatırım

11 Eylül 2012 Salı

Çin’in, Şangay ve Pekin şehirlerinde kurdukları güçlü bağlantılardan sonra ülkenin daha küçük kentlerine yönelen markalar zincirine Starbucks da dahil oldu. Ünlü firma şu günlerde Fuzhou’da yerel kültürü çekecek bir tasarımla hayli meşgul

starbuckstan-yerel-kulture-yatirim

Şangay’daki ya da Pekin’deki Starbuckslar New York’takini andırsa da Fuzhou’da yapılan Starbucks için tasarımcılar bölgedeki evlerin dekorasyonundan esinlendi: Sürgülü kapılar, yüksek tavanlar, satranca benzeyen bir Çin oyununun siyah beyaz pullarından esinlenilerek hazırlanmış masa örtüleri mağazanın dizaynına dair birkaç detay.

Kafenin dışında, civardan getirilmiş bir kaya parçasının üzerine Starbucks logosu kazınması da yapılacaklar arasında. Markanın Çin Pazarlama Müdürü Marie Han Silloway, içeriye girenlerin, Fizhou kültürüne has muhteşem unsurlar göreceğini belirtiyor.

Elbette, tüm bu uğraş, tek bir mağaza için hayli büyük bir yatırım ve emek demek. Ancak Starbucks bunu, büyüme potansiyeline sahip bir bölgede anlamlı bir yatırım ve gelecek mağazalar için de ilham verecek bir çalışma olarak görüyor.

Kalite iddiası varsa yerel işaretleri doğru okumalı
Young & Rubicam Çin’in Planlama Müdürü Kaiyu Li, kalite sinyali vermek isteyen şirketlerin doğru yerel işaretleri kullanmaları gerektiğini söylüyor. Li, herhangi bir firmanın “seçkin” olarak addettiği bir ürününü herkesin öyle algılayamayacağını, bu beklentinin yanlış olduğunu dile getiriyor. “Örneğin,” diyor Li, “seçkin ürününüz tam da kendine yakışır şekilde çok şık sergileniyor, ama etrafında boş beyaz alanlar var. İşte bu işarettir; bu, kimsenin ürünü istemediğinin göstergesidir.”

Çin Reklam Derneği Başkanı Dongshen Li, birçok şirketin henüz küçük yerleşim merkezlerindeki pazarlara girmediğini; ancak bu bölgelerde ikâmet edenlerin gelir seviyesinin yükseldiğini, dolayısıyla buna ihtiyaç duyacaklarını belirtiyor. Li, Çin hükümetinin reklam dahil olmak üzere medya endüstrisinin önemini anladığına ve büyümeyi cesaretlendirmek adına birtakım politikalar geliştireceğine dikkat çekiyor.

Kaynak: MediacatGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri