Türkiye'nin de aralarında bulunduğu stratejik öneme sahip 13 kilit pazarda ofisimiz var

İş Geliştirme ve Lisanslama Koordinatörü Gülay Gökbayrak, The Woolmark Company firmasının kuruluş hikayesini, hizmet noktalarını ve hedeflerini Perakende.org okuyucuları için paylaştı.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu stratejik öneme sahip 13 kilit pazarda ofisimiz var
  1. Öncelikle, genel olarak The Woolmark Company şirketinden ve şirketin kuruluş hikâyesinden biraz bahseder misiniz?

The Woolmark Company, yün alanında küresel otoritedir. Uluslararası tekstil ve moda endüstrilerini içine alan geniş kapsamlı ilişki ağımız sayesinde, Avustralya yününün lüks giyimde sahip olduğu en üst kalite doğal elyaf ve ana bileşen pozisyonunu vurgulamaya ve ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.

The Woolmark Company şirketinin hikâyesi, Avustralya yünü üzerine araştırmalar yürütmesi ve bu yünü insanlara tanıtması için 1936 senesinde kurulan Avustralya Yün Kurulu ile başlamıştır. Ertesi sene, ürünün uluslararası ölçekli tanıtım faaliyetlerini yürütmesi için Uluslararası Yün Birliği (IWS) (Avustralya Yün Kurulu'nun yanı sıra Yeni Zelanda ve Güney Afrika yün kurullarının da katılımıyla) kurulmuştur. Suni liflerin 1960'lı yıllardaki yükselişine cevaben, yün liflerinin içeriği ve kalitesi konusunda bir garanti anlamına gelecek olan emsalsiz bir etiket yaratmak üzere kolları sıvayan IWS bu maksatla bir yarışma düzenlemiştir. İkonik Woolmark logosu bu süreç sonucunda 1964 senesinde yaratılmış ve o günden sonra gitgide önem kazanarak bugünkü konumuna, yani kaliteli yünden yapılmış ürünlerin herkesçe bilinen ve tanınan göstergesi hâline gelmiştir. 1997 senesine gelindiğinde, artık yalnızca Avustralya yününün tanıtımıyla iştigal edeceğini ilân eden IWS, bu vesileyle ismini değiştirerek The Woolmark Company adını almıştır.

The Woolmark Company, günümüz itibarıyla, şirketin fonlanmasına yardımcı olan yaklaşık 60.000 yün üreticisi adına Avustralya yününün dünya çapındaki tedarik zincirinin her kademesinde araştırma, geliştirme ve pazarlama faaliyetleri yürüten Australian Wool Innovation Ltd. (Avustralya Yün İnovasyonu) adlı kâr amacı gütmeyen kuruluşun bağlı şirketi konumundadır.

The Woolmark Company, yürüttüğü ikonik Woolmark Sertifika Programı aracılığıyla, uluslararası ölçekte gerek hanehalkları gerekse şirketler için ikonik Woolmark logosunun geçerliliğini teyit ve tasdik etmeye devam etmektedir. Woolmark logosu, dünyanın en tanınmış tekstil elyafı markasıdır ve yaratıldığı 1964 senesinden beri beş milyardan fazla ürünün üzerine basılmıştır.

The Woolmark Company, dinamik, işlevsel ve performans odaklı kumaşlar ve ürünler geliştirerek yeni pazar segmentleri ortaya çıkarma geleneğini de sürdürmektedir. The Woolmark Company, inovasyona öncülük etme taahhüdünü yerine getirmek için, prestijli Uluslararası Woolmark Ödülü gibi inisiyatiflerle tasarım ve tekstil alanlarında genç yeteneklere de destek olmakta ve bu desteğini azim ve kararlılıkla sürdürmektedir.

  1. Hangi sektör ve kategorilerde hizmet veriyorsunuz?

The Woolmark Company, üretimden perakende satışa kadar yün tedarik zincirinin her noktasında hizmet vermektedir: işleyiciler, yün fabrikaları, tasarımcılar, tekstil imalatçıları, markalar, perakendeciler, pazarlamacılar. Aynı zamanda, perakende sektörünü de içine alan bir anlamda tedarik zincirinin farklı noktalarında icra edilen eğitim inisiyatifleri kapsamında gerek ortaöğretimden gerekse yükseköğretimden öğrenci ve öğretmenlerle işbirliği de yapıyoruz.

Talebi artırmak ve müşteriler için satın alıp keyfini sürebilecekleri ve uzun süre kullanabilecekleri Merinos yününden yapılmış kaliteli giyim eşyalarına ulaşma imkânı yaratmak için küresel tekstil ve moda endüstrileri kapsamında pazarlama kampanyaları ve araştırma & geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz.

Tasarımcılara, Merinos yününün eşsiz özelliklerinden faydalanarak heyecan verici yeni koleksiyonlar yaratmaları yönünde ilham vermeye çalışıyoruz. Hazır giyim imalatçılarıyla işbirlikleri yaparak, Merinos yününden giysi geliştirip üretmelerine ve bunları pazarlamalarına yardımcı oluyoruz. Merinos yününün özelliklerini tüm yönleriyle teşhir etmek ve Merinos yününün satış potansiyelini göstermek için perakende sektöründe alıcılara ve perakendecilere yönelik eğitimler düzenliyoruz. Ayrıca, müşterileri Merinos yününün şaşırtıcı doğal faydalarını keşfetmeleri, denemeleri ve tecrübe etmeleri yönünde motive ediyoruz.

Dünya genelinde ince Merinos yünü üretiminin yüzde sekseni Avustralya topraklarında gerçekleştirilmekte olup, Avustralya Merinos yünü üretilen en ince ve en yumuşak Merinos yünü kabul edilmektedir. Onun verdiği hissi veren, ona benzeyen ya da vücuda onun gibi oturan başka bir Merinos yünü yoktur. Bu sebeple, temel olarak premium giyim ürünlerine odaklanıyoruz. Ancak, Merinos yünü aynı zamanda performans giyim ürünleri için de çok uygun bir malzeme olduğundan, spor ve dış mekân kıyafet kategorilerinde de her geçen gün büyüme kaydediyoruz.

Bunların yanı sıra, daha büyük mikron değerlerini haiz ürünleri ve çamaşır makinesi gibi giysi bakım ürünlerini tanıtmaya da çalışıyoruz.

The Woolmark Company, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu stratejik öneme sahip 13 kilit pazarda ofis sahibidir.

  1. Woolmark Sertifika Programının detaylarını paylaşabilir misiniz?

İkonik Woolmark Sertifika Programı, bu program kapsamında sertifikalanan ürünlerin, etiketlerinde belirtilen lif içeriğine sahip oldukları ve kalite yönünden titiz bir şekilde test edilmiş oldukları konusunda hem tedarik zincirine hem de tüketicilere güvence vermeye yarayan bir sertifikasyon programıdır.

Woolmark Sertifika Programı, yün giyim ürünlerinin, yün iplikleri ve yün kumaşların, yün bakım ürünlerinin ve yün işleme teknolojisinin kalitesini test etmemizi ve bu konuda güvence vermemizi sağlamaktadır.

The Woolmark Company, yün ürünleri Woolmark Spesifikasyonlarını karşıladıklarından emin olmak için bu konuda yetki verdiği bağımsız laboratuvarlar aracılığıyla titizlikle test etmektedir. Temel test alanları şunlardır: (1) Yün içeriği, (2) Işığa karşı renk haslığı, (3) Dayanıklılık, (4) Yıkama testleri ve (5) Sıvılara karşı renk haslığı.

Bu spesifikasyonlara uyum sağlayan bir Woolmark lisans sahibi, bağımsız kalite işaretlerini teşkil eden logolarımızdan birini ürünleri üzerinde kullanmaya hak kazanır ve böylece ürünlerinin pazaryerindeki muadil ürünlerden farklı olduğunu gösterme olanağına kavuşur.

Woolmark logosunun tedarik zinciri için anlamı, tüketicilerin premium ürünleri satın alma eğiliminde artış ve tereddütsüz bir kalite taahhüdüdür. Son yayımlanan Nielsen verilerine göre, ilgili ankete katılanlardan %85'i Woolmark sembolünün kaliteyi gösteren bir işaret olduğunu kabul ederken, ankete katılanlardan %68'i Woolmark sembolünü taşıyan kıyafetlere muadillerinden daha fazla ödemeye hazır olduğunu ifade etmiştir.

Woolmark lisans sahiplerine talep etmeleri hâlinde ürün ve süreç geliştirme, tedarik zinciri optimizasyonu ve The Woolmark Company’nin küresel marka ve tasarım ortakları ağına erişim konularında benzersiz ve rakipsiz bir teknik destek verilmektedir.

  1. The Wool Lab Vision trend tahmin sistemi nasıl çalışıyor?

The Woolmark Company, piyasadaki en iyi yün kumaş ve ipliklerin listelendiği The Wool Lab adlı saygın tedarik kılavuzu için, günümüz pazar ortamının değişen ihtiyaçlarına cevaben yepyeni bir çevrimiçi platform geliştirmiş olup, The Wool Lab Digital ismini verdiği bu platformun ilk sürümünü bu ay görücüye çıkarıyor.

Bundan on sene evvel yayımlanmaya başlayan The Wool Lab, dünyanın her yanından en yenilikçi ve kalite odaklı iplik üreticileri, dokumacılar ve örücüler ile işbirliği içinde oluşturulan ve ticari piyasadaki en iyi yün kumaş ve iplik seçeneklerini gösteren sezonluk trend kılavuzudur. Yüne olan talebin ve yün kullanımının dünya genelinde artmasını sağlamak maksadıyla geliştirilmiş olan bu kılavuz, günümüz itibarıyla küresel moda ve tekstil endüstrisi için önemli bir araç hâline gelmiş bulunmaktadır.

Fakat bütün dünyayı etkileyen mevcut pandemi koşullarının pazarlarda sebep olduğu değişimler, örneğin fuarların iptal edilmesi, geniş bölgelere yayılmış sokağa çıkma kısıtlamaları ve yüz yüze yapılan toplantıların sayısındaki büyük azalma, The Woolmark Company'nin bu yeni normale hızla adapte olmasını ve faaliyet gösterdiğimiz endüstri için bir zorunluluk teşkil eden küresel tedarik zinciri ortaklıklarına bağlanmak ve bu ortaklıkları güçlendirmek için yeni yollar bulmasını elzem kılmıştır.

Bu saikle geliştirilen The Wool Lab Digital, yün kumaş ve iplik tedarikçileri için yeni bir dijital teşhir alanı ve tasarımcılar ve alıcılar için kılavuz niteliğinde bir tedarik hizmeti işlevi görecektir. Bu çözüm kapsamında The Wool Lab'ın yapısı ve yerine getirdiği işlevler çağımızın gereklerine uygun olarak bütünüyle dijital ortama uyarlanmış olmakla birlikte, The Wool Lab'ın özü korunmuştur.

Moda ve tekstil endüstrisinde çalışan profesyoneller, www.woolmark.com sitesi üzerinde ayrılan özel bir alandan The Wool Lab Digital'e ücretsiz erişebilecekler. Platforma kayıt olan kullanıcılar, kılavuza göz atma ve gelecek koleksiyonları için ilgilerini çeken yün kumaş ve iplikleri seçme olanağına kavuşacaklar. Kullanıcılar, platformda ürün seçimi yaptıklarında, hem bu ürünlerin detaylarını, hem de numune talebi için üreticilere başvuruda bulunmalarına olanak sağlamak adına ilgili üreticilerin iletişim bilgilerini içeren bir e-posta alacaklar.

The Wool Lab Digital'in getirdiği tek yenilik çevrimiçi bir format olması değildir, aynı zamanda bütün dünyayla birlikte içinde bulunduğumuz daha önceden eşi görülmemiş mevcut koşulları olabilecek en iyi şekilde yansıtan ve karşılayan yeni pazar trendlerini ve ürün inovasyonlarını da ortaya koymaktadır. Ortaya koyulan bu yeni makro trendlerden anlaşılabileceği üzere, Merinos yünü, hem urban ve spor giyim ürünleri hem de rahat giyim ürünleri için vazgeçilmez en üst düzey kalite malzeme olma özelliğini korumaktadır.

  1. Türkiye pazarını Woolmark'ın gözünden değerlendirebilir misiniz?

Türkiye, Avustralya Merinos yünü ürününün satışlarını artırma kapasitesine sahip, stratejik açıdan önemli bir imalat ülkesi. Bulunduğu coğrafi konum, hem ABD, Avrupa ve Orta Doğu arasında bir orta nokta olması ve buna bağlı olarak tedarik sürelerinin kısalmasını sağlaması, hem de çevresindeki Rusya ve İran gibi önemli ülkelere hizmet götürmesine olanak sağlaması bakımından ideal.

