RTP Medya’dan mağaza radyoculuğunun püf noktaları

Radyo denince akla işitsel bir iletişim aracı gelmekte. Uzun yıllardır tüm dünyada kullanılan bu iletişim aracı günümüzde de hala gücünü korumaktadır diyebiliriz. Aracınızda yoğun trafikte ilerlerken, telefonunuz da yapacak bir şey yokken, maçları şifreli kanallardan izleyemeyince, market ve mağazalarda, alışveriş merkezlerinde vb. Kısacası aklımızda televizyon kadar yer etmese de, görsel iletişimin gücü işitsel iletişimi yıkamadı desek yanlış düşünmüş olmayız

RTP Medya’dan mağaza radyoculuğunun püf noktaları

Mağaza radyoculuğunda doğrudan tüketiciye hitap edecek şekilde programlanmış bir sistem yer almakta. Gerek müziğin insan doğası üzerinde ki etkisi ile gerekse güçlü bir iletişim kaynağı olması radyoculuğu asla bitirmeyecek diyebiliriz. Mağaza içi radyoculukta ise işler çok daha güçlü hale gelmekte. Satın alma güdüsüyle koşullanmış bir tüketici mağazaya girdiği zaman mağaza içi müzik ve reklamların olduğu bir radyo, hem tüketiciyi mağaza içinde daha fazla tutacak hem de satın alma noktasında yapacağınız yönlendirmeler ile kampanyalardan haberdar olması, indirimli ürün fırsatını kaçırmama gibi istekleri tüketiciyi daha fazla ya da planladığından farklı ürünleri de satın almasına yönlendirebilmektedir.

Günümüzde Perakende işletmelerin her geçen gün sayıca artması, işletmelerin rakiplerle bir yarış halinde olması, müşteri kazanma çalışmaları vb. derken Perakende Radyo (Retail Radio) bu bağlamda satış noktalarında en güçlü pazarlama iletişimi haline gelmiş bulunmakta.

Pazarlama aracı olarak mağaza içi radyo
Rajagopal, samimi bir iletişim ortamı olarak gördüğü radyonun, insanlar üzerindeki algısının görsel medyanın olmadığı durumlarda onların reklâmlar da dâhil olmak üzere radyo programlarını dinlerken bilgi analizi yapmalarını ve uygulanabilir kararlar almalarını derinden etkilediğini söyler. Sese dayalı tekniğiyle en eski ve güvenilir kitle iletişim araçlarından sayılan radyonun, bugün hala insanlar üzerinde önemli etkiler bıraktığı bilinmektedir. Satış ve pazarlama birimleri tarafından da göz ardı edilmeyen bu etki, günümüzde hala radyo reklâmlarının insanların satın alma davranışları üzerindeki etkinliği ile ilgili çalışmaların sürekliliğini sağlamaktadır.

Süpermarketler, zincir mağazalar ve büyük alışveriş mağazaları, tanıtım faaliyetleri için operasyon bütçelerinin yaklaşık yüzde 12’sini harcarlar. Özel reklâm seçenekleri ile ilgili olarak uygun iletişim karması geliştirmek ve mesaj oluşturmak için, en yaygın kullanılan tanıtım elemanları radyo reklâmcılığında bulunmuştur. Perakende firmalar yoğun bir rekabet ortamıyla yüz yüze iken, etkili pazarlama ve tanıtım için duyulan ihtiyaç, giderek tüketicilerin tüm kesimlerini etkilemeye yönelik teşvikin artırılması gerekliliğini hissettirir.

Perakende radyonun avantajlarından bazıları şöyle;
• Müşteriye müzikle doğru bir atmosfer yaratarak, onların kendilerini mağaza içinde iyi hissetmelerini sağlar,
• Mağaza radyosu, sizin seçtiğiniz şarkı listesini ve vermek istediğiniz mesajları yayınlar,
• Geniş şarkı listesiyle, tekrardan kaçınmayı sağlar ve radyoya olan ilgiyi canlı tutar,
• Mesajın yaratıcılığı, sıklığı ve uzunluğu sizin elinizdedir,
• Mağaza içinde geçirilen zamanı ve ortalama satışları artırır,
• Size özel benzersiz mesajlar, marka bilinirliğini güçlendirir,
• Yaklaşan kampanyalarla ilgili mesajlar, mağazaya geri dönüşü sağlar,
• Ürün tedarikçilerine yeni bir tanıtım alanı yaratarak yeni gelir akışı sağlar,
• Kurum içi iletişimi güçlendirir.


Mağaza içinde müzik yayını nasıl olmalı?
Mağaza içerisinde müzik yayını optimum seviyede ayarlanabilmelidir. Mağaza içerisinde iç kaynaklı yada dış kaynakları gürültüler söz konusu olabilir. İç kaynaklı gürültü içerisine mağazanın havalandırması, çalışan makine sesi, personelin içeride ki yüksek sesli konuşması, müşterilerin sesleri olabilir. Dış kaynaklılarda ise trafik sesi, dışarıda ki kalabalığın sesi vb olabilir.
Mağaza içinde kaliteli bir müzik yayını yapmak için öncelikle bu tip gürültü kaynakları yok edilmeli yada engellenmelidir. Sonrasında ise mağaza içinde müzik yayını aktaracak teknolojik unsurlar kaliteli olmalıdır. Cihazlar cızırtılı ya da bozuk bir ses vermemeli, kaliteli mesajı doğru iletebilecek teknolojiye sahip olmalı.

Mağaza içinde ki müzik müşterileri içerde daha çok tutmasını istiyorsak daha çok sakin müzikler tercih edilmelidir. Çünkü müşteriler gürültüden çabuk uzaklaşmak üzerine güdülenecektir. Şayet içerde müşteri sayısı çok fazla ve müşterileri bir an önce kaçırmak istiyorsanız yüksek sesli müzikler kullanabilirsiniz.

Müziğin sesi sanki reyon arası mesafesi ayarlar gibi dikkatle ayarlanmalıdır ki ne çok yüksek bir ses olmalı ne de duyulamayacak kadar kısık olmalıdır. Müziğin tarzı ise, perakende market işletmelerinde daha çok fon müziği tarzında olması gerekirken, bir teknoloji markette ise yabancı müzik ağırlıklı olabilir.

 

Mağaza içi müzik için kurumsal radyo şirketi ne yapar?
Kurumsal radyo şirketleri mağaza içinde müzik ve reklam faaliyetleri için kurulmuş şirketler olduğu için, gerek müzik kütüphanesinin genişliği gerekse profesyonel reklam seslendirenleri ile profesyonel hizmet sunmaktadırlar. Bir işletme kendi başına müzik yayını yapmaya kalktığı zaman bu işin çok büyük bir enerji ve para kaybetmesine rağmen asla bir kurumsal radyo şirketinin verdiği hizmet kalitesini yakalayamaz. Çünkü radyoculuk çok yönlü bir faaliyet olmakla birlikte isteğe bağlı da uyarlanabilir. Bir işletme kendi başına mağaza içi müzik yayını yapmaya kalktığı zaman basit bir hesapla bu iş için bir personel görevlendirecek, Bu personel müzik eserleri temin edecek ki bu eserler için ciddi paralar ödeyecek, internet üzerinden, radyodan, TV’den ya da başka bir mecradan yaptığı müzik yayınlarında hem telif hakkı ödemek zorunda kalacak hem de bu mecralara ait reklamlarda bedavadan işletmenin içerisinde duyulacak.

Ancak işletme bir kurumsal radyo firması ile anlaşması durumunda yaklaşık olarak bir personel masrafı kadar bütçeyle hem telifli müzik eserleri temin edecek, hem profesyonel seslendirmenler tarafından kendi reklamlarını döndürecek, hem de kendi firmasının isminde bir radyo ile müşterileri etkileyebilecek güce sahip olacak.