Sektördeki rekabet kendinizi yenilemekle aşılacak

08 Mart 2017 Çarşamba

Danışman, Eğitmen ve Koç Esat İhsan Kocager: “Marketçilik sektöründe müthiş bir rekabet var. Bu rekabete karşı gelmenin ana yöntemi kendini yenilmekten geçiyor.” dedi

sektordeki-rekabet-kendinizi-yenilemekle-asilacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Karadeniz Perakendeciler Derneği Ordu ve Giresun illerindeki üyelerine yönelik “Verimli Alan ve Kategori Yönetimi” ve “Etkin Mağaza Yönetimi” eğitim semineri düzenlendi. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminer “Verimli Alan ve Kategori Yönetimi” eğitimi ile başladı. Ordu ve Giresun’dan yaklaşık 50 market yöneticisinin katıldığı seminer hakkında açıklamalarda bulunan Karadeniz Perakendeciler Derneği Başkanı Osman Kalafat, “Bu seminer, Türkiye Perakendeciler Federasyonunun üyelerine destek olmak için yaptığı bir eğitim faaliyetidir. Etkin Mağaza Yönetimi ve Etkin Alan Yönetimi eğitimleri vereceğiz. Bu eğitimle birlikte mağaza personelinin daha iyi çalışmasını sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Bilimsel perakendecilik ortaya çıkmalı

Seminere konuşmacı olarak katılan Danışman, Eğitmen ve Koç Esat İhsan Kocager, amaçlarının bilimsel perakendeciliği ortaya çıkarmak olduğunu söyledi. Kocager, eğitim ile ilgili yaptığı özel açıklamada: “Bu iki günlük eğitimdeki amacımız; market yöneticilerine bir bakış açısı kazandırmak, mağazalarını ve takımlarını daha iyi yönetmelerini sağlamak, diğer taraftan da asıl amacımız olan bilimsel perakendeciliği ön plana çıkartmaktır. Bu bilimsel perakendecilik kapsamında market yöneticilerinin; mağazasını ölçme, mağazasını ölçtükten sonra aksiyon alma, aksiyon aldıktan sonra ortaya çıkan verileri değerlendirme, müşteri odaklı çalışma, müşterileri dinleme ve müşteri ihtiyaçlarına cevap verme gibi temel konuları gerçekleştirmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

 

Sağ elini kullananlar marketi sağdan geziyor

Genel olarak müşterilerin market ya da mağaza içerisindeki gezme yolu ile ilgili de bilgiler veren Esat İhsan Kocager: “Müşterilerin market içlerinde de şehir trafiği gibi gittikleri bir yol vardır. Müşteriler şehrin içerisindeki çarşı bölgesini nasıl dolaşıyorlarsa, marketlerin içerisinde de öyle dolaşıyorlar. Genel de müşteriler mağazaya girdiğinde sağ elini kullananlar marketi gezmeye sağ taraftan başlıyorlar. Yüzde 90 şeklinde sağ taraftan başlayarak bir ‘S’ biçiminde koridorlarda geziyorlar.” şeklinde konuştu.

 

Rekabet için kendinizi yenileyin

Marketçilik sektöründe rekabetin ciddi oranda arttığını kaydeden Kocager, şöyle konuştu: “Marketçilik sektöründe müthiş bir rekabet var. Bu rekabete karşı en iyi şekilde karşılık vermek için temelde yapılması gereken mağazadaki işin ölçülmesi, bu ölçümlere göre aksiyon alınmasından geçiyor. En önemlisi rekabete karşı gelmenin ana yöntemi kendini yenilmekten geçiyor. Yerel perakendeciler değişimi görmeli, teknolojik yatırım yapmalı ve dünya ile Türkiye’deki bir takım perakendecilik yönetimini de kendi sistemlerine alması gerekiyor. Böyle yapıldığı sürece hem değişimi görebilirler hem de gelecekte perakendecilikte yerelde daha başarılı bir hale gelirler.”

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri