Pots and Pens: Fikri olan herkese kapımız açık

Çevrim içi ve çevrim dışı seçenekleri ile kişi ve gruplara özel sıra dışı çözümler sunan Pots and Pens firmasının kurucularından Deniz Tan Besimoğlu, merak edilen soruları Perakende.org okuyucuları için cevapladı

Pots and Pens: Fikri olan herkese kapımız açık

1.Bize kısaca Pots and Pens’den bahsedebilir misiniz?

Mutfak alanının yanı sıra keyifli salonlarında yaratıcı etkinliklerle eğlenceli atölyeler düzenleyen Pots and Pens olarak çevrim içi ve çevrim dışı seçeneklerimiz ile kişi ve gruplara özel sıradışı çözümler sunuyoruz. Farklı alanları bir araya getiren merkezimizde, odağında oyun ve eğlencenin yer aldığı çalışmalarımızla, kurumların ve grupların ihtiyaçlarına seslenen özelleştirilmiş atölyelerinin yanı sıra yeni atölyeler ve farklı projeler geliştirmeyi amaçlıyoruz.

İsmimizdeki ‘Pots’ mutfak alanımızı, ‘Pens’ ise diğer atölyelerimizi temsil ediyor. Pots mutfak atölyelerimizde ezbere yemekler yapmayı değil; severek, eğlenerek yemek yapmayı öğretiyoruz. Yemek pişirmeyi yaratıcı ve heyecanlı bir bakışla ele alıyor; dünyadaki trendleri ve değişen bakış açılarını odağa koyan mutfak atölyeleri tasarlıyoruz. Kurum, yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin farklı hedef kitlelerimizin farklı taleplerini anlıyor, mutfak atölyelerimizi bu ihtiyaçlara göre özelleştiriyoruz. Pens stüdyomuzda ise profesyonel veya kişisel gelişim, yaratıcılık, hobi, genel kültür gibi farklı alanları kapsayan atölyeler tasarlıyoruz. Mutfak alanımızda olduğu gibi stüdyo alanımızda da yaratıcı bir bakış içeren eğlenceli ve sıra dışı içerikler sunuyoruz. Kurumlar, yetişkinler, çocuklar ve kapalı gruplar için çevrim dışı ve çevrim içi atölye seçenekleri yaratıyoruz.

Mekânımızda atölyelerimizin yanı sıra; video veya fotoğraf çekimleri, kurumsal toplantılar, özel eğitimler ve kutlamalar için toplantı odası / mutfak kiralama imkânı ve catering olanakları da sunuyoruz. Etiler Alkent’teki merkezi konumu ile herkesin rahatlıkla ulaşabileceği merkezimizde; 20 kişinin rahatlıkla çalışabileceği 10 istasyonlu ferah eğitim mutfağı, restoran standartlarında hazırlık mutfağı, 20 kişilik sofra ve kutlama alanı, tam donanımlı bir toplantı salonu, açık alanlar ve teras bulunuyor. Ayrıca site içerisinde otopark ve vale imkânı yer alıyor.

2.Şu anda kaç lokasyonda hizmet veriyorsunuz? Önümüzdeki dönemde farklı lokasyonlarda açılmak gibi bir hedefiniz var mı?

Pots and Pens’i müşterilerimize kolaylık sağlayabilmek için ulaşımın her açıdan rahatça sağlandığı İstanbul’un en merkezi noktalarından birinde, Etiler Alkent’te açtık. İlerleyen süreçlerde benzersiz hizmetlerimizi daha fazla kişiye ulaştırabilmek için farklı lokasyonlarda da yer almayı umuyoruz.

3.Bu konsepte özellikle çocuklu ailelerin ilgisi nasıl?

Atölyelerimizde; kurumlara kurumsal eğitimleri mutfak atölyeleriyle ve oyunlarıyla harmanlayan, katılanın eğleneceği, bir daha gelmek isteyeceği eğitimler sunmayı amaçlıyoruz. Bu atölyelerle kurumsal yeti ve becerileri güçlendirirken bunu eğlendirerek yaparak yeni bir soluk getirmeyi planlıyoruz.

Bunun dışında örneğin; çocuklara sadece kurabiye yaptırmaktansa onlara gerektiğinde bıçak kullanmayı da öğreten, mutfakla matematiği, geometriyi, coğrafyayı buluşturan farklı atölye içerikleri sunmayı amaçlıyoruz. Ya da kurumsal sosyal sorumluluk projelerine bakıyoruz, kurumun üstlenebileceği topluma bir fayda sağlayabilecek nasıl bir mutfak fikri oluşturabiliriz diye düşünüyoruz; otizmli çocuklarla yemek yapmaktan barınaklardaki sokak hayvanlarına mama hazırlamaya kadar pek çok farklı kurumsal sosyal sorumluluk projesi önerebiliyoruz.

İmza attığımız bu projelerin bilinirliğinin gün geçtikçe artması çocuklu ailelerin atölyelerimize daha çok ilgi göstermesine yol açıyor. Hem çocuklar hem ebeveynler atölyelerimizden ya da burada düzenlediğimiz doğum günlerinden çok memnun ayrılıyor. Bunda butik hizmet anlayışımızın da etkisi büyük. Biz de gösterilen bu ilgiden son derece mutluyuz.

4.Bir kurum sizin lokasyonda önemli bir toplantısını gerçekleştirirken başka bir kısımda çocuklara boyama atölyesi yapılıyor olması işlerin biraz karışmasına sebep olmuyor mu?

Etkinlikleri ayırmaya ve iki farklı grubun aynı anda aynı alanı paylaşmamalarına özen gösteriyoruz. İki katımız olduğu için alt katta mutfak atölyesi varken yukarıda bir toplantı yapılması mümkün ama burada da ses ve kalabalığın diğer etkinliğin katılımcılarını rahatsız edici olmayacak düzeyde olmasına dikkat ediyoruz. Aynı katta olacak etkinlikleri ise aynı zaman dilimine denk getirmiyoruz.

5.Özellikle çocukların dahil oldukları etkinliklerde pedagog desteği mevcut mu?

Çocuklara yönelik mutfak dışı etkinliklerimizde özel bir talep veya ihtiyaç olmadığı müddetçe ayrıca bir pedagog desteğimiz yok. Ancak eğitmenlerimiz uzun yıllar ana okullarında çalışmış eğitmenlerden oluşuyor. Dolayısıyla çocuklarla iletişimi kuvvetli, çocuğun dilinden anlayan eğitmenler seçiyoruz. Kimi eğitmenlerimizin atölye programları da pedagog destekli geliştirilmiş olabiliyor. Mutfak atölyerimizde ise yine çocuklarla sağlam bir iletişim kurabilecek, onları eğlendirebilecek genç şeflerle çalışmayı tercih ediyoruz. Kalabalık gruplarda şeflerin yanı sıra deneyimli bir oyun ablası/abisi de çocukların ihtiyaçlarını gözetmek ve akışın düzgün olmasını sağlamak için atölyede yer alabiliyor. Bunun yanı sıra yönetici kadromuzda çocuk gelişimi ve yaratıcı drama liderliği konusunda eğitim alan arkadaşlarımız bulunuyor. Bu da çocuklarla iletişimimizi güçlendiriyor.

6.Kurumlar buralarda ne gibi eğitimler alabiliyor?

Pots and Pens’te kurumlara özel birçok hizmet sunuyoruz.  Mutfak, hobi / gelişim atölyelerinden kapalı gruplara özel tasarlanmış atölyelerimize çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Sosyal buluşmalar veya kurumsal etkinlikler için renkli mekânımızda toplantı odası ve mutfak kiralama hizmeti sunuyoruz. 

Kurumsal etkinlik ve toplantılarla birlikte fotoğraf ve video çekimleri için de mekân sağlıyoruz. Özel buluşma ve toplantılara yönelik catering hizmetleri, doğum günü ve etkinliklerde lezzetli yiyecek seçenekleri, isteğe bağlı olarak mekan kiralama veya kurumsal atölyelerde yemek servisi, gün boyu çay-kahve atıştırmalık servisi hizmeti ve pek çok özel proje/iş birliği fırsatı sunuyoruz.

7.Eklemek istedikleriniz?

Yaratıcılığı birincil sıraya koyan butik bir mekamız, bu biz standart bir hizmet sunmaktansa kişiye veya kurumlara özel çözümlerle ilgileniyoruz. Buraya gelen bir müşterinin rahat edebilmesini sağlamak, her şeyi talep ettiği şekilde, hatta daha fazlasıyla yerine getirmek bizim için önemli. Odağımız buraya gelenin keyif alması olunca bu keyfi nasıl daha artırabiliriz diye bakıyoruz. Bu nedenle daha esnek, daha özgür bakan, daha yaratıcı, daha özelleştirilmiş çözümler sunabiliyoruz. Mekanımız da izin verdiğinden çok yönlü düşünebiliyoruz; farklı yetkinliklerden insanlar olarak bir araya gelmiş olmamız da benzerlerimizden başka bir bakışla projeler geliştirebilmemize olanak sağlıyor.

Mekanımızdaki donanımlarımızın yanı sıra farklı becerilerde bir ekibimiz ve güçlü bir atölye lideri/şef ağımız var. Biz tüm bunları bir yap-boz olarak değerlendirip karşımızdaki kuruma, çocuğa, yetişkine, şefe veya eğitmene bakıp onun istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bu yap-boz’un hangi parçalarını kullanabileceğimize bakıyoruz. Herkese aynı formülle yanıt vermiyoruz. Bu da bizi sadece bir atölye/etkinlik merkezi olmanın ötesine taşıyor.

Sadece misafirlerimiz açısından değil; atölye liderleri, eğitmenler veya şefler için de aynı kurgu geçerli. Bir alanda çok yetkinliğe sahip ama atölye açmak istediği halde açamamış biri veya aklında ilginç bir gastronomi atölyesi olan bir şef varsa o atölye fikrini beraber geliştirmeye açığız. Denenmemiş bir şeyleri denemekten, farklı veya sıradışı fikirlerden korkmuyoruz, bunu çok seviyoruz hatta. O yüzden fikri olan herkese kapımız açık.