Sigortacılığın perakendedeki devrimi: Sigorta Cini

Sigortacılığın perakendedeki devrimi: Sigorta Cini

Onur KAYA

Sigorta Cini’nin kuruluş hikâyesini, ne zaman, nasıl bir hedefle ve hangi kurumların iş birliği ile kurulduğunu anlatır mısınız?
Sigorta Cini’nin kuruluş fikrinin ardında, NN Group’un her zaman müşterilerine daha yakın ve onların yanında olmak ile ihtiyaçlarını anlamak felsefesi yatıyor. Buradan hareketle, sigorta ürünlerini müşterilerimize daha erişilebilir ve anlaşılabilir hâle getirmek amacıyla, sigortacılığı bir mağaza konsepti çerçevesinde gerçekleştirme fikri Mart 2012’de oluşmaya başladı. Haziran-Aralık 2012 döneminde fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının akabinde, Hazine Müsteşarlığı’nın da tavsiyeleri ve olumlu görüşü ile birlikte Sigorta Cini 2013 yılı Nisan ayında kuruldu.

Sigorta Cini iş modeli dünyada ilk kez uygulanıyor. Perakende iş modeliyle sigorta ürünlerinin satışını gerçekleştirdiğiniz bu modelin ilk kez Türkiye’de uygulanmasının sebebini paylaşır mısınız?
Sigorta satışını cadde seviyesinde kolay ulaşılabilir, modern dekore edilmiş mağazalarda yapılması fikri Amerika’da ve bazı Avrupa ülkelerinde uygulanıyor ancak buralarda sadece bir tek sigorta şirketinin ürünleri satılıyor. Japonya’da ise birden fazla şirketin ürünlerini satan çok küçük sigorta dükkânları mevcut. Sigorta Cini olarak Türkiye’de, sigorta müşterilerinin gittikçe daha fazla karşılaştırma yapmak, ürünleri anlamak ve alternatifleri değerlendirmek istediklerini, bunu da konunun uzmanı bir kişiyle yüz yüze konuşarak yapmak istediklerini gördük. Bu sebeple, birçok şirketin sigorta ürünleri hakkında ücretsiz sigorta danışmanlığı hizmetinin, üstelik müşterilerin kolayca erişebilecekleri, mesai sonrası veya hafta sonu uğrayıp bilgi ve ürün alabileceği bir konseptin Türkiye sigorta pazarını çok daha fazla geliştireceğini ve derinleştireceğini düşündük. Buradan hareketle uluslararası sigortacılık sektöründe 170 yıllık deneyime sahip NN Group’un markası Sigorta Cini olarak, Türkiye’ye uygun ve sigorta dağıtım işine bakışı tamamen değiştirecek devrimsel bir konsept ile sektöre giriş yaptık.

Türkiye'deki mağazalarınız beklentilerinizi karşılıyor mu?
Mağazalarımızda öncelikli amacımız yerel bilinirliği sağlamak ve bulunduğumuz çevrenin, mahallenin sigortacısı olmak. Bunun için çeşitli yerel aktiviteler düzenliyoruz. Örneğin çocuklara yönelik trafik işaretleri veya depremde yapılması gerekenler gibi farkındalık çalışmaları yaptık ve yoğun ilgi gördük. Bu şekilde bulunduğumuz çevre ile kurduğumuz bağlantı sonrasında, müşterilerin konseptimizi anladığını ve sigorta ihtiyaçlarına ilişkin olarak bizimle iletişime geçtiklerini görüyoruz. Ayrıca mağazalarımıza gelen müşterilerde ciddi bir satış dönüşümü ve referans yüzdesine ulaşmış durumdayız.

Perakende iş modeli ile hizmet veren bir sigorta şirketi olarak bu zamana kadar geride bıraktığınız süreci değerlendirir misiniz?
Kâğıt üzerindeki birkaç fikirden yola çıktığımızdan bu yana üç sene, şirketin resmi kuruluşundan bu yana ise sadece iki sene geçti. Bu dönemde toplam 5 ilde 17 mağazaya ulaştık. Ayrıca gerek sektörden gerekse müşterilerden ciddi ilgi gördük. Her ailenin hayatın beklenmedik olaylarına karşı güvence altında olması gerektiğine olan inancımızla Sigorta Cini olarak sektörde yeni bir kategori yarattığımızı, yeni bir dağıtım kanalı anlayışını oluşturmaya başladığımızı düşünüyoruz.

Sigorta Cini olarak şimdiye kadar gerçekleştirilen yatırım miktarını paylaşır mısınız?
170 yıllık köklü bir geçmişe dayanan tecrübemiz ile Türkiye pazarında yeni mağazalar açarak büyümeyi ve istihdamı artırarak ekonomiye katkıda bulunmayı hedefleyerek Nisan 2013’te 6,5 milyon TL sermaye ile kurulduk. 2014 yılı sonunda 15 mağaza ile yatırımımızı 19,9 milyon TL’ye çıkardık.

Şu an kaç mağaza ile hizmet veriyorsunuz? 2015 yılındaki mağaza hedefinizi ve uzun vadede ulaşmak istediğiniz mağaza sayısını paylaşır mısınız?
Sigorta Cini olarak mağazalarımızı bulundukları lokasyonlarda çekim merkezi haline getirmeyi ve ‘Mahallenizin sigortacısı’ olmayı hedefliyoruz. Müşterilerimizin Sigorta Cini’nden hizmet alırken, kendilerini ev rahatlığında hissetmesini istiyoruz. Mağazalarımızı da bu ihtiyaçları karşılayacak şekilde özenle seçiyoruz. Mağaza sayımızı hızla artırarak sektörün ve poliçe hacminin büyümesine katkı sağlamayı hedefliyor; sigorta bilincinin ülke çapında yükselmesine katkıda bularak pastayı büyütmeyi amaçlıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ ve Kocaeli’nde 17 mağazada hizmet veriyoruz, 2015 sonuna kadar 25 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.

Şirketle ilgili detaylı bilgi için: http://www.sigortacini.com.tr/