Recep Aydoğan

Recep Aydoğan

Mutfak Koçu - Şef
85’in üzerinde işletmeye ve EDT firmalarına menü, kurulum ve Ar-Ge danışmanlığı yapan Mutfak Koçu - Şef Recep Aydoğan, CITYCOOKS Mutfak Okulu’nda, gastronomi eğitimi veren üniversite ve kurumlarda eğitmen - mutfak koçu olarak eğitim vermektedir.

Sıcak havalarda ferahlamak için ne içmeli

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Sıcak ve bunaltıcı havalarda; ‘Öyle bir şey içsem ki bana deniz ferahlığı hissettirse’ diye düşünürüz. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ortaya çıkan bu düşünce, birçok insanı farklı tatlar peşinde koşmaya sürüklüyor. İnsanlar serinlemek, az da olsa ferahlamak uğruna aradıkları o gizli içecek tariflerini bulmak için çabalıyor. Fakat bu içeceklerin hammaddelerinde ne olduğu da çok önemsenmiyor.

 

 

Yazın mekanlarda herkesin dilinde ortak cümle:

-          Buz gibi, serinletici bir şeyler var mı?

-          “Abi bir limonatam var, usta bir kasa limonla yaptı” 

-           

Ve serinlemek uğruna limonatayı içen masum müşterimizin şekeri çıkar. Sonuç: Acil servis… Müşteri, o bir kasa limonla yapıldığını zannettiği limonatanın asla limon aroması, su ve 3 kg şeker ile yapıldığını bilmez.

 

Şimdi gelelim mekan mekan gezip en iyi içeceği bulmak için çabalayan gezgin arkadaşlarımıza… Masaya oturur ve adeta Kristof Kolomb gibi menüyü keşfetmeye başlarlar. Menüde yer alan klasik ürünleri sipariş etmemesi gerekir çünkü o asla sıradan olmamalıdır. ‘Ben şimdi bir buçuk ölçü machiatolu bol yeşil çaylı 15 ml karamel şuruplu frappicuno istiyorum. Ama kesinlikle şeker olmayacak. Birinci tabakada machiato, ikinci tabakada bol buz üzerinde yeşil çay en üstte de karamel şurubuyla harmanlanmış frappicuno olsun lütfen teşekkürler.’ İşte yaz aylarında meydana gelen serinleme isteğinin insanlara yaşattığı son durum budur arkadaşlar.

 

“Ee şimdi biz ne içeceğiz?”diye sorar olduğunuzu duyuyor gibiyim.

 

Siz siz olun gıda ile alakası olmayan renklerdeki içecekleri tüketmeyin. Görseli güzel olabilir ama rengin göz zevkinden başka sağladığı bir şey yok. Bunların yerine bol buzlu ve naneli güzel bir ayran ya da sağlık deposu detoks sularını tercih edebilirsiniz. Taze mevsim meyveleri ve buzla blenderda çekilmiş ferah bir içeceği, ara öğün ve serinlemek için iyi bir tercih olarak göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

İçecekler ve Bazları

Smoothie: Yoğurt + Buz  + Dondurma

Milkshake: Süt + Buz + Dondurma

Frozen: Buz + + +

Keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle. Afiyet olsun…Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri