Şirketlerde metal yaka dönemi başlıyor

Dünyada hızlı bir teknolojik sıçrama yaşanıyor ve alıştığımız her şey kabuk değiştiriyor. Bundan 10 yıl önce bitkisel hayata girip, sonra normal hayatına dönen bir insan olsa hiç tanımadığı birçok kavram ve teknolojik ürünle tanışması gerekir.

Yapay zekâ ve robot teknolojisi de 10 yıl öncesine göre bambaşka bir boyuta taşındı; kendi kavramlarını üretti. Bunlardan biri de “metal yaka” kavramı. İş dünyasına beyaz ve mavi yakalıdan sonra giren metal yakalılar hem beyaz hem de mavi yakalılardan rol çalıyor.

 

Bir robot herhangi bir işletmede kas ve beyin gücünün yaparak ayrıştığı işleri bir arada yerine getiriyor. Karlılığın azaldığı, rekabetin arttığı iş dünyasında işverene inanılmaz kolaylıklar vaat ediyor.


Dünyada her yıl 400 binin üzerinde robot iş piyasasına giriyor.  Bu rakamın ilerleyen yıllarda katlanarak artacağı gayet net görülüyor.

 

Bu noktada insana yer açacak alan ise yeni iş fikirleri üreterek teknolojiyle birleştirmek. Ne kadar basit bir fikir olursa o kadar etkili bir şekilde teknolojiye uyarlanabiliyor diyor uzmanlar. İTO’nun Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde dinlediğim Türkiye Melek Yatırımcı ve Türkiye Mentors Network’un kurucusu Mehmet Onarcan; çok basit bir fikir olarak gördükleri için iş yapmayacağını düşünüp bir projeye yatırım yapmayan melek yatırımcıların, sonradan projenin hayata geçip de muhteşem bir etkileşim yarattığını görünce nasıl pişman olduğunu anlattı.

 

“Girişimcilik için rahat kafa gerek”

Bizde niye icat çıkmıyor meselesi üzerindeki tartışmalara konu gelince: “Girişimcilik için rahat kafa ve derin düşünmek için zaman gerek bizim insanımız hep bir geçim kaygısı içinde. Sistem de girişimciyi destekleyecek şekilde dizayn edilmemiş.” yorumları geldi.

 

Bu çerçeveden bakınca Türk insanı girişimcilik konusunda çok cesaretli değil. Telaviv’de 7 bin 500, İstanbul’da 2 bin 500, tüm Türkiye’de ise sadece 5 bin start up projesi var. Bu sayının yukarıya çekilmesi için New York’tan sonra dünyanın ikinci en büyük ticaret odası olan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, yeni projeleri desteklemek için bir misyon yüklenmeye hazır olduklarını, melek yatırımcıların ticarileşmeye uygun gördükleri projelerde melek yatırımcılarla riski bölüşecek bir sistem kuracaklarını söyledi.

 

“Kazanç yurt içinde kalsın”

Girişim projelerinin yaklaşık yüzde 1.1’i yatırım alabiliyor ve her yatırım alan projenin onda 1’i başarılı olabiliyor. Girişimlerin az destek almasının sebebinin orijinallikten uzak olmasına bağlayan yatırımcılar: “Eğer bizi yurt dışına bağlılıktan kurtaracak ve kazancın yurt içinde kalmasını sağlayacak projelerse bunlara da sıcak bakıyoruz. Her iş başlangıçta bir projeyi örnek almakla başlıyor. Yeter ki daha sonra çalışarak işi geliştirsinler.” görüşünü paylaştılar.

 

Türk insanının girişimcilik cesaretinin az olması kadar biraz da kolaycılığa kaçmasının da orijinal ürün çıkarmakta payı olduğu açık. Çünkü Türkiye’nin önde gelen teknik üniversitelerine gittiğinde bile orijinal proje görmediğini söyleyerek yaşadığı hayal kırıklığını dile getiren Mehmet Onarcan, yabancı dil bilen donanımlı gençlerin MIT’nin açıkladığı trendleri takip etmediğini anlatıyor.

 

Girişimcilikte rahat kafa, derin düşünecek zaman gerektiği su götürmez bir gerçek. Ancak girişimcilik yolculuğuna çıkanların yanlarında bulunması gereken en önemli donanım da projeye adanmış bir hayat ve bunun için bıkıp usanmadan yapılan araştırma, inceleme ve iyileştirme çalışmaları olmalı.