Sağlıklı içecek pazarının özel içerikli oyuncusu: Pin Global

Sağlıklı yiyecek ve içecek pazarı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da oldukça rağbet görüyor. Hal böyleyken birçok alternatif ürün de pazarda yerini almaya başladı. Pin Global de bu ürünler arasında yer alan önemli alternatiflerden birisi. Özenle geliştirilmiş içeriği, şekersiz ve kalorisiz olmasıyla sağlıklı bir serinlik vadeden Pin, tüketicilerine bir kahve kadar kafein sunarken gün içerisinde zinde kalmak için gerekli enerjiyi de veriyor. Kısa bir süre içerisinde pazarda güçlü bir oyuncu haline gelen Pin Global’in Kurucusu Barış Konca ile Perakende.org olarak önemli detayları konuştuk

Sağlıklı içecek pazarının özel içerikli oyuncusu: Pin Global

Röportaj: Onur Kaya


Pin Global’in yol hikâyesini dinleyebilir miyiz sizden? Nasıl ortaya çıktı Pin Global?

Değişen Dünya ile beraber çalışma şartları daha zorlu ve daha uzun bir hale geldi. Bu süreçte teknolojinin de gelişmesi ile beraber bilgisayar başında çalışma saatleri de uzadı. Bu da bedensel güçten ziyade zihinsel güce duyulan ihtiyacı arttırdı. İnsanlar da yoğun tempolarında hızlıca alıp tüketebilecekleri ürünlere yönelmeye başladı. Sağlıklı alternatiflerin eksikliğinden dolayı da yüksek şeker ve kalori içeren sağlıksız ürünlerin tüketimi giderek arttı.  Biz de tam da bu noktada Pin Global Gıda olarak 2015 yılında başladığımız bu yolda Ar-Ge çalışmaları sonucunda Pin’i geliştirdik.

 

Pin Smart’ın şu an pazardaki durumu hakkında da bilgi verebilir misiniz? İlgi nasıl “Pin”e?
Pin Smart yenilikçi bir ürün olarak pazara yepyeni bir bakış getiriyor. Tüketicilerden aldığımız geri dönüşler bizi çok heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Pin’i tüketiciler yaşam döngülerine dahil ediyor. İşe giderken, çalışırken, spor yaparken veya akşam eğlenirken tüketiciler Pin’i tercih ediyor.

Kahveye sağlıklı bir alternatif olarak insanlara lanse edilen PinSmart’ın içeriğinden de bahsedebilir misiniz? Ne sunuyor tüketicilere aslında?

Pin; çay bazlı, tropikal aromalı kafeinli bir içecek. Şeker ve kalori içermez. Özel formülüyle sizi zinde tutar. Pin bir kahve kadar kafein ve yeşil çayda doğal olarak bulunan teanin amino asitini içermektedir. Pin bu iki bileşenin bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış sinerjik etkilerinden yararlanıyor. Bu sinerji sayesinde ani enerji düşüşü ve gerginlik yaratmıyor. Şekersiz ve kalorisiz formulüyle tüketiciyi sağlıklı bir şekilde zinde tutar. Pin genellikle enerji içecekleri ile kıyaslanıyor. Pin enerji içeceklerinden farklı olarak taurin, inositol gibi kimyasal maddeleri içermez.Pin’i bir kategori olarak belirtmek gerekirse gazsız şekersiz kafeinli bir içecek diyebiliriz.


Sağlıklı yiyecek ve içecekler aslında son dönemin en popüler tercihlerinden ve artık sürekli bir arayış içerisine girerek bu tip bir beslenmeye yöneliyor insanlar. Pin’e nasıl ulaşabiliyorlar ve ilerleyen süreçteki tedarik noktaları konusundaki düşünceleriniz neler?

Pin; üniversitelerde, belli otellerde, otomatlarda, spor salonlarında, Sarıyer Market’lerde, MİNİSO mağazalarında ve İstanbul’da 100’ü aşkın benzin istasyonlarında bulunmakta. Ayrıca şehir dışında Bursa’da Özhan Marketlerde, Ordu’da Ankamar Market’te satıştayız. İnternet sitemiz www.pinsmartdrink.com üzerinden de kargo ücreti ödemeden pin’e erişilebiliyor. İlerleyen süreçte öncelikli olarak İstanbul’daki dağıtım ağımızı güçlendirerek daha fazla yerel ve ulusal marketlerde olmak hedefimiz. Bayilerimizle beraberde Türkiye genelinde tüketicimizle buluşmayı hedefliyoruz. Ek olarak pazarlama çalışmalarımız devam ediyor. Üniversitelerde, kurumsal iş yerlerinde ve fuarlarda yer alıyoruz. 17-18 Nisanda Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Yerel Zincirler Buluşuyor” fuarında stadımız ile yer aldık. Hem tüketici hem de üreticiler ile tanışarak iş birlikleri için görüşmeler sağladık.

 

Pin’in gelecek planlamalarından da yola çıkarak Türkiye’deki sağlıklı içecek pazarını değerlendirdiğinizde nasıl bir yol haritası ortaya çıkıyor?

Türkiye’deki içecek pazarında hem şekersiz hem kalorisiz ürün skalası çok geniş değil. Tüketici bu alanda vücuduna ekstra şeker almadan tadını beğenebileceği içecekler aramakta. Bizde bu pazarın ilerleyen yıllarda daha çok büyüyeceğini düşünüyoruz. Kafeinin yan etkilerini yeşil çay özütünde bulunan teanin ile dengeleyen Pin, tüketiciye kafeini sağlıklı bir şekilde sunuyor. Tropikal aromalı ferahlatıcı tadımızla sağlıklı içecek pazarında farklılığımızı ortaya koyuyoruz.
Pin Global’in gelecekteki hedeflerinden de bahsedebilir misiniz? Nasıl bir vizyonla hareket ediyorsunuz?

Pin Global olarak ilerleyen zamanlarda yurtdışına açılmayı ve yerli üretimimizi yurtdışı pazarında tanıtmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken tek bir ürünle sınırlı kalmak istemiyoruz. Tüketici mevcut olarak Pin’in hem ferahlatıcı tadını hem de şekersiz olmasını çok beğeniyor. Geliştirmekte olduğumuz farklı aromalarla daha da çok ilgilerini çekeceğimizi düşünüyoruz.