Türkiye'nin ve CarrefourSA'nın ilk sertifikalı kasiyerleri

CarrefourSA, Kasiyerliği “Belgelendirilmiş” Meslek Haline Getirdi CarrefourSA'dan Mesleki Yeterlilik Kurumu Onaylı Türkiye'nin İlk Sertifikalı Kasiyerleri Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, Türkiye’de bir ilke imza atarak kasiyerliği meslek haline getirmek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı “Sertifikalı Kasiyerlik” dönemini başlattı.

Türkiye'nin ve CarrefourSA'nın ilk sertifikalı kasiyerleri
CarrefourSA'nın ilk sertifikalı kasiyerleri, sertifikalarını CarrefourSA İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura’nın katılımıyla 25 Aralık Çarşamba günü CarrefourSA Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle aldılar. Bahar Tura: "Kasiyerlerine Meslek Sertifikası Aldıran İlk Markayız" Törende konuşan CarrefourSA İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura, CarrefourSA'da 2 binden fazla kasiyerin görev yaptığını belirterek şunları dile getirdi: "Kasalar, perakende sektöründe müşteri ile markanın en çok iletişim kurduğu bölüm. Kasiyerler de hem işlerine hâkim olmaları hem de hizmet verirken hal ve tutumları ile marka elçisi olarak görev yapıyorlar.

Kasiyerlerimizin kariyer yolculuklarını önemsiyoruz, bu çerçevede de kasiyerlerimiz için Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı sertifikalı kasiyerlik sürecini başlatarak kasiyerlerimizin sertifika sahibi olmaları, yani yaptıkları işin belgelenmiş bir meslek olması için ilk adımı attık. Böylelikle kasiyerlerine meslek sertifikası aldıran ilk marka olmaktan gurur duyuyoruz. CarrefourSA olarak ilk etapta 3 kasiyerimize belge aldık, bir sonraki adımda 200 kasiyerimizi belgelendireceğiz." CarrefourSA Kasiyerleri, Sınavları Başarıyla Geçti Süreç doğrultusunda ilk etapta CarrefourSA'nın 3 kasiyeri, sürece dahil oldu. İşe başladıkları dönemden itibaren aldıkları temel teorik ve pratik bilgilerle sertifikalandırma sınavlarına giren kasiyerler, 70 soruluk yazılı sınavdan 70'in üzerinde ve pratik uygulamaların sorulduğu ikinci sınavdan da 80'in üzerinde puan alarak Türkiye'nin ilk sertifikalı kasiyerleri oldular. 

Sertifika, Yurtdışında da Geçerli Sertifikayı önemli kılan bir diğer faktör de dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olması... Sertifika sahipleri, ister Türkiye'de olsun ister yurtdışında, işvereninden olumlu not aldıktan sonra aldıkları sertifikanın süresini 5 sene daha uzatarak işlerine devam edebilecek.