Sarar hedef büyüttü

Bundan 47 yıl önceki ilk Avrupa ziyaretinde lüks caddelere bakarak ‘Bir gün Sarar da buralarda olmalı’ diyen Cemalettin Sarar, Kuveytli dev Alshaya ile hedef büyüttü. Bu doğrultuda Orta Doğu’da 100 yeni mağaza açılacak

Sarar hedef büyüttü

Moda dünyasındaki yolculuğu, 1944 yılında Eskişehir’deki bir terzi atölyesi ile başlayan Sarar, yurt dışındaki büyümesini sürdürüyor. Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, Kuveytli perakende devi Alshaya ile ortak 2023 yılına kadar Orta Doğu’da 100 Sarar mağazası açacaklarını söyledi.
Yurt dışında büyümek istediklerini belirten Sarar, “Türkiye genelinde 200 mağazamız var. Avrupa’da, ABD’de Çin’de, İsrail ve Rusya’da şirketlerimiz var. ABD pazarında giderek büyüyoruz. Bu pazarda 18 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz. Şu ana kadar 13 mağaza açtık. Kısa sürede 5 mağaza daha açacağız” dedi.

49 ülkede iş yapıyor
Bir dünya markası olmanın önemine değinen Sarar, “1965 yılında Avrupa’ya gittiğim zaman alışveriş caddelerine bakar ve ‘acaba biz de bir gün buralarda mağaza açabilir miyiz?’ diye kendi kendime sorardım. Evet açtık. Bugün yurt dışındaki mağazalarımızın yanı sıra 49 farklı ülkeye satış yapıyoruz” dedi. Sarar’ın 5 fabrikada üretim yaptığını ifade eden Sarar, “Toplam 5 bin çalışanımız var. Biz dünyada yüzde 60, Türkiye’de yüzde 40 büyümek istiyoruz. Çin’de de Sarar mağazası açmak istiyoruz” diye konuştu.

Dünyanın önde gelen markalarıyla yan yana rekabette
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk mağazalarını 2001 yılında açtıklarını hatırlatan Cemalettin Sarar, şu bilgileri verdi: “Bugün Chicago, Dallas, Las Vegas, Los Angeles, New Jersey, New York ve Washington olmak üzere 7 farklı eyalette mağazalarımız var. Bu yıl ABD’ye yeni mağazalar açtık. 21 Mart’ta Grand Canal Shoppes adlı alışveriş merkezinde açılan bu mağaza Las Vegas’taki ikinci Sarar mağazası olma özelliğini taşıyor. Açıldığı günden bu yana dünyanın önde gelen markalarıyla yan yana boy gösteriyor. 13 Kasım’da da Manhattan’da bir mağaza daha açtık. Ünlü simaların açılışına katıldığı bu yeni mağaza, dünyanın finans merkezi olarak bilinen Wall Street’te, New York Borsası’nın hemen yanında yer alıyor. Sarar, kasım ayındaki son mağazasını ise Los Angeles/Hollywood, Sunset Bulvarı’nda açtı. Sarar’ın 2012 yılındaki son ABD mağazası ise Orlando Premium Outlet’te açılacak. Sarar’ın ABD pazarı için önümüzdeki 10 yıllık hedefi ise, toplam mağaza sayısını 100’e çıkarmak.”

Kaynak: Eylem Türk / Milliyet