Perakende PageSkin

Sensormatic perakendeyi “dijital”leştiriyor

Sensormatic perakendeyi “dijital”leştiriyor

Röportaj: Deniz Demir

 

Öncelikle perakende sektörüne sunduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?

Sensormatic olarak perakendecilerin dijital dönüşümüne destek oluyoruz. Müşterilerimize teknolojik çözümlerimizle rekabet avantajı sağlıyor, verimliliklerini artırmalarına yardımcı oluyoruz. Sektöre yönelik ürün portföyümüzde Elektronik Ürün Takip (EAS), Video İzleme (CCTV), Geçiş Kontrol, Yangın Algılama, Alarm, Seslendirme-Anons gibi güvenlik teknolojileri ile RFID envanter yönetimi, Kişi Sayma, Mağaza içi Trafik Analizi, Elektronik Fiyat Etiketi çözümleri gibi İş Zekası Teknolojileri bulunuyor. Sunmuş olduğumuz teknolojileri, satış sonrası teknik hizmetler ile birlikte sunuyoruz.  Müşterilerimizin ihtiyacına özel teknik destek paketleri hazırlıyoruz. Bu paketlerde 7X24 servis, bakım, parça dahil hizmet, eğitim, yedek ürün bulundurma, yerinde teknik uzman bulundurma ve uzaktan izleme hizmetleri yer alabiliyor.

 

Perakende sektörünün karşılaştığı en büyük çıkmaz nedir sizce? Siz bu soruna nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?

Perakende, Türkiye’nin en hızlı gelişen sektörleri arasında. Bu hızlı gelişim aynı zamanda yoğun bir rekabeti de beraberinde getiriyor. Küçük mağaza formatına sahip olanlar büyümeye, büyükler ise yeni mağaza konseptleriyle farklı müşteri deneyimleri sunmaya çalışıyor. Bununla birlikte fiziksel mağazalarında dijital dönüşümü iyi bir şekilde yapamayanlar özellikle genç müşteriler tarafından tercih edilmiyorlar. Günümüz perakendecisi sadece rakip mağazalar ile değil lokal ve global e-ticaret platformlarıyla da rekabet etmek zorunda. Kuşkusuz bu rekabette öne çıkmanın en önemli yolu teknolojiden faydalanmak. Sektörün işleyişine baktığımızda geçmişe oranla çok daha yoğun bir teknoloji kullanımı olduğunu görüyoruz. Bizim sektördeki rolümüz müşterilerimizin mağazalarından maksimum verimi almalarını sağlayacak ve satış performanslarını iyileştirecek çözümler sunmak.

 

Hem fiziksel hem de online mağazalarda ürün bulamama sorununu, sunduğunuz RFID envanter yönetimi teknolojisiyle çözüyorsunuz. Bu teknolojiden bahsedebilir misiniz?

RFID teknolojisi özellikle çok sayıda mağazası bulunan, ürün çeşitliliği ve adedi yüksek olan işletmeler için büyük faydalar sağlıyor. Sektörün stok yönetim problemini ortadan kaldırıyor. Sunduğu stok doğruluğu ile online ve offline mağaza stoklarının tekil olarak yönelmesine olanak sağlayarak omnichannel stratejisini destekliyor. RFID envanter yönetimi çözümü ile ürünlerin üretildiği andan başlayarak müşteriyle buluştuğu ana kadar tekil olarak takip ediliyor. Bu takip sistemi doğru adette ürün üretiminden ürünlerin müşteriye daha hızlı ulaşmasına kadar pek çok aşamada perakendeciye faydalar sunuyor. yüzde 99 stok doğruluğu beraberinde yüzde 21’e varan artışları sunabiliyor. RFID envanter yönetimi çözümü yok satmanın önüne geçiyor. Satış danışmanları aradıkları ürünün hangi reyonda hatta hangi rafta olduğunu hızlıca saptayabiliyor. Bu, müşteriye daha hızlı ürün sunumunu sağlıyor. RFID teknolojisinin bir diğer faydası ise operasyonel hız. RFID teknolojisi ürünler paketliyken de veri aktarımına olanak tanıyor. Böylece mağaza personeli için uzun süreler alan envanter sayımları hızlanıyor. RFID kullanmayan perakendeciler sayımları 6 ayda bir yapabiliyorken, RFID sayesinde istenilen zaman aralığında ve çok kısa bir sürede sayım gerçekleşebiliyor. 100.000 ürün stoğu olan bir mağazanın stok sayımı 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Barkod okuma işlemi olmadan yapılan mal kabul işlemi ürünlerin çok daha hızlı bir şekilde reyona çıkmasını sağlıyor. Doğru ürünün, doğru zamanda müşteri ile buluşmasını sağlayan RFID ile envanter yönetimi çözümü pek çok yeni perakende uygulamasının temelini oluşturuyor. Akıllı ayna, self servis kasa uygulamaları bunlardan birkaçı.

 

Perakende sektörünün hangi alanı (marketler, moda/kişisel bakım mağazaları, AVM’ler vb.) çözümlerinize daha çok ihtiyaç duyuyor?

Ciro sıralamasına göre Türkiye’nin önde gelen 100 perakendecisinin 62’sine çözüm sağlıyoruz. Yoğunluğu tekstil perakendecileri olmakla beraber, kozmetikten spor mağazalarına, ev eşyasından hobi mağazalarına,  marketlerden departmanlı mağazalara kadar çok geniş bir referans listemiz bulunuyor. Her bir mağazacılık segmentini kendi özel ihtiyaçlarını ve dinamiklerini dikkate alarak değerlendiriyor ve onlara en uygun çözümleri sunuyoruz. 

Türkiye dışında hangi ülkelerde çözüm ortaklarınız bulunuyor? Bu ülkelerin perakende dinamikleri hakkında ne söylersiniz? Sektörün ihtiyaçları neredeyse aynı mı, yoksa farklılıklar gözlemleniyor mu?

Sensormatic olarak dünyanın pek çok yerinden 70’e yakın çözüm ortağı ile çalışıyoruz. Bu da çalıştığımız çözüm ortaklarımız ile dünyadaki perakendecilerin nabzını tutmamızı ve ihtiyaç duyulan en yeni teknolojileri Türk perakendecileri ile buluşturmamızı sağlıyor. Sektörün ihtiyaçlarının büyük oranda benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Globalde de Türkiye’de olduğu gibi dijital dönüşüm öne çıkıyor. Genel trendin daha yoğun teknoloji kullanımı ve bu sayede müşteri deneyimini farklılaştırmak ve memnuniyetini yükseltmek olduğunu söyleyebiliriz.

 

Sensormatic olarak geleceğin teknolojisini nasıl değerlendirirsiniz, perakende sektörü nasıl yakalamalı bu değişimi?

Perakende sektöründe gelecek teknolojilerin tamamının daha farklı ve iyi müşteri deneyimi sunmaya hizmet edecek. Kullanılan teknolojiler daha iyi bir deneyim sunarken operasyonel verimliliği de beraberinde getirecek. Nesnelerin interneti ile ürünlerin akıllanacak ve dijital iş akışlarının içinde aktif rol oynamaya başlayacak. Ürünlerin akıllanması beraberinde pek çok farklı teknolojinin uygulanabilmesini sağlayacak. Örneğin akıllı aynalar, içlerinde bulunan RFID okuyucular sayesinde müşterinin denediği ürünü algılayıp, ekran üzerinden anlık ve o müşteriye özel bilgiler sunacak. Müşteriler, dokunmatik ekran özellikli bu aynaları kullanarak farklı modelleri görebilecek ve stok durumuna göre online alışveriş sepetine ekleyebilecek. RFID ile tekil kimlik kazanan ürünleri satın almak için kasaya gitmeye gerek kalmayacak. Self servis kasalar tekstil mağazalarında da yoğun bir şekilde kullanılacak. Yakın gelecekte mağaza içi analiz sistemleri daha da gelişecek. Bugün sunduğumuz çözümlerle müşterilerin mağaza içindeki hareketlerini gözlemleyebiliyor, mağaza içi yoğunluğun yaşandığı alanlar tespit edilebiliyor ve müşterilerin ürün etkileşimlerini ölçebiliyoruz. Bir sonraki aşamada bu analizler öngörülebilir olarak yapılabilecek. Perakendecilerin bu öngörüler ile üretimden ürünlerin müşteriye ulaşmasına kadar olan tüm süreçlerde verimlilik ve hız kazanacak.  

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin