Spor kıyafetleriyle ilgili tüm bildiklerinizi unutun

Günümüzde gardırobumuzda daha fazla yer ayırmaya başladığımız spor kıyafetlerimizin modaya olan uygunluğu işlevinin önüne geçebiliyor. Artık spor kıyafetlerde kalitenin, rahatlığın ve esnekliğin yanı sıra şıklık da önemli bir yer ediniyor kendine. Her alanda bizimle olan moda, burada da karşımıza çıkıyor. Bu konuda da tabii ki global markalar moda ipini göğüsleyerek sektöre yön veriyor. Bu markaların en önemlilerinden birisi de adidas. Kendisini zanaatkâr olarak tanımlayan ve tasarımlarında estetiğin yanı sıra fonksiyonelliğe de önem veren adidas Koşu Giyim ve Kişiselleştirme Kıdemli Direktörü Craig Vanderoef, spor modasının tüm detaylarını Perakende.org için anlattı

Spor kıyafetleriyle ilgili tüm bildiklerinizi unutun

Özel haber: Onur Kaya

 

Öncelikle bize Craig Vanderoef’ten bahsedebilir misiniz? Neler yapıyorsunuz, insanlar sizi nasıl tanımalı?

adidas’ın Koşu Giyim ve Kişiselleştirme Kıdemli Direktör’ü Craig Vanderoef olarak uzun yıllar boyunca spor ürünleri sektöründe ASICS ve Brooks gibi markalarla yenilikçi olarak çalıştım. Koşu tutkum ve ürünlere inovasyon getirme çalışmalarım ile birlikte de yolumuz adidas ile kesişti. Burada da ekibimizle birlikte, tüketici ile omuz omuza çalışarak, spor yaparken performans arttıran çözümler üretmek, bunun yanı sıra sürdürülebilirliği ve tarzı da ön planda tutarak global koşu giyimleri yaratmak hedefindeyiz. Sanırım beni bu ifadelerle tanımlayabilirsiniz.

 

Spor kıyafetlerini tasarlarken doğal ve geleneksel hammaddeleri kullanıyorsunuz. Tercih sebebiniz konusunda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Ürünlerimizi yaratırken sporcuların isteklerine odaklanıyoruz ve bu da hangi elyafın ve materyalin sporcu için en iyisi olduğunu araştırmamızı gerektiriyor. Son yıllarda sentetik kumaşlar, sporcu spor yaptığı esnada gereksinimine göre serin veya kurutulabildiği için en çok kullanılan üründü. Spordan sonra zaten kıyafetler değiştirilirdi. Fakat günümüzde spor, hayatımızda ve gardırobumuzda daha önemli bir yer kaplamaya başladı. Spordan sonra artık insanlar kahve içmeye ya da arkadaşlarıyla buluşmaya gidiyorlar. Bu sebeple de artık sporcunun ihtiyacına göre, koşarken kuru ve rahat olmanın dışında spordan sonra da bu konforu sürdürmek gerekli hale geldi. Tüm bu ihtiyaçları ise Merinos yünü karşılıyor; nem dengesini iyi koruyabilmesi dışında, vücut ısısını ayarlıyor ve kokuyu da gideriyor. Kimse spordan sonra kahve içerken ya da işlerini hallederken kötü kokmak istemez. Bu yüzden adidas’ta koşucunun ihtiyaçlarına göre doğal ve sentetik elyafların bir karışımını kullanıyoruz.

 

Merinoss yününü kıyafetlerde ve ayakkabılarda kullanmak nereden aklınıza geldi?

