Tekira AVM Müdürü Serkan Subay

2008 yılında açıldığında ilk üç ayda 2.5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı başaran Tekira AVM, 5 yılı geride bıraktı. Corio Türkiye’nin 2009 Nisan ayında yönetimini devraldığı Tekira AVM, Tekirdağ’ın yanı sıra çevre bölgeler için de çekim merkezi olmuş durumda. Tekira AVM Müdürü Serkan Subay, Tekira’nın yarattığı değerleri anlatıyor…

Tekira AVM Müdürü Serkan Subay

Fulya B. ÖZTÜRK

2008 yılında hizmete açılan Tekira AVM’nin serüvenini sizden dinleyebilir miyiz?

Serüvenimiz şehre değer katan bir AVM’den gözde buluşma mekanı olmaya gidiyor 17 bin 800 metrekare üzerine kurulu, 85 bin metrekare kapalı alana sahip, 85 önemli markanın mağazalarına ev sahipliği yapıyor. 13 restoran-kafe, 7 sinema salonu ve bin 200 araç kapasiteli açık - kapalı otoparka sahip Tekirdağ’ın en büyük alışveriş merkezi durumunda. Tekira, Trakya bölgesinin kalbinde sosyal bir şehirde bulunmasından dolayı, kısa zamanda civardaki il ve ilçelerinde de yegane çekim merkezi ve sosyal buluşma noktası haline geldi. Tekira Alışveriş Merkezi’nin modern iç ve dış çevre düzenlemesi ile büyük şehirlerde bile örneği az bulunan bir şehir merkezi AVM’si olarak yaratıldı.

Tekira açıldıktan sonra Tekirdağ’da alışveriş alışkanlıklarında ne gibi değişiklikler yaşandı? Tekira bölgeye nasıl bir değer kattı?
Tekira AVM açılmadan önce Tekirdağ halkı, ihtiyaçlarını şehir merkezinde bulunan birkaç mağazadan ve her hafta kurulan yerel pazardan karşılıyordu. Büyük çaptaki alışverişleri için ise İstanbul’a gitmeyi tercih ediyorlardı. Tekira Alışveriş Merkezi ile birlikte, şehirde daha önce bulunmayan birçok marka ve hizmet tek çatı altında bölge halkı ile buluştu. Ziyaretçilerinin istedikleri her an güvenle alışveriş yapıp, son moda ürünleri yakından takip edebilecekleri, yemek yiyip hoş vakit geçirebilecekleri ve her yaşa hitap eden bir yaşam merkezi olması sebebiyle Tekira, sadece Tekirdağ’a değil tüm Trakya’ya hizmet veriyor. Geride bıraktığı 4 yıl içerisinde Trakya Bölgesi’nin sosyal buluşma mekânı olma özelliğine sahip oldu. Tekira AVM’nin açıldığı günden bugüne çevresinde birçok değişim yaşanmış, yeni ve modern binalar, dershaneler, bankalar ve işletmeler açılarak şehrin merkezi haline geldi. Her geçen gün devam eden bu yapılanmanın yanı sıra toplam 800 kişiye iş imkânı sağlayarak şehrin ekonomisini de canlandırıyor. Tekira AVM, bulunduğu bölgeye değer katmaya devam ediyor.

Lokasyon avantajlarını dinleyebilir miyiz?
Tekira, şehir merkezinde ve çok kalabalık bir caddede üzerinde bulunuyor. Bu sebeple ziyaretçilerimizin çoğunluğu Tekira’ya yürüyerek ulaşabiliyorlar. Bu bizim için büyük bir avantaj, ziyaretçilerimizle hemen hemen her gün buluşmamızı sağlıyor. Ayrıca, Tekira’dan şehrin en uzak noktasına 15 dakikada ulaşabiliyorlar. 45-60 dakika mesafelerde ise tüm ilçelerden ulaşım rahatça sağlanıyor. Tekira’nın merkezi konumunun en büyük avantajı,  tüm Trakya’dan hatta Yunanistan ve Bulgaristan’dan ziyaretçi akınına uğraması.