Türkiye, beceri tabanı kuvvetli, sağlam bir tekstil endüstrisine sahip ve bu endüstri, kendisine çektiği gerek yerli gerekse yabancı yatırımlarla ülke ekonomisinin önemli bir bileşenini oluşturuyor. Diğer yandan The Woolmark Company ise, endüstrinin sunduğu bu fırsatlardan gerek Türkiye içinde gerekse Türkiye'nin ihracat yaptığı kilit bölgeler içinde faydalanmasına olanak sağlayan güçlü bir pozisyonda bulunuyor.

Türkiye, hem doğuya hem de batıya olan yakınlığının da katkısıyla nispeten güçlü bir üretim üssü kabul ediliyor; bununla birlikte, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası markaların sayısındaki artışın da işaret ettiği üzere Türkiye ayrıca perakende sektörü açısından da önemi her geçen gün artan bir ülkeyi teşkil ediyor.

Avrupa perakende piyasalarının birçoğu, ürünleri Asya gibi çok uzak bölgeler yerine daha yakın bir tedarik üssünden temin etmeye sıcak bakıyor. Arz ve talep noktaları arasındaki bu tarz bir yakınlaşma, arz ve talep zincirini oluşturan taraflardan her ikisi için de karbon ayak izinin azalması anlamına geldiğinden ayrıca önem taşıyor.

  1. AR&GE yatırımlarınız ve çalışmalarınız nelerdir?

The Woolmark Company, hem AR&GE hem de teknoloji transferi yoluyla, yünlü ürünlerin değerini önemli ölçüde yükselten yenilikçi teknolojileri kullanmaya başlamaları konusunda üreticilere yardımcı olmaktadır.

The Woolmark Company, kadın giyim, erkek giyim, spor/dış mekân giyim, ayakkabı, otomotiv ve iç mekân tekstil ürünleri pazarları için, yün ayakkabılarda kaydedilen gelişmelerden Merinos yününden yapılan sahte kürklere kadar uzanan geniş bir yelpazede yenilikçi yün ürünlere olan talep artışını desteklemek üzere tekstil ürünleri tedarik zincirindeki üretim ortakları ile teknoloji transferi konusunda işbirliği yapmaktadır.

The Woolmark Company, bunun yanı sıra, kilit pazar segmentlerinde Merinos yünüyle ilgili ortaya çıkan süreç inovasyonu fırsat ve ihtiyaçlarını tespit etmek üzere deneme ve araştırmalar da yapmaktadır. Şirketin bu deneme ve araştırmaları yapmaktaki amacı, mümkünse ve mümkün olduğunda, susuz boyamadan anti-bakteriyel terbiye işlemlerine kadar uzanan bir yelpazede daha etkili, sürdürülebilir ve verimli işleme yöntemleri elde etmek üzere mevcut yün süreçlerini modifiye etmek ve yeni yün süreçleri yaratmaktır.

Daha da önemlisi, The Woolmark Company, yün endüstrisinde faaliyet gösteren aktörlerin Avustralya yününü tercih edilen 'gezegen dostu' elyaf şeklinde pazarlamak maksadıyla yünün çevresel ayak izi hakkında yürüttükleri önemli bilimsel araştırmalara fon desteği sağlayarak yardımcı olmaktadır. Doğal, yenilenebilir ve biyobozunur bir elyaf olan yün, çevre dostu ürünlere olan tüketici talebindeki artıştan istifade etmek için ideal bir konumda bulunmaktadır. Diğer yandan The Woolmark Company ise, muhteşem bir hikâyesi olan Avustralya yününün niteliklerini ortaya koymak ve tanıtmak için avantajlı bir konumda yer almaktadır.

