Hilal İnan

Hilal İnan

Kişisel Gelişim Danışmanı
Hilal İnan, moda ve kozmetik alanındaki 30 yıla dayanan bilgi ve deneyimlerini, kişisel gelişim alanında 10 yıl boyunca aldığı eğitimi özel vizyonla harmanlayarak, kişisel ve kurumsal alanda verdiği eğitimler ve workshoplarla geniş kitlelerle buluşturuyor

Sektörlerin rengi

16 Mayıs 2018 Çarşamba

Hayatımızda giyimden makyaja, dekorasyondan yiyeceklere kadar her alanda renkler önemli bir rol oynuyor. Tüketicinin satın alma kararında renklerin çok önemli olduğunu araştırmalar ortaya koyuyor. Markalar da renklerin gücünden yararlanarak müşterisi ile uzun soluklu bir bağın oluşmasını sağlıyor.

İnsan psikolojisini etkileyen renkler doğru kullanıldığında satışları olumlu yönde etkilerken yanlış kullanıldığında ise ters bir etki yaratıyor. O yüzden markalar bilinçli olarak imajlarında, logolarında ve mekanlarında renkleri kullanma konusunda çok özenli davranıyor. Örneğin kadına yönelik bir üründe “erkek rengi” olarak yorumlanan mavi renk kullanılacaksa sıcak mavinin kullanılması tavsiye ediliyor. Bir süpermarkette çamaşır yumuşatıcı reyonunda göz gezdirirken kırmızı ile yapılan ek bir sticker tüm dikkatleri çekiyor.

 

Gıda kırmızısı…

Gıda dünyasında kırmızının ayrı bir yeri vardır. İştah açıcı etkisi sayesinde daha fazla satış yapıldığı kanıtlanmış durumdadır. Özellikle restoranlarda kırmızı rengi menülerde duvardaki fotoğraflarda görebilirsiniz. Marketlerdeki ambalajlı ürünlerde de kırmızının cezbedici gücü kendini gösterir. Perakende sektörü de özellikle indirim etiketlerinde kırmızı kullanımıyla dikkat çeker.

 

Rengin –e hali…

Günümüzde perakendenin önemli bir alanı olan e ticaret siteleri renkler konusunda en fazla dikkat etmesi gereken sektör konumunda. –e ticaret sayfalarında uzun süre kalma konusu önemli bir konu. Yani mağazada müşterinin uzun süre kalması… Bunun için beyaz en uygun renktir. Beyaz rengin insanları rahatlattığı için mekanlarda internet sitelerinde uzun süre kaldıkları gözlemlenmiştir. Diğer önemli bir konu da çok fazla rengin bir arada kullanılmaması konusudur.

 

Rengi renkle satmak…

Renk denildiğinde akla gelen sektör kozmetiktir. Neredeyse işin % 99’unu renkler oluşturur. Kadın ruhuna iyi gelecek renkleri satarken de renklerin dilini iyi kullanmak gerekir. Çünkü rengi renkle satmak işin en zor yanıdır. Tabi ki kırmızının çekiciliğini, pembenin saflığını, şeftali renginin doğallığını satmak için standlarınızda bu renkleri birlikte yansıtma özelliğini en iyi gösteren beyaz zemin, uçuk pembe, uçuk mavi ya da tek bir rengi göstermek için siyah zemin kullanılması faydalı olacaktır. Ama rengi renkle satmak için mutlaka bir renk danışmanıyla çalışmak gerekir.

 

Bankalar güven duygusunu vermek için renklerin gücünü kullanıyor…

Her sektörde olduğu gibi bankalarda sektörlerin gücünden yararlanıyor. Mavi ve yeşil rengi logo ve imajlarına taşıyan bankalar sarı renkten uzak dururlar. Yeşil samimiyetini, lacivert iş dünyasının kurumsallığını, kırmızı agresifliğini kullandıklarını fark etmişsinizdir. Dünyada da sektörün genel anlamda renkleri bu yöndedir. Bazı renklerden uzak durmak gerekir ki bu renklerin başında sarı yer alır. Çünkü sarı gelip geçiciliği simgeler tıpkı taksiler gibi…Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri