Perakende PageSkin

Serafressh büyük düşünüyor

Şalgam sektörünün bilinen markaları arasında yer alan Serafressh, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği fabrika yatırım ile birlikte üretim kapasitesini artırdı. Aylık 100 bin litre olan miktarı 400 bin litreye çıkardıklarını dile getiren şirket sahibi Murat Tanır, 2013 yılı sonuna kadar Türkiye’nin her il ve ilçesinde olmayı amaçladıklarını söyledi

Serafressh büyük düşünüyor

Uğur TATLI

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen fabrikanızla birlikte neler değişti? Üretim kapasitenizde ne miktarda bir artış sağladınız?
Yeni tesisimizi geçtiğimiz yılın Kasım ayında devreye soktuk. Artan taleplere cevap vermek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu yatırım sayesinde aylık 100 bin litre olan kapasitemizi 400 bin litreye çıkardık. Bu miktar fabrikamızın yüzde 20’lik kapasitesini kapsıyor. Bu bağlamda uzun vadede üretim kapasitemizi daha da artıracağız.

2013 yılı Serafressh açısından nasıl geçiyor? Belirlediğiniz hedeflerin neresindeniz?
2013, markamız açısından dolu dolu geçiyor. 5 aylık periyodu göz önüne aldığımızda bölge müdürlüklerimizi oluşturarak bayi sayımızı hızla artırdık. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Serafressh, sağlıklı olduğu uzmanlar tarafından da dile getirilen şalgamı cam şişede de satışa sunuyor. Bu bağlamda tüketici tercihinde tasarımın nasıl bir önemi var?
Serafressh olarak ambalaj tercihi yaparken hep farklılığı tercik ettik. Cam şişede de aynı düşünceleri taşıyarak farklılaşmaya gittik. Şalgam, günlük hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Kendi bölgemizde her an yanımızda ve aklımızdan çıkmayan bir ürün, fakat bölge dışına çıkıldığında özel farklı bir ürünmüş gibi algılanıyor. Tüketici, bu farklılığı ambalajda da hissetmek istiyor. Biz de bu sıcaklığı ve ağırlığı hissettirecek etiket ve cam şişe çalışması gerçekleştirdik.

Ürünlerinize nerelerden ulaşılabiliriz? Satış ağınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ülke genelinde Marmara, İç Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere 4 bölge müdürlüğümüz ve bunlara bağlı olarak yaklaşık 26 ilde bayiliğimiz bulunuyor. Yerel perakende zincirlerinin çoğunda raflarda yer alıyoruz. Yakın zaman önce Şok Market’le de çalışmaya başladık.

2014 ihracat yılı olacak

Türkiye’nin ciddi bir ihracat potansiyeli bulunuyor. İhracat çalışmalarınız ilgili neler söylersiniz? Kaç ülkeye ürünlerinizi ihraç ediyorsunuz?
Türkiye, bulunduğu konum itibarıyla ihracat için kritik bir noktada yer alıyor. Serafressh olarak 2013’te ağırlık iç pazarda gerekli penetrasyonu sağlamayı hedefledik. Elbette ihracatla ilgili gelen talepleri de karşılıyoruz. Ürünlerimizi şu ana kadar; Kanada, Almanya, Azerbaycan ve Kıbrıs’a ulaştırdık. 2014 yılını ihracat yılı olarak hedefliyoruz.

Türkiye şalgam suyu pazarının kısa bir değerlendirmesini yapar mısınız? Serafressh’in bu pazardaki yeri hakkında neler söylersiniz?
Türkiye’de şalgam suyu pazarı ile ilgili henüz net veriler elimizde yok ama meyve suyu pazarının yüzde 1’ine bile ulaşamadığını tahmin ediyoruz. Bu pazarı büyütmekle ilgili elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz. Bu konu ile ilgili firmalarla birlikte olabilmek için dernek çatısı altında toplandık. Serafressh olarak bölgemizde yerel market zincirlerinde yüzde 60 pazar payına ulaşmayı başardık. Restoran ve ev dışı tüketim kanallarında da ciddi bir etkinliğimiz var.

Serafressh’in 2013 hedeflerini öğrenebilir miyiz?
Markamızın bu yılki hedefi çok büyük ve anlamlı… Etkinliğimizi artırarak 2013 yılı sonuna kadar Türkiye’nin her il ve ilçesinde olmayı amaçlıyoruz.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin