SAP ve Tat Gıda dönüşüm için bir arada

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden SAP ile Türkiye’nin önemli gıda üreticisi Tat Gıda, Tat Gıda ve Düzey Pazarlama için şirket içi bir dönüşüm başlattı. Bu dönüşümü, Tat Gıda Bilgi CIO & CDO’su Özgür Kakmacı ve SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdem Şekeroğlu bir araya geldiğimiz SAP Now İstanbul’da Perakende.org’a anlattı

SAP ve Tat Gıda dönüşüm için bir arada

Özel Haber: Deniz Demir

 

“Öncelikle Tat Gıda, 6 farklı fabrikasında Tat, Sek ve Pastavilla markaları adı altında makarna, salça, konserve ve süt ürünleri üretiyor. Düzey Pazarlama ise Ferrero, Dardanel, Pringles, ve Maret’in de tüm Türkiye dağıtımını gerçekleştiriyor. Biz 2016 yılı başında kendi şirket içi çerçevemizi değiştirme kararı aldık. Bunun sebebi ise 2 şirketimizin de 2 ayrı ERP sistemine sahip olmasıydı. Ayrı sistemlerin olması, belgelerin entegrasyonunu ve verilerin analizini çok zor bir hale getiriyordu. Bunun yanında üretim ve satış şirketinin kârlılık ve maliyet konsolidasyonu ayrı ayrı yapılıyordu. Bu da sistemi her türlü hataya açık kılıyordu. Şirketlerde farklı farklı uydu sistemler mevcuttu ve genel görünüm çok büyüktü. Bu durum bizi istediklerimizi gerçekleştirememe noktasına getirdi. Mevcut altyapı özellikle Düzey Pazarlama tarafında müşteri ve ürün sayısının çok farklı olması dolayısıyla satış raporlarının oluşturulmasında çok yetersiz kalıyordu. Bu nedenlerle biz, bir 2 şirketi aynı çerçeveye alacak bir dönüşüm başlatmak istedik ve 1 Ocak 2016’da projeyi başlattık. Proje 6 aylık süreç analizi çalışmasıyla başladı. İlk 6 ayın sonunda, neler yapmak istediğimizi, neleri değiştirmek istediğimizi belirledik ve bu süreç analizini SAP ve SAP çözüm ortaklarıyla paylaştık. 1 Eylül 2016 yılında ise 7 çözüm ortağıyla projemizi başlattık. Çeşitli süreçleri tanımladıktan sonra 1 Ocak 2018 tarihinde sisteme canlı geçişi gerçekleştirdik.”

 

Kakmacı, bu projenin Tat Gıda ve Düzey Pazarlama’ya ne gibi katkıları olduğunu ise şöyle anlatıyor: “Bu proje 2 ayrı şirketin aynı ERP içinde farklı kodlarla tanımlanmasını sağladı. Dolayısıyla her 2 şirketteki tüm ürün ve müşteri kodları standart hale geldi. Kısacası tüm verileri birleştirdik. İki şirket için de tüm uygulamaları farklı uydu olmayacak şekilde SAP Core’da birleştirdik. SAP çözüm ortaklarıyla birlikte IoT uygulamaları yaptık. Örneğin, süt ve domates tarafında kalite kontrol cihazlarına SAP kalite modülü ekleterek, verileri buradan topladık. Bu veriler sonucunda SAP’nin bizim için süt ve domatesin bizim standartlarımıza uygun olup olmadığı kararını verdirtir durumuna getirdik. Bu ürünler bizim için doğru ürünler mi, fiyatları doğru belirliyor muyuz; bunu IoT uygulamalarıyla gerçekleştirdik. İki tane niş ürün kattık bünyemize; Global ATP ve PM.. Global ATP; müşterilerin önceliklerine ve kotalarına göre ürünlerin müşterilere dağıtımını gerçekleştiren bir uygulama. Dolayısıyla biz kıt kaynak varsa kârlı olduğumuz ürünü, kârlı olduğumuz müşterilere satma uygulamasını gerçekleştirdik. TM ise nakliye optimizasyonu..Bu uygulamayı, bütün ürünlerin minimum nakliye maliyetinin maksimum servis seviyesini karşılayacak şekilde nakliyeler oluşturulması, bunların tedarikçilerle paylaşımı ve nakliye mutabakatlarının SAP üzerinden yapılmasını ve bu nakliye maliyetinin ürüne ve müşteriye kadar indirilmesi konusunda kullandık. Bir diğer uygulama “Embedded Depo Yönetimi”..Core’un içerisine ilk defa “Embedded Depo Yönetimi” yazılımını biz entegre ettik. Bütün bunlar tabii ki de şirkete hesaplanabilir ve hesaplanamaz getiriler sağladı. Örneğin, tek ERP üzerinden IoT uygulamalarının kontrolü, maliyet ve raporlama süreçlerinin kolaylaşması gibi avantajlar sağlandı. Nakliye optimizasyonu ve kârlı müşterilere satış yapılması da hesaplanamaz getiriler sağladı. Projenin öne çıkan aşamaları ise 17 modülü tek hamlede geçtik 2 şirket için. Modülleri 18 ayrı lokasyonda kullanıyoruz şu anda. “

 

SAP’nin 4’üncü nesil uygulaması olan S/4HANA için ise Kakmacı şunları belirtiyor: “Koç Holding içindeki 52 şirket içinde S/4HANA uygulamasına geçişi ilk kez Tat ve Düzey Pazarlama şirketleri gerçekleştirdi. Bu uygulamada 7 çözüm ortağıyla aynı anda çalıştık ve 3 ayrı üretim sürecini (makarna, salça, konserve ve süt) aynı anda SAP’ye geçirdik. Özellikle süt çok kritiktir çünkü günlük bir ürün; herhangi bir aksama direkt çöpe sebep olur. Bu işin başarıya ulaşmasındaki 1’inci faktör üst yönetimin desteğiydi. Basit, standart ve hızlı bir uygulamaya geçmemiz için bizi desteklediler.”

 

SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdem Şekeroğlu ise Tat Gıda ve Düzey Pazarlama’nın SAP için önemini ve gerçekleştirilen Kalite Ödülleri’ni şu sözlerle anlattı: “Tat Gıda ve Düzey Pazarlama, Koç’un bünyesinde yer alan en büyük S4 müşterisi. S/4HANA ise SAP’nin 46 yıllık tarihindeki 4’üncü nesil ürünü. Türkiye’nin en büyük müşterisinde SAP’nin en son teknolojisini uygulayan kurumdan bahsediyoruz. Tat Gıda ve Düzey Pazarlama açısından bu değişime ayak uydurma açısından çok ciddi bir bağlılık gördük. Biz SAP olarak 1 yıl içinde birçok ödül veriyoruz. Kalite Ödülleri’nin SAP içindeki yer ayrı..Kalite Ödülleri, SAP’nin teknolojisine yatırım yapmakla ilgili bir yola girmiş bir kurumun o süreçte neyi nasıl bir kalitede yaptığıyla ilgili bir ödül. Bu kadar karışık bir süreçte tüm kalite standartlarını karşılayarak ödül alabiliyor olmak çok önemli bir şey.”