Sapro, Kişisel bakım ve kozmetik markalarını bir araya getiren BeautyEurasia Fuar’ında yer alacak

Sapro İcra Kurulu Başkanı Murat Gönül, Sapro'nun yıl değerlendirmesini yaparak hedeflerini açıkladı

Sapro, Kişisel bakım ve kozmetik markalarını bir araya getiren BeautyEurasia Fuar’ında yer alacak

Bize Sapro’dan kısaca bahsedebilir misiniz?     

Sapro A.Ş. olarak; 1997 yılında, private label ıslak mendil üretimi gerçekleştirmek üzere Türkiye’de kurulduk. Tamamen yerli ve milli sermayeyle yola çıkan ve 23 yıldır da bu ilkeye bağlı hareket eden bir şirketiz. Hedeflerimizi ilk günden bu yana en yüksekte tutarak Türkiye’de ve yurt dışında büyük bir başarı sağladık. Silivri’de 73 bin metrekarelik tesislerimizde 750 kişilik ekibimizle; bebek ve kişisel bakım, ev temizliği, araç bakım, hasta bakım, evcil hayvan bakımı, antibakteriyel, dezenfektan, endüstriyel kullanım alanları için ıslak mendil üretiyoruz.

Yıllar boyunca kararlı, kontrollü ve kalitemizden ödün vermeyerek tüm şirketlere örnek olacak bir büyüme gerçekleştirdik. Türkiye’nin dev perakende şirketleri için üretim gerçekleştiriyoruz. Private label ürünlerimizle Türkiye pazarının yüzde 40’ını domine ediyoruz.

Sapro Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri hatta en büyüğü. Dünyadaki durumunuz nedir? Üretim konusunda dev bir firmasınız peki bu kapasitenizi arttırmayı planlıyor musunuz? Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Dünya üzerinde 6 kıtaya 70’e yakın ülkeye gerçekleştirdiğimiz ihracatla, ISO 500 listesinde ve ıslak mendil ihracatında birinci sırada yer alıyoruz. Aynı zamanda “private label üretimi” alanında Avrupa’nın en büyük şirketlerinden biriyiz. Halen Amerika, Kanada ile birlikte Avrupa ve Ortadoğu’nun neredeyse tamamına ıslak mendil ihracatı gerçekleştiriyoruz.

Avrupa’daki talebi karşılamak adına Bulgaristan fabrikamızı bu yılın başında faaliyete açtık. Yıllık 45 milyon paket ıslak mendil üretmeyi hedeflediğimiz yeni fabrikamız, bizim Balkanlar ve oradan da Avrupa’ya açılan hızlı bir kapımız olacak. Bu yıl Spunlace üreten grup şirketimiz Lotus’da 2.hat yatırımı ile % 100 kapasite, Sapro’da 6 yeni hat yatırımı ile % 50 kapasite artışı sağlayacağız.

Pandemiyle birlikte talep aşırı yükselmişti hijyen ürünlerine. Bu yüksek talep hala devam ediyor mu?

Pandemi çok hızlı başladığı ve hijyen ürünlerine çok çabuk erişim ihtiyacı doğurduğundan sektörde başlarda hammadde sıkıntısı ortaya çıksa da biz Sapro olarak böyle bir sıkıntı yaşamadık. Bunun sebebi sadece ıslak mendili değil, Tetra fabrikamızda koli ve teşhir üretimini, Multipak fabrikamızda plastik üretimini ve Lotus Teknik fabrikamızda da ıslak mendilin hammaddesi olan nonwowen kumaş üretimini yaparak dikey entegrasyon sağlamamızdır. Bu sayede pandemi sürecinde büyümemizde malzeme tedarik zincirinde büyük bir sıkıntı yaşamadık. Sapro olarak, % 50 oranında artan taleplere karşılık vermek adına üretimimize bir gün bile ara vermedik ve kapasitemizi % 30-35 oranında arttıracak şekilde yurt içi ve yurt dışından makine yatırımları yaptık, milyonlarca adetlik üretime imza attık.

Artık ürünlerinizi sadece perakende satış noktalarında değil aynı zamanda çeşitli pazar yerlerinde de bulabiliyoruz. Bu yeni açılımın devamı gelecek mi? Buradan satışlarınız beklentilerinizi karşılıyor mu?

Pandemide büyüyen sektörlerden biri de dijital oldu. İnsanlar dışarı çıkmadan online alışverişe büyük ilgi gösterdiler ve biz de Sapro olarak bu pazarda olmaya karar verdik. Kendi markamız olan Hops’u, hem hops.com.tr hem de farklı alışveriş portalları üzerinden satışını gerçekleştiriyoruz. Daha yeni başlamamıza karşın büyük bir ilgi gördüğümüzü söyleyebilirim.

PL ürün üretiminde de lidersiniz. Buradaki taleplerde çok alt seviye (düşük kalite)  ürün talebi oluyor mu? Daha uygun fiyatlı ürünler üretirken nelere dikkat ediyorsunuz? PL ürün satın alacak olan kişilere ne gibi önerileriniz olur?

Firmamızın asıl faaliyeti private label üreticisi olmasıdır. Düşük kalitede ürün talebi tabii ki zaman zaman gelmektedir fakat Sapro olarak bu şekilde kaliteden ödün vererek üretim yapmamaktayız. PL ürün satın alacak kişilere üretici, marka ve içerik bilgilerinin güvenirliliğine dikkat etmesini öneriyoruz.

2020 yılı nasıl kapandı bu yılki hedefleriniz nelerdir?

2020 yılı; ekonomik ve sosyolojik unsurları dikkate aldığımızda unutulmayacak bir sene oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle ticari olarak öngörülen tüm planlarda kökten değişikliklere gidilmek zorunda kalındı. Bu süreçte hijyen, temizlik ürünleri, online alışveriş ve eve servis yapan market zincirlerinin öne çıktığını gözlemledik.

2020 yılı başındaki büyüme hedeflerimizin tamamını yıl sonuna geldiğimizde arttırmanın gururunu yaşadık. Sapro ve grup bünyesindeki şirketleri ile 2020 ciromuzda 2019 yılına oranla %70 artış sağladık. Ciromuzun yaklaşık %75’inin ihracat kaynaklı olduğunu özellikle vurgulamak isterim.

2020 yılında yakaladığımız ivmeyi 2021’de de sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu sene Orta ve Güney Afrika pazarına açılmayı planlıyoruz. 2021 yılı için 30 milyon Euro değerinde yatırım bütçesi ayırdık ve bu bütçenin büyük bir kısmını ihracat yatırımlarımız ve de çevre dostu ıslak mendil üretimi için kullanmayı öngörüyoruz. 2021’de bir önceki seneye oranla %75 büyümeyi hedefliyoruz.

Öte yandan yeni dönemde gerek online gerekse pandemi önlemlerinin alındığı fuarlara katılarak daha fazla pazara ve kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede 2021’de Türkiye ve Avrasya’nın lider sektör ve iş birliği platformu olan, kişisel bakım ve kozmetik markalarını bir araya getiren BeautyEurasia Fuar’ında yer almaya karar verdik.

Kişisel bakım ve kozmetik markalarını bir araya getiren BeautyEurasia Fuar’ına katılacağınızdan bahsettiniz fuarın size kattığı önemi hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?

BeautyEurasia sektörün en önemli fuarları arasında yer alıyor ve Sapro olarak burada yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Fuarlar her daim var olan müşterilerin bir araya gelmesi ve potansiyel müşterilerle buluşma noktaları olmaları vesilesiyle büyük değer taşımaktadır. Ayrıca fuarlarda hem piyasadaki yenilikleri takip edebilme imkânı buluyor hem de markamızın bilinirliğini arttırma yönünde olumlu adımlar atıyoruz.