  1. Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
  • Woolmark Öğrenim Merkezi

Çevrimiçi eğitim ve öğrenim için bundan daha iyi bir dönem hiç olmadı. Woolmark Öğrenim Merkezi, bugüne kadar kaydedilmiş yarım milyondan fazla sayfa görüntülemesiyle, tekstil tedarik zinciri içindeki gerek profesyoneller gerekse öğrenciler arasında en fazla rağbet gören eğitim platformlarından biri olarak rüştünü ispat etmiş durumda.

www.woolmarklearningcentre.com adresinde bulunan Woolmark Öğrenim Merkezi, küresel tekstil endüstrisine yeni giriş yapan kişilerin yanı sıra hâlihazırda endüstri içinde faaliyet göstermekte olan kişileri de içine alan bir anlamda her seviyeden öğrenmeye istekli bütün herkesin başvurabileceği, yüne ilişkin ücretsiz birinci sınıf eğitim kaynaklarına ev sahipliği yapan web tabanlı bir merkezdir. Gerek platformun kendisi gerekse platformda sunulan kurslar, tekstil endüstrisinde çalışan endüstri uzmanları tarafından geliştirilmiştir ve hem temel düzeyde alınan eğitimi hem de ustalık düzeyinde alınan eğitimi kolaylaştıracak şekilde yapılandırılmıştır.

Web tabanlı Woolmark Öğrenim Merkezi, yünün tedarik zincirinin başından sonuna kadar ne gibi aşamalardan geçtiği hakkında güncel, ilgili ve erişilebilir bilgiler sağlamak için geliştirilmiştir. Bu çevrimiçi platform geliştirilirken, eğitim alanında dijital ortamın nimetlerinden faydalanarak kendi kendine faal bir şekilde öğrenmeye doğru olan mevcut küresel yönelim de dikkate alınmıştır.

Ücretsiz bir platform olarak tasarlanan Woolmark Öğrenim Merkezi, masaüstü veya dizüstü bilgisayarların yanı sıra akıllı telefon ve tablet üzerinden de rahatlıkla kullanılabilir ve dünyanın neresinden olursanız olun ve her kim olursanız olun haftanın yedi günü 24 saat erişiminize açıktır. Platform, öğrencilerin kendi ihtiyaçlarına göre belirledikleri kursları istedikleri hızda tamamlamalarına imkân sağlayacak bir yapıdadır.

Kullanıcılar, kursları tamamladıklarında, uluslararası kabul gören Credly adlı dijital kimlik platformundan sertifikalarını alarak bunları LinkedIn gibi dijital mesleki paylaşım sitelerinde yer alan kendi dijital mesleki portföylerine aktarabilirler.

  • Markanın Arkasındaki Anlam - İkonik Woolmark Sertifika Programı için yıllık lisans ücretinde %50 indirim

The Woolmark Company, tedarik zinciri içinde yer alan şirketlere yardımcı olmak adına kalite sertifika programında indirim yapmıştır. Buna göre, bütün yeni ve mevcut Woolmark lisans sahipleri Haziran 2021'e kadar geçerli olmak üzere yıllık lisans ücretinde %50 indirim avantajından yararlanabilecek; ayrıca, ürün testlerini Yetkili Laboratuvarlardan birini kullanarak kendi cebinden karşılayan yeni lisans sahiplerinden başvuru ücreti alınmayacak.

Bu olanaklar, yüksek kaliteli yün ürünler üreten ve tedarik zinciri bütünlüğünü ve tüketici güvenini tesis edip güçlendirmek için ikonik Woolmark sembolünün itibarı ve otoritesinden istifade eden işleyici ve imalatçıların sayısının artmasını sağlayacak.

  • Triko Tasarım ve Yapım kursu

Woolmark Öğrenim Merkezi, Kasım ayında bir Triko Tasarım ve Yapım kursu başlatmıştır. Merkezin sunduğu en önemli kurslardan biri olan bu triko kursu, yünlü triko giyim ürünlerinin ticari ölçekte tasarımı ve makineli üretimi konusunda derinlemesine bilgi sağlamaktadır. Kurs yaklaşık sekiz saat sürmektedir.

Örme teknolojilerinin gelişiminden, triko yapımına yönelik kilit öneme sahip örme yapıları, teknikleri ve imalat biçimlerine varana kadar pek çok başlığı kapsayan bu kurs, böylesine kapsamlı ve detaylı bir içeriğe sahip olmasından dolayı küresel mode endüstrisi için zengin bir eğitim fırsatı teşkil etmektedir.

Bu yeni triko kursu, kullanıcıların dünyanın en önemli tekstil süreçlerinden biri sayılan trikoya ustalık düzeyinde bir giriş yapmasına imkân sağlamaktadır.

Triko Tasarım ve Yapım kursuna www.woolmarklearningcentre.com/knitwear adresinden ulaşabilirsiniz.