SAP’den Endüstri 4.0 çözümleri

10 Temmuz 2017 Pazartesi

Hatırlayacağınız üzere, Endüstri 4.0’ı daha iyi anlayabilmek ve Türkiye’nin bu konudaki gelişimini anlayabilmek adına farklı sektör profesyonellerinden görüş aldığımız röportajlar gerçekleştirmiştik. SAP Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal’la gerçekleştirdiğimiz röportajımızda SAP’nin müşterilerine Endüstri 4.0 için altyapılarını güçlendirmede onlara yardımcı olabilecek çözümler sunduğunu öğrendik. Bu yazımızda SAP’nin Endüstri 4.0 adına sunduğu bazı çözümlerden bahsedeceğiz

sapden-endustri-40-cozumleri

 Deniz Emiroğulları

 

Dijitalleşme ile birlikte ülkemizde ve dünyada yepyeni bir dönem başladığını belirten Bülent Karal, dijitalleşmenin gerek günlük hayatımızda gerekse tüm iş süreçlerinde hızlı bir dönüşümü beraberinde getirdiğini söylüyor. “Dijitalleşme başlığı altında sadece akıllı telefon ve tabletlerin günlük hayatımıza dâhil olmasından bahsetmiyoruz.” diyen Karal şöyle devam ediyor: “Gelişen ve değişen teknolojiler ile iş modellerimizi dönüştürmekten, iş süreçlerimizi verimli hale getirmekten ve işlerimizi daha hızlı ve sade bir şekilde yönetmekten bahsediyoruz. Teknolojinin hızı ile bugün geldiğimiz noktada dokunduğumuz, söylediğimiz ve yaptığımız her şey veri üretiyor. Bu durum, tüm şirketler için birçok fırsatı olduğu gibi büyük zorlukları da doğuruyor.

 

SAP’nin hayata geçirdiği çözümler ise perakende sektörünün kendini geliştirerek kendini dijital dönüşümde lider konumda bulmasına olanak sağlıyor. Perakende sektöründe SAP’nin geliştirdiği uygulamalarda kurumlar envanter, stok, müşteri verileri, kargolama, sosyal medya dataları gibi konularda detaylı bilgilere ulaşabiliyor. SAP tüm bu bilgiler tek bir platform üzerinden sağlayabiliyor. Bu elde edilen bilgiler sayesinde işgücündeki kalite artarken stoklardaki ürünlerin güncel durumu en hızlı şekilde analiz ediliyor ve böylece tüketiciler istediği ürüne istedikleri zaman ulaşabiliyor. Bir örnek vermemiz gerekirse mobil uygulamasıyla 140 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan Under Armour, tüm operasyon süreçlerini SAP HANA ile yürütüyor. Bütün tüketicilerin alışveriş şekillerini ayrı ayrı takip ederek iş alanlarını genişletiyorlar ve kârlarını daha yukarı taşıyorlar. Tüketici bir ayakkabı satın aldığında içindeki sensörlerle ayakkabının ne kadar kullanıldığını takip edebiliyorlar. Ayakkabının eskime süresi tamamlandığında ise gerçek zamanlı analiz ile tüketiciye yeni ürün almadan özel kampanya teklifi verebiliyorlar. Bunu SAP HANA ile yapılan gerçek zamanlı analizler ve büyük veriyle hayata geçmiş oluyor. Bu tür fikirler perakende sektörü tarafından kullanılmaya başlanmış durumda. SAP HANA ile daha önce hiç yapılmayan çalışmalar iş süreçlerine çok önemli özellikler katarak, sektörlere yeni boyutlar kazandırıyor.

 Bunun yanında SAP, Türkiye’de bir geliştirme merkezi kuran ilk global yazılım şirketi olma misyonunu üstleniyor. Hem Türkiye’nin bilişim teknolojisi (BT) potansiyelini ortaya çıkarmak hem de ekonomiye katma değer yaratmak amacıyla hayata geçirdiği bu merkezde farklı sektörlerdeki müşterilerine inovasyon desteği sağlıyor. Teknopark İstanbul’daki Geliştirme Merkezi’nde (SAP Development Center) Türk mühendislerinin bilgi ve uzmanlıklarıyla dünyaya üretiyor ve ihraç ediyoruz. Burada üretilen SAP VORA çözümü, global ürün listelerine girmiş bulunuyor. SAP’nin Endüstri 4.0 yaklaşımında büyük veri altyapısının ve akıllı makineler devriminin temel yapı taşlarından birini oluşturan SAP HANA VORA, tüm dünyadaki müşterilerin hizmetine sunuluyor.

 

İş dünyasındaki dijital dönüşüm ile şirketler, pek çok alanda yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyduğundan SAP İK süreçlerini de SuccessFactors çözümüyle kolaylaştırıyor. SAP yetkinlik bazlı liderlik modelinden davranış bazlı liderlik modeline SuccessFactors ile geçiyor. SAP HANA Cloud Platform ile desteklenen SuccessFactors her sektör ve her ölçekten şirkette uyum, çalışan performansında da optimizasyon yaratıyor. Büyük ölçekli kuruluşlara yönelik uygulamalar, küçük ve ortak ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde uyarlanabiliyor. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri