SIAL 2012, Paris’te inovasyona dikkat çekiyor

04 Ekim 2012 Perşembe

İşlenmiş gıda ihracatı alanında Fransa’nın birinci bölgesi ve ciro açısından üçüncü bölgesi olan Nord-Pas-de-Calais (stand N 027, Hall 5A) SIAL 2012 çerçevesinde dinamizmini sergiliyor. 21-25 Ekim günlerinde gerçekleştirilecek fuarda ziyaretçiler bölgenin gıda sanayi sektörünün çeşitliliğini temsil eden 30 kadar firmayı tanıyabilecek. Bu yıl inovasyonun yanı sıra fuarda gıda sanayinin mükemmeliyet merkezi Agroé de ön plana çıkarılıyor

sial-2012-pariste-inovasyona-dikkat-cekiyor

Nord-Pas-de-Calais bölgesinin tüm ürünleri SIAL 2012 kapsamında 5, 6, 7 ve 8’inci salonlarda yer alacak 30 kadar firmanın katılımı ile sergilenecek et, tavuk eti, meyve ve sebze, deniz ürünleri, şekerli ürünler ya da gurme ürünler ve elbette dondurulmuş gıdalar.

23 Ekim Salı günü gerçekleştirilecek olan Nord-Pas-de-Calais Gıda Sanayi İnovasyon Yarışması Tüketici Ödülü bölge standında (stand N 027, Hall 5A) sahibine takdim edilecek. İnternet kullanıcıları tarafından 14 finalist arasından en yenilikçi ürün seçilen ürün ödülünü alacak. Eylül ayının sonunda da 4 profesyonel ödül daha sahiplerini buldu. “Form ve İyi Yaşam” ödülü Saint Gery şirketine, “Pratiklik” ödülü Soufflet Alimentaire’e, “Yerel Ürün ve Mutfak Sanatı” ödülü JB Viande’a ve “Jüri Özel Ödülü” Chicorée du Nord’a verildi.

Gıda sanayi sektörünün gücünü artırmak isteyen bölgesel kurum ortakları fuar süresince Nord-Pas-de-Calais standında çok sayıda etkinlik gerçekleştirecek. Gıda sanayi mükemmelliyet merkezi Agroé bölge ekonomisinin ana sektörü tarım ve gıda sanayi alanlarını daha dinamik kılma misyonuna sahip.

Certia Interface ise firmalara teknolojik ve inovasyon gelişimlerinde yardımcı oluyor. Rekabetçilik merkezi Aquimer su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlere rekabetçilik anlamında destek oluyor. Beslenme, sağlık, uzun yaşam merkezi de metabolik, kalpdamar ve yaşlılığa bağlı nörodejeneratif hastalık alanları ve beslenme alanlarında yenilikçi işbirlikçi araştırma projelerinin geliştirilmesine ön ayak oluyor.

Nord-Pas-de-Calais ülkenin üçüncü gıda sanayi bölgesi ve 2010 yılında işlenmiş gıda ve tarım sektörlerinde 11.6 milyar euro’luk bir ciro gerçekleştirdi. Öte yandan, tarım ve gıda sanayi ürünleri ihracatında birinci sırada yer alan bölgenin sebze üretimi 2010 yılında 258 milyon Euro ciro yaptı. Bölge 2.6 milyon ton ile patates üretiminde Fransa üretiminin üçte birini gerçekleştirerek sektörde birinci sırada.

Bölge süt ürünleri, biracılık, arpacılık ve şekerleme alanlarında da ülke bazında lider. Nord-Pas-de-Calais bölgesi organik tarım ve özellikle de bostan ve süt hayvancılığı alanlarında gelişme gösteriyor. Sebze işleme ve muhafaza faaliyetleri ile Avrupa’nın en önemli bölgesi. Dünya genelinde ise bölge acı marul üretimi (2010 yılında 105 bin ton) ve hindiba üretimi (114 bin 300 ton) alanında lider. (kaynak Agreste- SAP)

Londra, Brüksel ve Paris arasında yer alan Nord-Pas-de-Calais bölgesi avantajlı coğrafi konumu ve mükemmel lojistik ağı ile avantajlı bir konuma sahip. Üç büyük uluslararası limanı (Boulogne, Fransa’nın birinci balıkçılık limanı ve deniz ürünleri işleme ve dağıtım Avrupa lideri, Dunkerque ve Calais Fransa’nın en önemli ürün limanları), 145 ürün istasyonu ile bölgenin birinci raylı ağı ve Fransa’nın en yoğun nehir ağı bu avantajlı konuma en güzel örnek. KOBİ ve büyük şirket açısından iyi bir sanayi dokuya sahip olan bölge aynı zamanda önemli bir tüketim havzası. (300 kilometre alanda 100 milyon nüfus)Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri