Sevgisini ve yemeğini paylaşanlar fotoğraf karelerini ısıttı

Arbella Makarna’nın bu yıl 5’incisini düzenlediği Uluslararası Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Uluslararası nitelik taşıyan yarışmaya “Yemeğini Paylaşmak” , “Anne Çocuk Sevgisi” ve “Serbest” kategorilerinde 46 farklı ülkeden 844 amatör ve profesyonel fotoğraf sanatçısı katıldı

Sevgisini ve yemeğini paylaşanlar fotoğraf karelerini ısıttı

Her geçen yıl daha fazla ülkeye ve sanatçıya ulaşarak dünya fotoğrafçılarını buluşturan bir platform niteliği kazanan Arbella Makarna Uluslararası Fotoğraf Yarışması; FIAP, UPİ ve TFSF gibi üç büyük, ciddi ve referans kabul edilen kuruluşun onayı ile düzenlendi. 1 Ağustos günü başlayan yarışma 14 Aralık günü sona erdi.


Arbella Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın seçici kurulunda fotoğraf sanatının usta isimleri yer aldı. Fotoğrafçı ve haberci Coşkun Aral, Fotoğraf Sanatçıları Erol Doğaner ve Reha Bilir’in yanı sıra Fotoğraf Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır’ın da yer aldığı kurulda, Arbella Makarna’yı da Genel Müdür Abdülkadir Külahçıoğlu temsil etti.


Koşulsuz, koruyucu, cesaretlendirici ve doğadaki en yırtıcı canlıyı bile yumuşatan anne sevgisi, farklı açılarıyla fotoğraf karelerinde buluşurken; bu sevginin kaynağı olan çocuğun gözünden de anneye olan sevgi fotoğraf sanatçılarının vizöründen topluma taşındı. Vietnam, Hindistan, Tayvan, Rusya, Çin, İran ve Polonya gibi 46 farklı ülkeden gelen birbirinden özel fotoğraf kareleri, tüm canlıların ortak özelliği olan yemeğini paylaşmanın önemini ve yaşattığı mutluluğu bir kez daha hatırlattı.


Sanatçıların çabalarını ödüllendirerek fotoğraf sanatına duyulan ilgiyi canlı tutmayı hedefleyen yarışmada, para ödüllerinin yanı sıra FIAP ve UPI’den toplam altışar altın, gümüş ve bronz madalya, 36 mansiyon ve 201 sergileme ödülü verildi. Ayrıca Arbella temsilcisi tarafından seçilen bir eser sahibine ‘Arbella Özel Ödülü’, ‘TFSF Özel Ödülü’ ve FIAP tarafından yarışmada en fazla derece alan sanatçıya ‘En İyi Fotoğrafçı Ödülü’ de verildi. Yarışmada, ödüle ve sergilemeye hak kazanan fotoğrafların büyük boy baskıları ve fotoğraf albümü Arbella Makarna tarafından yaptırılacak.


Yarışma ile ilgili değerlendirmede bulunan Arbella Makarna Genel Müdürü ve Seçici Kurul Üyesi Abdulkadir Külahçıoğlu şunları söyledi: “Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz uluslararası yarışmaya ilgi hepimizi sevindirdi. Fotoğraf yarışmamızın;  Türk ve dünya fotoğrafçılarını buluşturan bir platform düzeyine ulaştığını görmenin ve aynı zamanda her geçen yıl daha da çoğaldığımızı hissetmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Her sene katılımcı sayısı artarken ülke çeşitliliği de çoğalıyor. Bu da yapılan işin kalitesinin göstergesidir. Her sene farklı konular seçerek, sanatçılarımızı yeni kareler ve farklı perspektiflere yönlendirmekteyiz. Gönderilen eserler, gerek kalitesi gerek se verilen emek açısından birbirinden değerliydi. Tüm katılımcı sanatçılarımıza, destek verenlere sonsuz teşekkürler.”


Altın Madalya Kazanan Yarışmacılar;
A Kategorisi: Yemeğini Paylaşmak
FIAP Altın Madalya - Afshin Azarian  (İran)
UPİ Altın Madalya - Muhammad Mostafigur R. Mamun (Bangladeş)


B Kategorisi: Anne Çocuk Sevgisi
FIAP Altın Madalya -  Hong Lı (Çin)
UPİ Altın Madalya  - Asghar Besharati (İran)


C Kategorisi: Serbest
FIAP Altın Madalya - Manu Barreiro Rodrıquez (İspanya)
UPİ Altın Madalya - Petar Sabol (Hırvatistan)


FIAP En İyi  Fotoğrafçı  Ödülü
Hong Li (Çin)


Arbella Özel Ödülü
Petar Sabol (Hırvatistan)


TFSF Özel Ödülü
Tuy Tran Van (Vietnam)