Perakendecilerden kart itirazı

Perakendecilerden, Başbakan Erdoğan’ın ‘banka kartı almayın’ talebine ‘kartlar artık vazgeçilmez oldu’ cevabı geldi

Perakendecilerden kart itirazı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bankaların faiz ve komisyon gelirlerinden elde ettiği gelirlere dönük eleştirilerini sürdürdü ve kredi kartı alınmaması çağrısında bulunmuştu. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, perakende sektöründe ve her sektörde tüketim alışkanlığı bakamından kartların artık vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyledi.

Doğan, “Başbakan’ın açıklaması da tüketim alışkanlığının kontrolsüz gelişmesiyle alakalıydı. Ayağınızı yorganınıza göre uzatın, kontrollü tüketin anlamındaydı. Bu doğrultuda kullanımlası lazım. Kartlı alışveriş tutarı perakende sektöründe çok önemli bir husus… Burada önemli olan kontrolsüz olmamak... Bu şartlarda kartlı alışverişin ayrılmaz bir parçası halinde geldi. Türkiye geliştikçe gelir düzeyi arttıkça tüm sektörlerde olduğu gibi perakende sektörü de gelişiyor. Alım gücü yükseldikçe alım gücünün artması normal. Burada kart bir kolaylık aracı bu anlamda kartlı alışveriş perakendede oldukça yüksek bir öneme sahip” dedi.

“Günümüzün bir gerçeği”
Perakende sektöründe kartlı kullanım oldukça yüksek olduğunu belirten Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vehbi Küçük de, “Özellikle kayıtdışını kontrol etmede de önemli bir unsur. Kredi kartı kullandırma bilinci konusunda çalışmalar yapılması gerekiyor. Olması gereken faizlerin dikkate alınması... Tüketici yasası ile ilgili düzenlemeler gerekiyor. Bunlar hallolduğundakredi kartı günümüzün bir gerçeği” diye konuştu.

Alışverişin yüzde 36’sı kartla
Öte yandan toplam alışverişin yüzde 36’sı kartla yapılıyor. Banka kartı ile yapılan alışverişler hala kredi kartlarının önemli oranda altında. Bu konuda son veri Mayıs 2013’e ait... Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre Mayıs 2013’te kartla 35.9 milyar liraya ulaşan 286.7 milyon adetlik alışveriş yapıldı. Bu alışverişin 34 milyar lirasına denk gelen 235.3 milyon adetlik bölümü kredi kartı ile 1.8 milyar lirasına denk gelen 51.4 milyon adetlik bölümü ise banka kartı ile gerçekleştirildi.

Rakamlar kredi kartı ile yapılan alışverişin ortalama tutarının banka kartı ile yapılan alışverişten daha fazla olduğunu ortaya koydu. Buna göre mayıs ayında banka kartı ile ortalama 35.9 liralık alışveriş yapılırken, kredi kartı ile yapılan alışverişin ortalaması 144.6 liraya ulaştı.

Ücret ve komisyonu en hızlı kamu bankaları artırdı
Mali tablolarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na açıklayan bankalar arasında ilk üç ayda ücret ve komisyon gelirini en hızlı artıran banka Vakıfbank oldu. Vakıfbank’ın söz konusu kalemdeki gelir artışı yüzde 98.1 olarak gerçekleşti. Vakıfbank’ı yüzde 40 artış ile Akbank, yüzde 35.43’lük artışla da Halkbank izledi. Sektörün bu kalemdeki ortalama büyümesi yüzde 30 olurken, Ziraat Bankası‘ndaki artış hızı yüzde 18’de kaldı.

Kaynak: Dünya