Merinos yünü muhteşem bir elyaf. Uzun yıllardır suni şekillerde taklit etmeye çalıştığımız özellikler Merinos yününden elde edilebiliyor. Doğal olarak esnek ve termoregulatör bir özelliğe sahip. Bunun yanı sıra dokusu da hem çok güzel hem de yumuşak. Performansı ve konforu en iyi şekilde harmanlamak istediğimiz için de Merinos bizim için harika bir ürün. Ayrıca, sürdürülebilir ve yenilenebilir bir elyaf olduğu için ürüne ve çevreye yatırımı da teşvik ediyor. Bu sebeple dünyada yün konusunda bir otorite olarak kabul edilen The Woolmark Company ile yürüttüğümüz iş birliği bizim için çok değerli. İş birliğimiz kumaş uzmanlarıyla spor giyim uzmanlarını bir araya getiriyor. Woolmark Company’nin yün konusunda bilgi ve deneyimini spor kıyafetleri tasarımıyla harmanladık. Beraber çalışmalarımız spor giyiminde performansı artırmamıza izin veriyor ve yün ile yeni çözümler üretebiliyoruz. Böylece sporcuların deneyimlerini daha güzel hale getirebiliyoruz. Beraber ürettiğimiz ürünlerden biri de bütün dünyada satışta olan adidas Prime Knit wool blend T-shirtlerimiz.

 Spor kıyafeti tasarlarken en çok neye dikkat ediyorsunuz? Kaliteli ve rahat bir spor kıyafeti nasıl olmalı?

Ürün tasarlarken bizim için en önemli şey sporcunun kıyafetin içinde kendini nasıl hissettiğidir. Dikkat ettiğimiz özellikler ise; vücuda uygunluğu (kıyafet sporcu ile beraber hareket edip sporcuyu iyi hissettirmeli); verdiği hissiyat (kumaş,  giydiğiniz andan koşunuzun sonuna kadar yumuşak, rahat ve kuru kalmalı), ve işlevi (sporcunun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı: yansıma, cepler, sporcunun her ihtiyacına uyum sağlamalı). Performansın güzellik ve şıklıkla direkt olarak alakalı olduğunu düşündüğümüz için stilden hiçbir zaman ödün vermiyoruz. Yani tasarımlarımızda performans ve tarzı en üst düzeyde harmanlıyoruz. Fiyat ve ürün kalitesine çok önem veriyoruz. Ekibim ve ben, tüketici bir şeye yatırım yaptığı zaman sürdürülebilir olmasına ve sportif gelişimine ayak uydurmasına dikkat ediyoruz. Yapmaya çalıştığımız şey, insanlara klasik, kaliteli ve vücutlarına uyan ürünler almanın mümkün olduğunu göstermek. Her zaman tarz olan ve insanı içinde iyi hissettiren ürünler üretmeyi hedefliyoruz.

 

Son dönemde spor salonları büyük revaçta. Hal böyleyken insanlar salonlarda spor yaparken giydiğine de dikkat ediyor. Spor modasından söz edebilir miyiz? Yoksa spor giyim konusunda fonksiyonellik daha mı ön planda?

Spor kıyafetleri ve moda arasında gerçek bir bağ olduğuna inanıyoruz. Özellikle de sportif ve fit olmak günümüzde artık moda oldu. Trendlerin hızlıca değiştiği dünyamızda çalışan insanların günlük hayatları gittikçe daha da yoğunlaşıyor. Sonuç olarak, çalışan insanlar yoğun günlerinde spor yapmak için vakit bulmak zorunda kalıyorlar. Bu yüzden de biz bu insanların yoğun hayatları için hem performansa uygun hem de üzerlerinde tarz duran kıyafetler üretiyoruz. Güzel tasarlanmış bir kıyafet ile kafeden, spor salonuna geçebilirsiniz ve hatta belki daha sonra barda bir içki içmeye bile gidebilirsiniz. Bu yüzden çok rahat bir kıyafetin modaya çok uygun olduğunu söyleyebiliriz ama eğer kıyafetin işlevselliği olmazsa sadece günlük bir kıyafet olarak kalacaktır. İnsanlar spor kıyafetler alırken çok zaman harcarlar çünkü işlevselliğe ve vücuda uyumuna önem verirler. Spor taytları bir kadının hareketlerini ve kıvrımlarını takip etmelidir. Yürüdüğünüzde ve koştuğunuzda sizi bütün gün güzel hissettirmelidir. Spor yapmaya çıkarken giydiğiniz kıyafetler sizi hem sıcak tutmalı, hem rahat, hem de güvende hissettirmelidir. Performans ve işlevsellik olmazsa zanaatkâr işi olmaz, sanatçı işi olur.

 
Spor kıyafetlerinin geleceği kesinlikle çok yönlülük!

Sizin için moda tasarımcısı tanımı doğru bir ifade midir?

Ben kendimi zanaatkâr olarak görüyorum. Tasarımlarımızda performansı her zaman ön planda tutarız. Bizim işimiz sadece estetiğe odaklanmadığı için tasarımcı ifadesinin pek doğru olduğu söylenemez. Zanaatkârlar işlevselliğe ve kullanım amacına önem verirler. Zanaatkârın tasarımının sonucunda da güzellik ve estetik olgusu çıkar. Günümüzde, spor ürünlerinde tüketiciler dış görünüm güzelliği ve tarz arıyorlar. Biz adidas’ta tüketicileri de heyecanlandıran dış görünümü ve tarzı tanımlıyoruz. Bunun sonucunda artık moda tasarımcıları da kendi spor ürün koleksiyonlarında bu felsefeye uymaya çalışıyorlar.

 

Spor kıyafetleri tasarımları yapıyorsunuz. Üstelik bir söyleşinizde eşinizle bir koşuda tanıştığınızı söylemişsiniz. Anlaşılan spor hayatınızın birçok noktasına dokunuyor. Sporun sizin hayatınızdaki yeri nedir? İyi bir sporcu musunuzdur?

Eşimle 2013 yılında Los Angeles Marathon’unda tanıştığım doğru. Bu da spor kıyafetleri içindeyken iyi görünmenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor! Çok uzun zamandır spora aşk besliyorum ve çok genç yaştan beri aktif ve sağlıklı olmak benim için büyük önem taşıyor. Lise ve üniversite zamanlarımda da yarışmalarda koştum. Yarışmalarda ve maratonlarda derece kazanmanın ötesinde artık netlik kazanmak, kendime, eşime ve arkadaşlarıma vakit ayırabilmek için koşuyorum. 2 yaşında Husky cinsi bir köpeğimiz var mesela, adı Cruz. Koşmayı o da çok seviyor. Yani bütün ailemiz spora ve sağlığa çok önem veriyor diyebilirim. Doğayla bütünleşmeyi çok seviyorum, etrafı ve dünyayı kendi hızımda keşfetmeyi çok seviyorum.

 Gelecekte insanların spor kıyafetleri konusundaki beklentileri neler olacak? Ya da tasarım tarafında gelecekte bizleri bekleyen yenilikler nedir?

Spor kıyafetlerinin geleceği kesinlikle çok yönlülüktür! Spor kıyafetlerinizi çok amaçlı şekilde giyebilmek vazgeçilmez ürünler arasında olacak. Kıyafetlerimizi tasarlarken ek bir cazibe yaratmak istiyoruz. Tıpkı Starbucks’ın kahve ve kafe kavramı için yaratmış olduğu gibi… Onlar eviniz ve ofisiniz dışında bir de Starbucks’ın olduğu fikrini yarattılar. Biz ise spor kıyafetlerini bu olguyu yaratmak için tasarlıyoruz: koşu, spor salonu ve Starbucks. Yani sporcunun her mekâna tarzından ödün vermeden gidebilmesini istiyoruz. Yenilik olarak ise, kıyafetleriniz hiç bir zaman kötü kokmayacak, teri göstermeyecek, şeffaf olmayacak ve istediğiniz her şeyi beraberinizde taşıyabileceksiniz. Tüm bunlar tabii ki de, görüntünüzden ve tarzınızdan ödün vermeden gerçekleşecek.

 

Giyilebilir teknolojiler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Giyilebilir teknoloji gelişmekte olan bir deyim ve sektör. Bence kıyafetler teknoloji ile aynı hızda değişmeye devam edecek. Burada en büyük engel her iki sektörün de birbirinden ayrıştırılması. Kıyafetlerin geliştirilmesindeki en büyük gelişim adidas gibi açık kaynak markalarının, teknolojiyi kullanan markalarla çözüm ortaklığı yaparak tüketicinin spor hayatını ve günlük yaşamını iyileştirmesidir.

 


Haberde kullanılan görseller "Courtesy of The Woolmark Company/The Woolmark Company’nin izniyle" kullanılmıştır.