Migros'tan önemli açıklama

Migros Ticaret AŞ İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demir Aytaç, hayata geçirdikleri “Entegre Kariyer Tarifleri” uygulamasıyla çalışanlarının 3 yılda mağaza müdürlüğüne terfi etmelerinin hayal olmadığını söyledi

Migros'tan önemli açıklama

Perakende Güneşi Ödülleri’nde En Başarılı İnsan Kaynakları Uygulaması Ödülünü alan “Hayallerimin Alışverişindeyim, Geleceğim Bu Sepetin İçinde” projesi hakkında bilgi veren Aytaç, projenin temelinin, 2010 sonunda kurum içinde yapılan çalışma hayatını değerlendirme anketiyle atıldığını söyledi.

Ankete katılan tüm çalışanların, kariyer ve terfi süreçlerini değerlendirerek, taleplerini dile getirdiklerini ifade eden Aytaç, şöyle konuştu: “9 kişilik bir komite kuruldu, entegre bir sistem şekillendirildi ve 2011 Temmuz ayında sistem çalışmaya başladı. Türkiye'nin 69 ilinde, 850'nin üzerindeki mağazasında ve merkezde çalışan toplam 18 bin 500 çalışanının tamamına hitap eden projenin odağında 'Kariyer Tarifleri' uygulaması yer alıyor. Bu çerçevede, 2011 Temmuz ayından bu yana Migros Grubu’nda çalışan herkesin elinde bir kitapçık bulunuyor. Kariyer Tarifleri kitapçığı, hedeflenen bir üst kariyer noktasına gitmek için sepete atılması gereken yetkinlikleri ve çalışanın geçmesi gereken yolları tek tek tarif ediyor. Kitapçıkta mağazalarda yarı zamanlı çalışmaya başlamış bir personelin 1 yılda mağaza yönetim ekibine, 3 yılda mağaza müdürlüğü ve açılan bölge satış müdürlüğü pozisyonuna nasıl ulaşabileceği net bir şekilde şematize ediliyor. Kariyer tariflerine uyana 3 yılda mağaza müdürlüğü hayal değil.”

“18 bin 500 kişi kariyer tarifini yanında taşıyor”
Aytaç, projede kariyer yolu süreciyle alışveriş sürecini eşleştirdiklerini vurgulayarak, “Migros Grubu mağazalarından içeri giren milyonlarca müşteri gibi kurumumuz çalışanları da hayallerinin alışverişine çıkıyor. Bilgi, deneyim, öğrenilmiş davranışlar, yetkinlik ve performans bu sepetin içine atılıyor, bu sepettekiler çalışanların hayalleriyle birleşince kariyer yolları da şekillenmiş oluyor” dedi.
Migros olarak, ortaya koydukları bu entegre kariyer yolu planlaması ile çalışanların hayallerine ulaşmaları için her türlü kurumsal desteği verdiklerini ifade eden Aytaç, 18 bin 500 kişinin kariyer tarifini yanında taşıdığını kaydetti. 2013’te de bin mağaza sayısını aşmayı amaçladıklarını belirten Aytaç, bu yıl 3 bin kişiyi daha işe almayı hedeflediklerini bildirdi.

Kaynak: Dünya