Sabri Yiğit: “Cezayir’den sonra hedefimizde Rusya var”

23 Mayıs 2017 Salı

Digicom Grup Şirketleri çatısı altında olan Parex, bu yıl Turquality ile birlikte devlet desteğini de alarak global bir marka olma yolunda ilerliyor. Bugün (23 Mayıs) Radisson Blu Otel’de gerçekleşen basın davetinde Parex, ciro ve küresel çaptaki hedeflerini anlattı

sabri-yigit-cezayirden-sonra-hedefimizde-rusya-var

Digicom Grup Şirketleri çatısı altında yer alan Parex, Türkiye’nin hızlı tüketim ürünleri sektöründe  Turquality’i alan en genç Türk markası oldu. Yüzde 100 yerli üretimle sektöre dinamizm katan ve temizlik alışkanlıklarını değiştiren Parex, bu yıl hem Türkiye’de hem de dünyada yatırım atağına kalkıyor.


Çerkezköy’de kendisine ait Provel Fabrikası’nda, 30 bin metrekare alanda üretim yapan Parex, bu yıl 10 milyon dolar daha ek yatırımla fabrikanın yıllık üretim kapasitesini 25 bin tona çıkardı. Yerli üretime büyük önem verdiklerini söyleyen Digicom Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit: “Provel fabrikamıza bu yıl Endüstri 4.0 devrimi ile bütünleşik bir yatırım yaptık, iç pazar ve yurt dışından gelen taleplere yetişmek ve büyümek için bize çok gereken bir yatırımdı. Yine yeni yatırım programımızda tüm üretim hatlarını el değmeden otomasyon sistemleri aracılığıyla gerçekleştirmek var. Bugüne kadar Parex’e 450 milyon TL yatırım yaptık, bunun büyük bir kısmını da inovatif ürünler geliştirmek için üretim ve Ar-ge’ye harcadık.” dedi.

 

“Cezayir ve Ürdün’de pazar lideriyiz”

 

Yurtdışında da Parex’in önünün çok açık olduğunu vurgulayan Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit: “Parex olarak şu anda 33 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı itibariyle 50 ülkeye ihracatımızı yayarak Parex’in sınırlarını genişletmek istiyoruz. Özel olarak yatırım yapmayı planladığımız coğrafyalar var. Bunların başında Cezayir geliyor. Cezayir ve Ürdün’de Pazar lideriyiz. Bu nedenle o bölgedeki yerli partnerimizle üretim yatırımı yapmayı bu yıl içinde planlıyoruz. Cezayir’de bu yatırımı gerçekleştirecek olmamızın bir nedeni de Batı Afrika pazarına açılma isteğimiz. Tüm Afrika Kıtası düşünüldüğünde Senegal, Gana gibi alım gücü yüksek, pazarın henüz olgunlaşmadığı ülkelerde Parex’in iyi rakamları yakalayacağını düşünüyoruz. Yine gerçek bir ihracat oyuncusu olmak için Hazar Bölgesi’nde de mutlaka bir yatırım gerçekleştireceğiz. Bu yatırım ile global oyuncular arasına gireceğiz. Özellikle 2020 yılı itibariyle EMEA Bölgesi’nde ilk 3 marka arasında yer alma hedefimiz var. Parex, 2016 yılını 200 milyon TL ciro ile kapattı. 2020 yılındaysa 500 milyon TL ciro yapmayı hedefliyoruz. İhracatın payı da her geçen yıl artacak. Cezayir’den sonra hedefimizde ise Rusya var. 5 yıl içinde en az 100 milyon dolarlık yurtdışı yatırım hedefimiz var. Gözünüz bizde olsun.” dedi.

 

“Toplam 50 bin noktada tüketiciye ulaşıyoruz”

 

Parex Genel Müdürü Atalay Yumurtacıoğlu, 2011 yılında 81 çeşit ürün ile pazara girdiklerini, şimdi ise 337 ürün ile sektörde en büyük oyuncu olduklarını söyledi. Parex’in Türkiye’de modern ticaret ve indirim marketleri olmak üzere toplamda 28 bin 500 noktada ürünlerini tüketiciyle buluşturduğunu, ayrıca distribütörleri aracılığıyla direkt veya indirekt 20 bin markete ulaştığını söyleyen Yumurtacıoğlu: “Hızlı tüketim ürünleri pazarında modern ticaretin payı yüzde 40’lar seviyesindeyken temizlik yardımcıları pazarında bu oran yüzde 75’lere çıkıyor. Modern ticaretin en önemli oyuncuları olan organize perakende zincirleri bu anlamda ticaretimizin en yoğun olduğu noktalar.” dedi. 2016 yılında pazar paylarını yüzde 3 artırarak toplamda yüzde 27’lik bir paya ulaştıklarını belirten Yumurtacıoğlu, geçen yıl pek çok sektörde küçülme gözlenirken bunun aksine temizlik ürünleri sektörünün yüzde 10 civarında büyüme gösterdiğine dikkat çekerek, bu büyüme oranıyla Parex’in 2016 yılında elde ettiği liderliği de 2017 yılında daha yukarılara taşıyacağını ifade etti. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri