Sabancı Holding 2017’de 4,5 milyar TL yatırım yapacak,çift haneli büyüyecek

24 Şubat 2017 Cuma

Sabancı Holding 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2016 yılı kombine net satışları %12 artışla 53,6 milyar TL, konsolide net karı ise%19 artışla 2,7 Milyar TL olarak gerçekleşti

sabanci-holding-2017de-45-milyar-tl-yatirim-yapacakcift-haneli-buyuyecek

Sabancı Holding 2017’DE 4,5 milyar TL yatırım yapacak,çift haneli büyüyecek

 

Sabancı Holding 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2016 yılı kombine net satışları %12 artışla 53,6 milyar TL, konsolide net karı ise%19 artışla 2,7 Milyar TL olarak gerçekleşti.


Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında ilk sözü alan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı şunları söyledi: “Sabancı Topluluğu olarak 90 yılı aşkın süredir Türkiye ekonomisinde ve sosyal gelişmesinde önemli bir oyuncu olarak var gücümüzle çalışıyor ve değer yaratıyoruz. Birikimlerimiz, değerlerimiz ve devamlılığımız en kıymetli varlıklarımızdır. Topluluğumuzun bugüne gelmesinde katkısı olan rahmetli Sakıp Bey’i ve herkesi şükranla anıyorum. Zafer Kurtul son 20 yıla yakındır Sabancı Topluluğu’nda, Akbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan yolculuğu Akbank’ta CEO’luk görevi, daha sonra da 7 yıla yakındır holdingin CEO’luk görevini başarıyla üstlendi. Kendisinin bu süreçte, bu önemli koşuda, bu önemli kararlarda çok büyük katkısı oldu. Kendisine Grubumuz adına sonsuz teşekkür ediyorum. Bu altyapı üstüne Zafer Bey bayrağı Mehmet Göçmen’e devrediyor. Mehmet Göçmen’in liderliğinde yeni etaplar koşacağız.”


Toplantıda 2016yılını ve Topluluk sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Sabancı Topluluğu için 2016 yılı, operasyonel karlılığımızı arttırarak büyüdüğümüz, içinde bulunduğumuz sektörlerde hedeflerimize ulaştığımız bir sene oldu. 2016 yılı faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2016’dakonsolide net karımızı %19 artırarak 2 milyar 700 milyon TL’ye çıkardık. Yine aynı dönemde kombine net satışlarımız ise%12 artışla 53,6 Milyar TL oldu. Kombine EBİTDA ise %25 artışla 11,2 Milyar TL olarak gerçekleşti.”


Sözlerine “Türkiye’ye inanıyoruz, yatırıma devam ediyor” diye devam eden Kurtul şöyle dedi: “2016 global anlamda zor bir yıl oldu ama buna rağmen Sabancı Holding olarak son beş yılın en büyük yatırımını da bu sene 4,1 Milyar TL olarak yaptık.”


Daha güçlü bir Türkiye için 4,5 milyar TL yatırım

 Sabancı Holding’in 2017 yılı planlarına da değinen Kurtul: “2017 senesinde de hedefimiz çok büyük. Sabancı Holding olarak bu sene de yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz ve daha güçlü bir Türkiye için 4,5 Milyar TL yatırım yapmayı, çift haneli büyümeyi hedefliyoruz.

 

Sabancı Holding olarak 2017’de de, inovasyon kültürümüz ve operasyonel mükemmellik anlayışımız ile yaptığımız her işte, faaliyet gösterdiğimiz her sektörde paydaşlarımıza ve ülkemize daha fazla değer yaratmak için çalışacak ve hedeflerimize koşmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


Sabancı Holding’in perakende alanındaki faaliyetlerine de değinen Kurtul: “CarrefourSA ile 2017 yılı, dengeli büyüme ve karlılığa odaklandığımız bir yıl olacak” dedi. 2016 yılında satışlarını %14 arttırdıklarını da söyleyen Kurtul, 2016 yılının son çeyreğinde CarrefourSA’nın operasyonel karlılığını (FAVÖK)%2.7 oranına, net karını da başa baş noktasına ulaştırdığını belirtti.


“Türkiye’nin 58 ilinde 656 marketimizle hizmet veren CarrefourSA şirketimiz günde 500 bin müşteriyi ağırlıyor. Artık müşteri memnuniyetine daha fazla yatırım yapan bir CarrefourSA var. Önceliğimiz müşterilerimiz diyoruz ve bugüne kadar olduğu gibi 2017 yılında da müşterilerimize daha iyi hizmeti sunabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.


Elektronik perakende sektöründeki öncü markamız TeknoSA ile 70 ilde ve 210 mağazamızla Türkiye’nin en yaygın teknoloji market zinciriyiz. 2016 yılında TeknoSA mağazalarımızı ve teknosa.com’u 200 milyondan fazla kişi ziyaret etti.”

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri