Perakende PageSkin

Süt, AB’ye girdi

Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye’den 6 işletmeye Avrupa Birliği (AB) ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesi konusunda onay vermesi sektöre hareketlilik kazandırdı. Sektör temsilcileri, ihracatta önemli bir adım atıldığı yönünde ortak görüş bildirirken, 228 milyon dolar olan süt ve süt ürünleri ihracatının da 1 milyar dolara çıkması bekleniyor

Süt, AB’ye girdi

Uğur TATLI

Avrupa Komisyonu, Türkiye’den 6 süt işletmesinin Avrupa Birliği ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilmesine onay verdi. AB, 2001 yılından itibaren şartlara uymadığı için Türkiye’den süt ve süt ürünü alımını durdurmuştu. Avrupa Komisyonu kararıyla birlikte Natura Gıda (Ülker Golf), Tat Konserve (SEK Süt), Aynes Gıda, Pınar Süt, Ak Gıda (Ülker İçim) ve Unilever Türkiye (Algida) AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatı yapabilecek.

“Bu karar sadece AB’ye değil, AB kriterlerini dikkate alan ülkelere de ihracat yapabilmemizin de önünü açıyor” diyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, süt ve süt ürünleri ihracatının iç piyasada zaman zaman özellikle mevsimsel olarak karşı karşıya kalınan daralmanın önünü açmada avantaj sağlayacağını söyledi. Bakan Eker, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) ile yürütülen projeyle Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketici Genel Müdürlüğü Gıda ve Veterinerlik Ofisi (FVO) raporlarında belirtilen çiftlik ve laboratuar bazındaki eksikliklerin giderildiğini vurguladı.

Eker, 2000 yılında Türkiye’nin AB ülkelerine standartları yeterli görülmediği için süt ve süt ürünleri ihraç edemediğine dikkat çekerek, AB standartlarını ithalatında benimseyen ülkelerin de bunu gerekçe göstererek Türkiye’den ithalatı kestiğini hatırlattı.

Eker, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin hayvan sağlığı ve hayvansal ürün kalitesinin AB standardına ulaştığının göstergesi. AB’ye ihracatımızın başlamasıyla; AB kriterlerini esas alan ülkelere hayvansal ürün ihracatımızın önü açılacak. Süt sektörümüzün kendisine güveni artacak, ihracat yapmayan diğer firmalarımız için de teşvik edici olacak.”

“İhracat 1 milyar dolara çıkacak”
Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, 2002’de hayvancılığa verilen desteğin 83 milyon lira olduğunu hatırlatarak, “Hükümetimiz hayvancılığı çok destekliyor. Bu yıl sadece süt üretimine verilen destek 500 milyon liraya yükseldi” dedi. Süt üretiminin 2009'dan bu yana her yıl 1 milyon litre arttığını belirten Çallı, üretimin 15,5 milyon litreye ulaştığını söyledi.
Harun Çallı, AB açılımıyla sektörün uçacağını söyledi. AB’ye ihracat izni alan firmaların Ak Gıda, Sek, Aynes, Algida, Golf Dondurma ve Pınar olduğunu belirten Çallı, “3 yıldır mücadele veriyoruz. Brüksel’de bu iş için lobi firmasıyla bile anlaştık. Sonunda izni aldık. Üstelik izin yetkisi AB’den Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na geçti” dedi.

3 ay içerisinde AB’ye ihracat yapan firma sayısının artacağını belirten Çallı, “AB’ye ihracatımız da bir yıl içinde 228 milyondan 1 milyar dolara çıkacak” diye konuştu. Çallı, özellikle süt besiciliğinde Doğu ile Trakya ve Konya Bölgesi’nde yatırımların arttığına dikkat çekti. 1 milyon litre süt üretimi için binlerce kişiye istihdam sağlandığını anlatan Çallı, “Her ilin önde gelenleri bu işi yapıyor. Doğu’da özellikle Ziraat Bankası’nın verdiği krediler etkili oldu” tespitinde bulundu.

Öte yandan süt ve süt ürünleri ihracatında AB kapısının açılması, süt tozu üretimine de yarayacak. “Yatırımlar artıyor. Bu alanda en az 5 yeni firmalar kuruldu” diyen Çallı, “Şimdi AB kapısını açtık. Bu ülkelerle de görüşeceğiz. İhracatı başlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin ihracat potansiyeli artacak”
AB’ye gerçekleştirilen ihracat yasağının kalkmasının ihracata pozitif katkı sağlayacağını belirten Unilever Gıda’nın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, Türkiye’den AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatının mümkün olmasına yönelik düzenlemelerin yapılması, Algida olarak heyecanla beklediğimiz bir gelişmeydi. Bu düzenlemenin gerçekleşmesi, Türkiye’nin ihracat potansiyelini artırmaya yönelik çok değerli katkılar sağlayacak. Bu katkının gerçekleşmesinde Algida olarak tüm koşullarımız hazır” ifadelerini kullandı.

Avrupa dışındaki 16 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini dile getiren Seçkin, “Çorlu fabrikamız, üretim kalitesi, verimlilik seviyesi ve lokasyon avantajı ile Avrupa dondurma pazarından pay almak adına çok önemli bir tedarik üssü olma potansiyeli taşıyor. Türkiye’den Avrupa’ya ihracat yapmak için gerekli kriterleri sağlayan ve bunun için her zaman hazırlıklı olan bir dondurma firmasıyız. Bu iznin, 100 milyon doları aşan yatırımla Konya’da inşa ettiğimiz fabrikamızın üretime başlamasıyla aynı döneme denk gelmesi, Algida olarak iki büyük sevinci bir arada yaşamamızı sağladı. Böylece, yeni fabrikamızın üretim kapasitesini de planladığımızdan daha kısa süre içinde kullanabileceğiz” açıklamasında bulundu.

