Hilal İnan

Hilal İnan

Kişisel Gelişim Danışmanı
Hilal İnan, moda ve kozmetik alanındaki 30 yıla dayanan bilgi ve deneyimlerini, kişisel gelişim alanında 10 yıl boyunca aldığı eğitimi özel vizyonla harmanlayarak, kişisel ve kurumsal alanda verdiği eğitimler ve workshoplarla geniş kitlelerle buluşturuyor

Satışta “AnLine” olmak…

08 Haziran 2018 Cuma

Online yaşadığımız hayatın AnLine olamayan insanlarıyız. Bugün bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız hatta televizyonlarımız bile akıllı oldu. Her an online olurken içinde olduğumuz anı yaşamıyoruz. Peki, nasıl AnLine olacağız? Yemek yerken, çok güzel bir manzaranın karşısındayken, alışveriş yaparken hatta çalışıyorken sadece o anın içinde olarak başka hiç bir şey düşünmeden hareket edersek AnLine oluruz. Her alanda başarı faktörlerinden biri “AnLine” olmak.

Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte markalar kampanyalar yapıyor, çalışanlarına satış için verdiği hedefleri tutturmasını bekliyor. Peki, bir ürünü satmak isteyen satış temsilcisi nasıl başarılı olur, istenen hedefi nasıl tutturur? Satışta anda olmanın etkisini, sonucu nasıl etkilediğini çok fazla örnekle yaşadığım için satışta başarı için AnLine olun, diyebilirim. Müşterinizin görsel, işitsel, kinestetik olduğunu biliyorsanız, sunumunuzu buna göre yaparsanız ve sadece müşterinizleyseniz başarısız olabilir misiniz? Ama bir sonraki randevunuza gecikip gecikmeyeceğinizi, müşterinizin cevabını neden hala vermediğini, yoksa size “bir düşüneyim” cevabını mı vereceğini, oraya gelmeden önce yöneticiniz ile yaşadığınız sorunu, bu satışı gerçekleştiremediğinizde yine yöneticinizden tepki alacağınızı düşünüyorsanız oradan başarılı bir sonuçla çıkamazsınız. Bunu da yaşadığım için net olarak söyleyebiliyorum.  Roma’da Romalı gibi ol sözünü satışta bir kritik başarı faktörü olarak eklemek isterim.

 

İş hayatımı üniversite eğitimim paralelinde yürütmek yerine kendimi mutlu hissedeceğim işi yapmayı seçtim. Yol haritamın başlangıcındaki güzellik uzmanlığında başarılı olmalıydım. Tüketici geri bildirimleri olumluydu. Çünkü tüketici ile ürün ve fayda üzerine konuştuğumda sadece o anda, yani AnLine oluyordum. Hatta bir uzman arkadaşımız hemen yanı başında yangın olsa fark etmeyecek gibisin, nasıl bu kadar konsantre olabiliyorsun, demişti.

 

O zaman anda olmanın başarı faktörü olduğunu değerlendirecek deneyime sahip değildim. Daha sonra satış müdürü, pazarlama müdürü görevi yaptığım dönemde başarıyı yine anda olmayı başarmakta buldum. Her sabah işime gittiğimde kendi iş yerime gittiğimi düşündüm, çok sevdiğim işi yaparken hep andaydım. İşimi yaparken beni hiçbir şey etkilemiyordu. Çevresel faktörlerin etkilediği günlerden birinde gözyaşlarımın, kullandığım ve yöneticisi olduğum markanın maskarasının akmayan özelliğini kanıtlamasının beni nasıl mutlu ettiğini anlatamam.

 

Kendinizi sabote etmeden, başkasının sizi motive etmesini beklemeden kendinizi motive edin ve o anı yaşayın. Unutmayın, başarı elinizde başkasında değil…Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri