Şarabın rotası Çin’e çevrildi

Fransa, İtalya ve ABD'ye ihracat yapan Türk şarap üreticileri, rotasını tüketimi hızla artan Çin'e çevirdi. 10 Türk firması, Çin'in giriş kapısı olarak bilinen Hong Kong'daki fuarda büyük ilgi gördü

Şarabın rotası Çin’e çevrildi

Fransa'dan İtalya'ya, İspanya'dan ABD'ye şarapla özdeşleşen ülkelere ihracat yapmaya başlayan Türk şarap üreticilerinin yeni rotası dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin oldu. Çin'in giriş kapısı olarak bilinen Hong Kong'da düzenlenen Uluslararası Şarap ve Alkollü İçecekler Fuarı'na Türkiye ilk kez milli katılım gerçekleştirdi. İstanbul İhracatçı Birlikleri çatısında yer alan İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin (İYMSİB) organizasyonu ve Şarap Üreticileri Derneği'nin işbirliğiyle gerçekleşen katılımda 10 Türk firması yer aldı.

Dünyanın en güçlü kadın şarap tadımcılarından olan Debra Meiburg'un sunumuyla tanıtılan Anadolu üzümlerinin 11 bin yıllık bir geçmişi olduğunu belirten İYMSİB Başkanı Latif Ünal, "Avrupa'da önyargılı bir bakış açısı var. Oysa Uzakdoğu daha önyargısız ve farklı tatlara açık. Ayrıca Çin, şarap tüketiminin en hızlı arttığı ülkelerin başında geliyor" diye konuştu.

Ortak mağaza açılacak
Sektör 2012'de 7.5 milyon dolarlık ihracata imza atarken, Türk firmaları bunun çok daha yüksek rakamlara ulaşması gerektiğine inanıyor. Şarap Üreticileri Derneği Başkanı Ali Başman, Uzakdoğu'nun zenginleşen bir pazar olduğunun altını çizerken, "Çinlilere yılda bir litre değil bir gram bile Türk şarabı içirebilsek bize yeter" diye konuştu. Öte yandan Ekonomi Bakanlığı'nın öncülüğünde gündeme gelen Ur-Ge kapsamında şarapçılık için iç pazarlara dönük ihtiyaç analizi hazırlanmaya başlandı. Bunun tamamlanmasıyla sektörün yurtdışında tanıtımı için çalışmalar yapılacak, hedef pazarlarda mağazalar açılacak.

Kaynak: Sabah