“Türk markaları Avrupa pazarına damgasını vuracak”
2006 yılından bu yana yasağın kalkmasına yönelik ciddi çalışmalar yapıldığını kaydeden Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “2000 yılında, AB tarafından alınan bir kararla, Türkiye’nin AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracatı engellendi. Gerekçe olarak da AB standartlarında üretim yapılmadığı belirtildi. 2006 yılından beri bu konuda ciddi çalışmalar yapıldı ve 3 Nisan itibariyle bu engel aşıldı. Bu gelişme, Türkiye’deki süt ve süt ürünleri üreticilerinin zaferi olarak algılanabilir. Türkiye’de Avrupa standartlarının üzerinde üretim yapan birçok firma var. Bu karar sayesinde Türk markaları Avrupa pazarına damgasını vuracak” şeklinde konuştu.

Muratbey’in inovatif ürünleriyle fark yaratacağını dile getiren Erol, “Avrupa standartlarında üretim yapan ve Ar-Ge çalışmaları ile sürekli yeni yatırımlar gerçekleştiren bir firmayız. İhracat sürecinde de Avrupa’nın saygın firmaları ile işbirliği yaparak üretimimizin bir kısmını AB ülkelerine kaydırmayı planlıyoruz. Doğal aromalarla zenginleştirdiğimiz, Naturena serisi gibi özel lezzetlerimizi Avrupalı tüketicilerin beğenisine sunacağız” açıklamasında bulundu.

“AB ülkeleri ihracat için önemli bir pazar”
AB’ye yapılacak olan ihracatın Türkiye süt sektörü için önemli bir adım olduğunu belirten Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, “Sektörümüzün tüm paydaşlarıyla beraber AB ülkelerine ihracat izni alabilmek için uzun süredir çalışıyoruz. Pınar Süt olarak Avrupa Birliği ülkelerinin ihracat için önemli bir pazar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’yi gıda sektöründe bölgesel üretim üssü yapmak amacıyla çalışıyoruz. Diğer yandan yakın coğrafyamızda Türk markalarına olan ilgi ve güvendeki artış da yeni fırsatlar sunuyor” dedi.

Daha önce de AB ülkelerine ürün gönderdiklerini kaydeden Aktaş, “Pınar Süt, Avrupa Birliği ülkelerinde satışa sunulan ilk Türk süt markası. Tüketicilerden gelen talep doğrultusunda uzun yıllardır Pınar markalı süt mamullerini Almanya ve Hollanda’da ürettirip Avrupa ülkelerine satıyorduk.  Artık Türkiye’den aldığımız hammadde ile süt ve süt ürünlerinin ihracatını yapacağız. Bu durum sektörümüze ve ülke ekonomimize önemli bir ivme kazandıracak” şeklinde konuştu.

Orta Doğu ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri olmak üzere 40’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını, 1998 yılından bu yana da Avrupa pazarında yer aldıklarını ifade eden Aktaş, ihracat planlarını bu yeni duruma göre revize edeceklerini söyledi. Aktaş, “Sektörümüzün ve Türkiye’nin önü açık. Bu durum hem süt ve süt ürünleri sektörünün büyümesine hem de Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacak” dedi.

SEK Süt, AB’ye hazır
AB’ye ihracat izni çıkan 6 markadan biri olan Koç Grubu şirketlerinden Tat Konserve Sanayii AŞ çatısı altında bulunan SEK Süt, süt ve süt ürünlerini Avrupa mutfaklarına da taşımaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SEK Süt yetkilileri şunları söyledi: “AB norm ve direktiflerine uygun olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı liderliğinde, tarım il müdürlükleri ve Avrupa Birliği Gıda ve Veterinerlik Ofisi (Food and Veterinary Office - FVO) tarafından yapılan uzun ve yoğun denetimlerde tamamen hijyenik bir ortamda gerçekleşen SEK’teki üretim sürecinin şeffaf bir şekilde izlenebildiği tespit edildi. SEK ürünlerinin üretim sürecinin, tamamen AB standartlarında olduğu saptandı ve SEK Süt İşletmesine, Avrupa Birliği’ne ihracat yapma izni verildi.” Öte yandan şirket yetkilileri, bu gelişmeyle birlikte ihracat alanlarının genişleyeceğini dile getirdi.

“Satışlara başlayacağız”
Bakanlığın izin verdiği 6 firma arasında yer almayan Teksüt’ün Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, markalarının teknolojik açıdan ileri seviyede olduğunu söyleyerek, “Teksüt olarak, teknolojik açıdan Avrupa’dan hiçbir eksiğimiz yok. Aksine daha genç tesis olduğumuz için birçok konuda avantajlıyız. Çok kısa zamanda gerekli işlemleri yerine getirip formaliteleri tamamlayarak satışa başlayacağız” ifadelerini kullandı.

AB’ye gerçekleştirilen ihracatın önündeki engelin 12 yıl aradan sonra kalkmasıyla birlikte Türkiye için yeni bir dönemin başladığını söyleyen Arınık, “Bu gelişim, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve ASÜD’ün yani bu anlamda ülkemizin önemli bir başarısı. Türkiye zaten bu kalite standartlarını çoktan yakalamıştı. AB ülkelerinde çok fazla Türk bulunuyor, ülkemiz için yeni bir pazar açıldı” tespitinde bulundu.