Mağaza karmasını oluştururken nelere dikkat edildi? 2008’den beri mağaza karmasında bir değişiklik yaşandı mı?
Tekira’nın marka karması oluşturulurken öncelikle bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kaliteli ve şık ürünlerin uygun fiyatlara alınabileceği markalara yer verildi. Ayrıca, her kesime hitap eden marka karması ve her ihtiyaca cevap verebilen ürün çeşitliliği ile alışveriş için İstanbul’a gitme alışkanlığı ortadan kaldırıldı. Açıldığı günden bu yana tüm AVM’ lerde olduğu gibi Tekira Alışveriş Merkezi’nde de mağaza karmasında değişiklikler yaşandı. Hedef kitlenin değişen alışveriş ihtiyaçları ile paralel olarak marka karması da zaman içerisinde değişim gösteriyor.

Mağaza kiralama siteminiz nasıl işliyor? Kiracılarınıza hangi olanakları sunuyorsunuz?
Mağaza kiralamalarımız Corio merkez bünyesinde bulunan kiralama birimi tarafından yapılıyor. Bizler de AVM’nin ihtiyaçları doğrultusunda kiralama birimi ile ortaklaşa çalışmalar yürütüyoruz. AVM bünyesinde bulunan kiracılarımıza kampanyalarında gerek alan gerek duyuru bakımından destek oluyoruz. Yapacağımız aktiviteleri onlarla önceden paylaşarak görüşlerini alıyor ve ortaklaşa hareket ediyoruz.

Tekira AVM’nin ortalama ziyaretçi sayısı nedir? Sayıları arttırmak için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
Tekira AVM, yılda ortalama 7,5 milyon kişiyi ağırlıyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yeni yıl kutlamaları ve bayramlar gibi özel günlerde günlük ziyaretçi sayısı iki katına çakıyor. Bu sebeple özel günlerde planladığımız aktivitelerimize fazlasıyla önem veriyoruz. Diğer zamanlarda ise ziyaretçilerimiz ile aramızda bağlılık oluşturan sürekli aktiviteler ve ziyaretçilerimize sürprizlerle dolu farklı aktiviteler sunarak canlılığımızı korumaya devam ediyoruz. Ayrıca yıl içerisinde büyük ticari kampanyalara yer veriyoruz. Böylece ziyaretçilerimiz alışveriş yaparken kazanma şansını yakalıyorlar. En fazla dikkat ettiğimiz konu ise müşteri memnuniyeti. Tekira’ya bir defa gelen bir kişinin tekrar bizi tekrar tercih etmesi ve tavsiye etmesi çok önemli.

2013 yılı etkinlik takviminiz hakkında bilgi alabilir miyiz? Tekira, ziyaretçilerine ne gibi sürprizler hazırlığında?
Tekira Alışveriş Merkezi 2013 yılnda, ziyaretçilerini birçok ünlü yazar ve sanatçıyla buluşturuyor. Bölgede bugüne kadar yaptığı farklı aktiviteler ve ilklerle bilinen Tekira, 2013 yılında da bu özelliklerini sürdürmeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Özellikle çocuklar için yapılan birbirinden güzel aktiviteler ile çocukların televizyondan izlediği renkli dünyayı onlarla buluşturup, hayal olmaktan çıkartıyor. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda tüm gün yapılacak aktiviteler ile çocuk bayramında onların yanında oluyor. Anneler ve babalar gününde yapılacak aktiviteler ile annelerin-babaların hayatımızdaki önemini vurguluyor ve kendilerini özel hissettiriyoruz. Yaz ayları için yapacağımız defileler, ünlü modacılarla yaz modası üzerine söyleşiler, bayanlar için moda tasarım atölyeleri, güzellik ve bakım üzerine sohbetler gibi bütün yaz devam edecek aktivitelerimiz olacak. Ayrıca yılın ikinci yarısı itibariyle başlayacak uzun süreli bir kampanyamız var. Bu kampanyaya katılan ziyaretçilerimizden bir tanesi, Tekira AVM’den yeni yılda büyük bir ödül kazanacak.