Vorwerk Türkiye Genel Müdürü: Hedefimiz bu sene sonunda satışı ikiye katlamak

Vorwerk Türkiye Genel Müdürü Ömer Barış Turan ile doğrudan satış pazarını ve bu pazardaki satışçı ihtiyacının nasıl karşılandığı üzerine konuştuk.

Vorwerk Türkiye Genel Müdürü: Hedefimiz bu sene sonunda satışı ikiye katlamak

1.  Bize biraz Vorwerk firmasını anlatır mısınız?

Merkez ofisi Almanya'nın Wuppertal şehrinde bulunan Vorwerk Grup, 1883 yılında bir aile şirketi olarak kuruldu. Yüksek kaliteli ürünlerin doğrudan satışını yapan Vorwerk’in bugün en önemli markalarından biri de Thermomix. 45 yıldan uzun bir süredir günlük pişirme yöntemlerini basitleştirmesiyle haklı bir ün kazanan çok fonksiyonlu Thermomix mutfak aleti, 12 farklı mutfak aletinin görevini tek başına yerine getirerek binlerce güvenilir tarif sunuyor. Bugün dünya üzerinde 45.000 'in üzerinde danışman Thermomix'i, tüketicilerin evinde kişiye özel demo yaparak tanıtıyor ve müşteriler de satış sonrası hizmetlerden yararlanıyor.

Thermomix’in satışları bugün Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İrlanda, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Tayvan ve Çin gibi yaklaşık 55 ülkede yapılıyor.

2.  12 mutfak aletinin yaptığı işi tek cihazda yapabilen Thermomix’i bir de sizden dinleyebilir miyiz?
Thermomix için “Mutfağın Uzmanı” diyoruz çünkü yemek yapmayı seven insanların işlerini kolaylaştırdığı gibi hiç yemek yapmayan ya da yapamayan birinin de dijital ekranındaki yönlendirmeler sayesinde profesyonel şefler gibi yemek yapmasına yardımcı oluyor. Rehberli pişirme özelliği ekrandaki talimatları adım adım izleyerek zahmetsizce mükemmel sonuçlar elde etmenize yardımcı oluyor. Kısaca, dünyanın dört bir yanında on milyondan fazla kullanıcı için yemek yapmayı bir keyif haline getiriyor. Kullanımı çok pratik. Tek yapmanız gereken tarifleri takip ederek ihtiyaç duyulan gıdaları karıştırma kabına yerleştirmeniz.

Toplam 12 farklı görevi yerine getirebilen Thermomix’in tartma, öğütme, karıştırma, pişirme, parçalayarak karıştırma, buharda pişirme, yavaş karıştırarak pişirme, çırpma, emülsiyon, kontrollü ısıtma, doğrama, hamur yoğurma özellikleri sayesinde gıdaları besin değerlerini kaybetmeden, doğruyor, karıştırıyor, yoğuruyor ve pişiriyor. Bu sayede de mutfaktaki temel görevlerin hepsi için ayrı elektrikli alet kullanmaya gerek kalmıyor. Karıştırma kabının içinde yer alan özel tasarlanmış bıçak pişirme sırasında yemeğin otomatik olarak karıştırılması görevini üstleniyor. Hemen üst kısımda, buharda pişirme için Varoma tabağı ve tepsisi bulunuyor. Böylece 3 ayrı yemek aynı anda, üstelik yemek kokuları birbirine karışmadan pişirilebiliyor.

3. Dünyada ve Türkiye’deki satışlar arasında ve kullanım alışkanlığı gibi noktalarda ne gibi farklar var?

Vorwerk olarak Türkiye’de 2017 yılında kurulduk. İlk satışımızı da hemen 2018 yılının başında yaptık. Türkiye pazarı için henüz yolun çok başındayız, ancak Thermomix’e olan ilgiden de oldukça memnunuz. Thermomix’in en büyük becerisi hangi ülkede ise o ülkenin mutfağına ve damak tadına uyum sağlayabilmesi. Bu sayede bir süre sonra ailenin vazgeçilmezi haline gelir. Örneğin, dünyada rehberli pişirme yapabileceğiniz farklı ülkelere ait 42.000 adet Thermomix tarifi bulunuyor. Türkiye’de ise kurulduğumuzdan bu yana kısa zamanda ekibimizdeki şeflerimiz yaklaşık 1.000 adet lokal Thermomix tarifi oluşturdu. Müşterilerimiz Thermomix’in onlar için neler yapabildiğini keşfettikçe kullanım alışkanlıkları da o yönde etkileniyor.

4. Doğrudan satış pazarı ve küçük ev aletleri sektörünün 2020’nin son çeyreğine dair bir değerlendirmenizi rica edelim ve özellikle ev ve mutfak elektroniğinde Türkiye’de lüks tüketim nasıl?
Thermomix’e bir ürün olarak baktığımızda “Tüketici Teknolojisi Ürünleri” pazarı içinde yer alan Küçük Ev Aletleri kategorisinde değerlendiriliyor. Bu kategorinin cirosal büyüklüğü yıllık olarak yaklaşık 7 Milyar TL. Geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre %14’lük bir büyüme göstermiş durumda.  Satış kanalımıza göre değerlendirdiğimizde de Thermomix aynı zamanda doğrudan satış sektörüne ait bir ürün. Bu sektör de geçtiğimiz yılı çift haneli bir büyümeyle bitirdi. Bu sektör Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon kişisel girişimciye ek gelir fırsatı sağlıyor. Geçtiğimiz yıl 3 milyar TL’den fazla bir cirosal büyüklük elde etti.

5. Doğrudan satış ile büyümeyi sürdürmeyi planlamanızın sebebi nedir? Thermomix’in satış danışmanlarının sayısı kaç? Nasıl bir kazanç elde ediyorlar? Pandemi öncesi ve sonrası satış temsilcilerinde bir artış oldu mu? Thermomix satış danışmanı olabilmek için ne gibi nitelikler aranıyor adaylarda?
Vorwerk ürünleri dünya genelinde 80’den fazla ülkede 600.000’nin üzerinde kişisel girişimci tarafından satılıyor. Türkiye’de şu anda bağımsız kişisel girişimcilerden oluşan yaklaşık 200 kişilik bir ekibimiz var. Thermomix’deki kazanç sistemi danışmanlarımıza aynı zamanda bir kariyer fırsatı da sunuyor. Danışmanlık’la başlayan kariyer, takım liderliğine, oradan da şube müdürlüğüne kadar devam ediyor.  İş fırsatımız herkese açık bir iş fırsatıdır. Aslında, Thermomix satış danışmanı olabilmeniz için en önemli şart 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. Biz bütün satış danışmanlarımıza hem Thermomix’le ilgili, hem de satış teknikleriyle ilgili tüm eğitimleri ücretsiz olarak veriyoruz.

6.  Vorwerk Türkiye’nin ve sektörün 2021 hedefleri nelerdir?
Vorwerk Türkiye olarak öncelikli hedefimiz Thermomix’in Türkiyedeki bilinirliğini arttırmak. Bunun yolu da bolca tanıtım yapmak ve hedef kitlenize yakınlaşmak, yani onun olduğu yerde olmakla mümkün oluyor. Geçtiğimiz sene gerçekleştirdiğimiz yoğun saha çalışmalarının meyvesini toplamaya başladık. Haziran sonu itibarıyla 2019 yılında sattığımız toplam adetin üzerine çıktık. Bu senenin sonunda bu sayıyı ikiye katlamak istiyoruz. 2021’de de çalışmalarımız artarak devam edecek.

7. Pandemi öncesi / sonrası sektördeki durumu değerlendirebilir misiniz?

Pandemi sürecinin tezgâh üstü ürünlere ve özellikle tüketicideki “kendin yap” isteğine cevap veren ürünlere ekstra bir talep getirdiği çok net görülüyor. Henüz 3. çeyrek rakamları elimizde yok ama küçük ev aletleri kategorisinde önemli bir büyüme rakamı bekliyoruz. Bu büyümenin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %25’ten fazla olacağını öngörüyoruz. Bunu kendi satış trendimizden de gözlemleyebiliyoruz. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında geçtiğimiz yıla kıyasla %100’ü geçen bir taleple karşılaştık. Bu dönemin en büyük değişikliği iletişimin dijital tarafının kuvvetlenmesi ve bizim de buna adapte olmamız oldu. Bu dönem gelmeden önce, hali hazırda sosyal medya ve dijital araçları üzerinde bir iletişimimiz vardı, ancak bu dönemde normalde yüz yüze gerçekleştirdiğimiz demoları bile sanal ortamda gerçekleştirmeye başladık.

Gittikçe daha çok dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Pandemi dönemi bunun tüm sektörler için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Vorwerk ürün ve hizmetlerindeki dijitalleşme yatırımlarına 2010’lu yılların başında başlamış bir şirkettir. İlk “akıllı” Themomix 2015 yılında piyasaya sürüldü. Bu ürünümüzde sadece dokunmatik bir ekran yok, aynı zamanda bir çip vasıtasıyla size rehberli pişirme deneyimi sunuyor. Diğer taraftan, 2017 yılında Türkiye pazarına girişimizle birlikte bir e-mağazamız bulunuyordu. Bununla beraber müşterilerimizin deneyimlerini paylaşabilecekleri sosyal medya platformlarımız da kuruldu. Özellikle pandemi döneminde dijital kanallar üzerinden sanal demolar yapmaya başladık. Canlı yayınlarla ürün deneyimini daha görünür kıldık. Eş zamanlı olarak ekip toplantılarımızı, kutlamalarımızı ve eğitimlerimizi de dijital platformlar üzerinden yapmaya başladık. Sanal demo ve uzaktan eğitimler artık bizim işimizin bir parçası. Bu sayede Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerimizi ve danışmanlarımızı aynı platformda buluşturmayı da başarmış olduk. Bu çalışmalar hem ürünümüzün tanınması hem de iş fırsatımızın bilinirliği konusunda pozitif katkılar sağlıyor.