Kilikya Şalgam Yörex Yöresel Ürünler Fuarında

Kilikya Şalgam Yörex Yöresel Ürünler Fuarında

Lezzeti, kalitesi ve geleneksel üretim yöntemi  ile Adana Şalgamının tescilli markası Kilikya Şalgam damaklarda bıraktığı tarifsiz lezzeti ile Anadolu’nun yöresel lezzetleri arasında yerini aldı.

Adana Şalgam’ının  geleneksel yöntemler  ile üretilmesi durumunda bağışıklık sistemini güçlendirdiği,  sindirimi kolaylaştırdığı ve vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğu en bilinen özellikleri arasında yer alır, sağlık yönünde ki faydaları yanı sıra damaklarda bıraktığı tarifsiz lezzeti ile Anadolu’nun unutulmaz lezzetleri ile birlikte anılan Kilikya Şalgam, 20-24 Ekim  2021  tarihleri arasında Antalya  Anfaş  fuar merkezinde  düzenlenen Yörex yöresel ürünler  fuarında yerini aldı.

Adana Şalgamının tescilli markası Kilikya Şalgam’ın acılı ve acısız çeşitleri  standa gelen konuklara ikram edildi, yorumlar alındı, damakta bıraktığı tadın tarifini anlatan konuklarla neşeli zamanlar geçirildi, şalgamın  sağlık açısından faydalarının anlatıldığı stantta  şalgamla henüz tanışan kişiler için yepyeni bir deneyim yaşandı.

Yöresel yemeklerle çok yakışan et, balık, tavuk lezzetlerinin, hamur işlerinin sindirimine sağladığı fayda ile tercih edilen Kilikya Şalgam, serinlemek ve bir içecek keyfi yaşamak isteyenler için harika bir deneyim.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle, Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde, Yöresel ürünlere ticari değer kazandırmak  ve yöresel ürünleri ulusal ve küresel ölçekte tanınması amacıyla düzenlenen  Yörex fuarı bu yıl 11. kez düzenlendi. Kilikya Yörex yöresel ürünler  fuarına Adana Ticaret Odası , Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Borsası standında yer aldı.

Mor havucun fermente edilmesi ile üretilen Şalgamın faydaları:
1-Şeker, kolesterol ve gluten içermez ,
2- Hücreleri yeniler, 
3- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
4- Doğal probiyotiktir, sindirimi kolaylaştırır.
 5- 100 gramı 20 kaloridir.  A-B-C vitaminleri içerir.
6- Afrodizyak özelliği vardır.
7-B grubu vitaminler içerir , B1, B2 ve B3 vitaminlerince zengindir.  
8-Ergenlik sivilceleri ,egzama tedavisine yardımcıdır.
9- Akciğer ve bronşları temizleyici özelliği vardır.
10- Vücuttaki toksinleri atmaya ,kolesterolden uzaklaştırarak stresten kurtulmaya yardımcı olur.
11-Romatizma nikris ağrılarına,böbrek kumu ve taşının düşmesine yardımcı olur.
12- Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.
13-Mide ve karaciğere faydalıdır.