Sebze ve meyvede KDV yüzde 1’e düşer mi?

31 Ocak 2019 Perşembe

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, sebze ve meyve fahiş fiyatlara ilişkin bir açıklama yaptı ve sebze ve meyvenin perakende satışında ve nakliyesindeki KDV oranlarının 3 aylığına yüzde 1'e düşürülebileceğini söyledi

sebze-ve-meyvede-kdv-yuzde-1e-duser-mi

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa yönelik denetimlerin yanı sıra bu ürünlerin perakende satışında ve nakliyesinde uygulanan KDV oranlarının 3 aylığına yüzde 1'e düşürülebileceğini belirterek: “Bu durum tüketiciye ciddi anlamda olumlu yansır.” dedi.

 

Küçük, yaptığı açıklamada, son dönemde sebze ve meyve fiyatlarındaki artışa dikkati çekerek, Antalya ve Kumluca'da yaşanan afetler sonrası bu fiyatların daha da yükseldiğini söyledi. Hortum ve sel felaketi sonrası seraların ciddi zarar gördüğünü anlatan Küçük, mahsullerin de telef olduğunu aktardı.

 

“KDV yüzde 1'e insin” çağrısı

Küçük, sebze ve meyve fiyatlarındaki yükselişin son dönemde sıkça gündeme geldiğini kaydederek, pazar ve market fiyatları arasındaki farkın da dikkati çektiğini ifade etti.

 

Levent Küçük: “Hem mevsimsel etkilerin hem hortum ve selin hem de bazı fırsatçıların fiyatlara etkisini minimuma indirmek için marketlerdeki denetimin yanı sıra sebze ve meyvenin perakende satışında ve nakliyesindeki KDV oranları 3 aylığına yüzde 1'e düşürülebilir. Perakende satıştaki yüzde 8, nakliyedeki yüzde 18 KDV oranı mayıs ayına, yeni mahsul çıkana kadar yüzde 1'e indirilirse tüketiciye ciddi anlamda olumlu yansımaları olur.” diye konuştu.

 

KDV indirimi uygulamasının, mevsimsel şartların düzeleceği, üretimin artacağı mayıs ayına kadar sürmesi gerektiğini dile getiren Küçük, bu sayede tüketicinin bir nebze de olsa korunabileceğini sözlerine ekledi.

 

“Vatandaşa olumlu yansır”

İstanbul Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Er, halde KDV'nin yüzde 1 olduğunu ancak perakende satışlarda yüzde 8 olarak uygulandığını belirterek, indirimin vatandaşa olumlu yansıyacağını söyledi.


Er: “Biz isteriz ki bu süreçte gerekirse kurumlar vergisi, stopaj, KDV ne varsa bunlar düşürülmeli. En azından yeni mahsullerin çıkacağı, hava şartlarının düzeleceği mayıs-haziran aylarına kadar böyle bir uygulama olursa üretici de tüketici de mutlu olur.” dedi.

 

Üretim konusuna da dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Er: “Üretim olmazsa ne yaparsanız yapın fiyatlar düşmez. Üretimi artırmalıyız.” diye konuştu.Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri