RTP Medya müzikle büyüyor

04 Ekim 2013 Cuma

2005 yılında kurulan ve o tarihten buyana kurumsal radyo, mağaza içi müzik yayını ve şarkı telifleri konusunda hizmet veren RTP Medya 2010 yılı itibariyle ciddi bir büyüme kat etti

rtp-medya-muzikle-buyuyor

RTP Medya'nın büyümesine ilişkin Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Gökçek'le sohbet ettik.

RTP Medya beklentilerinizi karşılıyor mu öğrenebilir miyiz?
Başarı bir tesadüf değildir, kaybettiklerinizin size kazandırdıklarına başarı denir. Yani başarısızlıklarınızdan aldığınız dersler ve bunları doğru zamanda doğru yerde uygulamaktır başarı.  Bunu 2005 senesinde Kapalı Devre Yayın sistemini internet üzerinden firmalara sağlayabiliriz dediğimizde sonrasında firmaların buna ne teknik altyapı nede zihinsel olarak hazır olmadıklarını görmek bize aslında projenin doğru fakat zamanın yanlış olduğunu gösterdi. O dönemde kaybettiğimizi sandığımız efor ve zaman şimdi aleyhimize işlemeye başladı hepsi bu aslında.

Sektördeki en büyük sorun neydi ve şimdi değişen neler var?
Aslında bu sorunun birçok cevabı var. Yukarıda belirttiğim sorunların dışında ülkemizdeki perakende sektöründeki şirketlerin aile şirketleri olması, Kurumsal yapının tamamlanması, Kapalı Devre Müzik yayınının öneminin tam olarak kavranmaması gibi birçok neden vardı. Şimdi ise Türk Perakendecisi daha kurumsal ileriye dönük projelerinde daha kararlı ve her şeyden önemlisi Ülkemizin perakendecisi artık teknolojiye direnmekten vazgeçip bilakis teknolojiyi tüm sahalarda kullanma yoluna gittiler. Bizim zamanında yaptığımız tespitlerde tüketicinin yüzde 6’si ne alacağına mağaza içerisinde karar veriyor, biz mağaza içerisinde yaptığımız anonslarla tüketiciyi sizin istediğiniz alana yönlendirip karlılığınıza katkı sağlıyoruz söylemimiz şimdilerde daha iyi algılanmaya başladı.

Satış alanlarına yapılan müziğin satış ve çalışan üzerinde ne gibi etkisi var anlatabilir misiniz?
Bu konunun çok önemli olduğu da yeni yeni kavrandı. Araştırma şirketlerinden gelen verilerde müziğin doğrudan satışı etkilediğini göstermektedir. Biz ise bu konuya biraz daha ciddi yaklaşıp firmanın bulunduğu lokasyon müşteri kitlesi gibi kıstaslara bakıp, doğrudan hedef kitleye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda özellikle sanat camiasından fazlaca tepki aldığımız bir diğer husus ise Türkçe Müzik yayınlanmaması konusunda takındığımız tutumdur.

Satış alanlarında sizce neden Türkçe müzik olmamalı, sebepleri neler?
Çünkü insan psikolojisine indiğimizde kendisine hangi kokunun olumlu hangi rengin olumlu ve hangi şarkının olumlu izlenim uyandırdığını bilemiyorsunuz. Buda yayınlamış olduğunuz türkçe müziklerin herkes tarafından algılanabilir bir durum olması ve çalan o şarkının müşteri ya da çalışan tarafında olumsuz bir zihin yapısına bürünmelerine sebep olabilmekte. Ve kişi üzerinde nedensiz bir negatif elektrik oluşturmaktadır. Bu sebepten çalışmış olduğumuz firmaları mümkün olduğu kadar Türkçe müzikten uzak tutmaya çalışıyoruz.

Halka açık alanlarda yapılan müzik yayınlarıyla alakalı hukuksal mevzuat nedir?
Hukuksal Mevzuat Bilindiği gibi Türkiye'de Fikir ve Sanat Eserleri kanunun olan 5846 sayılı yasa üzerinden takip edilmektedir. Ancak yasada değişmesi gereken birçok nokta var. Biz bunu defalarca yapmış olduğumuz toplantılarda dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Yasa gereğince satış alanlarınıza yapmış olduğunuz yerli yabancı enstrümantal müzik için asıl hak sahiplerine bir bedel ödemekle yükümlüsünüz. Bunun takibi de Türkiye'de yedi ayrı meslek birliğine verilmiştir. Bunların görevleri ve yetkilerini ayrıntılı olarak www.rtpmedya.com da bulabilirsiniz.

Bu konuda RTP Medya'nın çözüm önerisi nedir öğrenebilir miyiz?
Bizim çözüm önerimiz kullanıcının RTP Medya Müzik Kütüphanesinden faydalanmasıdır. Şu anda Türkiye Genelinde bin 972 Halka Açık satış alanında bu kütüphane kullanılmaktadır. Bu kütüphanenin tüm kullanım hakları RTP Medya'ya ait olduğu içinde son kullanıcı her hangi bir Hukuki yaptırımla karşı karşıya kalmamaktadır.

Radyo yayınları içerisine reklam alımı yapıyor musunuz? Reklam verecek firmalar için avantaj ve dezavantajları neler?
Yukarıda belirttiğimiz gibi müşterilerin büyük bir kısmı ne alacağına mağaza içerinde karar veriyor. Müşterileri mağaza içerisinde istediğiniz ürünlere yönlendirmenin başlıca unsurlarından biride kurumunuza özel yapmış olduğunuz radyo yayınında bu anonsların yapılmasıdır. Ayrıca bunun dışında da Sağlık, Hazır Giyim, Havacılık ve GSM Şirketleri de mağaza içi reklama sıcak bakmakta. Çünkü RTP Medya şu anda günlük bin 972 Mağazada günlük 1 milyon 816 bin kişiye yayın yapmakta. Buda vermiş olduğunuz reklamın aynı gün içerisinde en 1milyon insan tarafından duyulmasıdır. Aynı zamanda mağazalara giren müşteri sayısı da fiş sayılarına endeksli olarak raporlanabilmektedir. Buda reklam veren için ayrı bir güven noktası teşkil etmekte.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Online Güvenilir Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri