Migros bir kez daha satılıyor

JP Morgan ve Bank of America’nın İngiltere merkezli özel sermaye fonu BC Partners’a Migros’un satışı için danışmanlık yaptığı iddia edildi

Migros bir kez daha satılıyor

Reuters’a bilgi veren kaynaklar BC Partners kontrolünde bulunan yüzde 80 payın satışı için henüz herhangi bir net karar olmadığını ifade etti. Gıda perakende sektöründeki başlıca oyunculardan olan Carrefour’da hakim ortak olan Sabancı Holding’in perakende grup başkanı Haluk Dinçer, Migros dahil olmak üzere satın alma fırsatlarını değerlendirmek istediklerini açıklamıştı. Geçen yıl Aralık ayında ABD’li perakende devi Wal-Mart’ın Migros’u almak için görüşmeler yürüttüğü bilgisi bsında yer almıştı.

BC Partners kontrolündeki Moonlight Perakendecilik 2008 yılında Migros’un yüzde 50.83 hissesini Koç Holding’den yaklaşık 2 milyar euro’ya satın almış; aradan geçen sürede yeni satın almalarla Migros’taki payını yüzde 98’e kadar yükseltmişti. Moonlight Perakendecilik 2009 yılında Migros Türk ile birleşmiş ve süreçte Migros’un ana ortağı MH Perakendecilik olmuştu. MH Perakendecilik 2011 yılında Migros’taki yüzde 17 payı borsada satmış, daha sonra Migros bünyesindeki Şok Marketleri de 600 milyon liraya Yıldız Holding şirketlerine devretmişti.

Migros’un yüzde 19,49 hissesini halka açık bulunuyor. Migros’un 31 Mayıs itibarıyla 31’i yurt dışında olmak üzere 943 mağazası bulunuyor. Satış için yetkilendirme haberinin ardından Migros hisseleri ikinci seansta uçuşa geçti. İlk seansı 19.75 TL ile cuma günkü seviyeden kapatan Migros hisseleri, ikinci seansta yüzde 10,8 yükselerek 21.90 liraya yükseldi.

Kaynak: Hürriyet