Perakende PageSkin

Securitas: Salgına özel çözümler

AVM’lerin açılmasıyla birlikte termal kamera, yoğunluk ölçümü, sosyal mesafe gibi teknoloji çözümlerine ilginin arttığını ve bu dönemde aldıkları önlemleri aktaran Securitas AVM Segment Lideri Barış Yelman Perakende.org okuyucuları için merak edilen soruları cevapladı

Securitas: Salgına özel çözümler

AVM ve mağazalar bu dönemde hangi çözümlere ilgi gösterdiler?

Bu dönemde en çok ilgiyi termal kameralar, doluluk oranı ve sosyal mesafe uyarı çözümlerimiz gördü. Türkiye’nin önde gelen AVM’lerine ve cadde mağazalarında bu çözümlerimizi kurduk ve kurmaya devam ediyoruz.

Öte yandan bazı AVM’lerde el cihazlarıyla ateş ölçümlerine devam ediyoruz. Bu metod, hem güvenlik görevlileri için hem de ziyaretçiler için termal kameralara göre daha az tercih ettiğimiz bir uygulama. Ölçüm sırasında sosyal mesafenin korunması oldukça zor. Ayrıca bu ölçümler girişlerde kuyruk oluşmasına da neden olabiliyor. En doğru ve uygulanabilir çözümün tüm AVM girişlerine termal kameralar kurulması olduğunu düşünüyoruz. Kontrol noktalarının önüne ya da arkasına yerleştirilecek kameralar sayesinde 2-3 metre mesafeden anında ölçüm yaparak, ateşi yüksek olanları tespit etmek ve kapılardaki yoğunluğu azaltmak mümkün. Ayrıca kameralar ile eş zamanlı maske kontrolü de yapılabilmekte.

 

AVM ve mağazalardan ilginç talepler geldi mi?

İlgili genelgelerde yer alan kapasite ve doluluk oranlarına yönelik çözümlerimiz mevcuttu. Ancak süreç dahilinde üzerinde çalışırken projelere özel çözümler geliştirdiğimiz de oldu. Örneğin bir AVM’ye WC’lerdeki doluluk oranını ölçen ve bu doluluğu ziyaretçilere gösteren ekranlar kurduk. Kapasitenin önemli olduğu farklı alanlarda da bu tarz çözümleri uygulamaya ve geliştirmeye devam ediyoruz. Öte yandan sosyal mesafe tespit çözümlerimize de ilgi giderek artıyor.

 

Çözümlere müşterilerin yaklaşımı nasıl oldu? Sizce çözümler müşteriler kolay adapte oldular mı?

Yeni dönem tüketim ve alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi.  Alışveriş yapılacak mağaza ya da AVM’nin yeni döneme ne kadar uyum sağladığı ve ziyaretçiler için ne tür önlemler aldığı ziyaretçilerin tercih kıstasları arasında yer almaya başladı. Özetle yeni dönemde alışverişe gidilirken sadece ihtiyaçların değil, alınan önlemlerin de önemli ve belirleyici bir unsur olacağını düşünüyoruz. Öte yandan alınan önlemlerin tüketiciyi çok rahatsız etmeden, alışveriş konforunu bozmadan alınması önemli. Ziyaretçilerin kendini iyi hissedeceği lokasyonları tercih edecekleri aşikar. Çalıştığımız AVM’ler bu konuya çok hassas yaklaştı ve teknoloji merkezli uygulamaları tercih ettiler. Teknoloji riskleri azaltan konforlu bir çözüm oldu.

 

Mağazalar için müşterilerin patikalar vs. oluşturulması ve içerideki kalabalığın böyle kontrol edilmesi gündemdeydi, bu tarz uygulamalar başladınız mı?

AVM’ye giriş yapmadan önce dış alanda başlayan, yaya kontrol noktaları ve ortak alanlarda devam eden sosyal mesafeyi koruyucu uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları pano vb. görsel içeriklerle de destekliyoruz. Periyodik anonslar da farkındalığı arttırıyor olacak.  Aynı şekilde mağaza içinde de alışverişi yönlendirecek düzenlemeler yapılıyor. Bu süreçte bizim görevimiz kalabalık oluşabilecek her noktayı takip etmek ve yönetmek olacak. Bunu yaparken de ziyaretçileri rahatsız etmemek ve alışveriş konforunu bozmamak en çok dikkat edeceğimiz detaylar olacak. Bu kapsamda devamlılık arz eden eğitim ve denetim faaliyetlerimiz sürmektedir.

 

Güvenlik hizmetleri bu süreçte nasıl değişecek?

Yeni süreç sosyal mesafeyi korumayı ve insan yoğunluğunu azaltmayı amaçlıyor. Bizim de bu maksatla güvenlik görevlilerimiz aracılığıyla yaptığımız kontroller var. Bu süreçte güvenlik görevlilerinin gerçekleştirdikleri bazı işlerin uzaktan kameralar yardımıyla yapılmasını sağlayan Uzaktan İzleme Çözümleri’ni müşterilerimize öneriyoruz. Önceliğimiz insanları rahatsız etmeden gerekli önlemleri almak ve kontrolleri sürdürmek olacak. Bu konuda da elbette ağırlıklı olarak teknolojiden faydalanacağız.

Perakende PageSkin
Perakende PageSkin